• kapitalizmin esiri olmuş bir ülkede yaşanmıştır. dirimize saygınız kalmadığını biliyorduk ama ölülerimize saygı gösterin artık. yeter. yetsin.
    bakamadım kardeşim. bütün yorumları okudum ama o habere o resme girip bakamadım. başlığın kendisi bile can yakıyorken bakamadım. ve düşündüm kaç kez daha kahrolacağız böyle. gelmedi mi insan onurunu her şeyden önde tutan bir sisteme geçme vaktimiz. ama neylersin ki ne düzeni değiştirebileceğiz ne de beyinleri. istediğimiz kadar yırtalım bir yerlerimizi. istediğimiz kadar haykıralım. bu çarkın dişlileri arasındayız işte. ama yine de güzeliz bir kaç kişi kalsak bile. biz kendi ütopyamızda kanatırız kalbimizi. hüznümüz kendi ovalarında, kendi dağlarında kanatlanır. şarkımızı her söylediğimizde bize mahpus, bize tecrit, bize işkence, bize sürgün, bize idam, bize dayak, bize gaz vardır. varsın adımız haine çıksın. varsın bir kaç kişiyiz diyelim. bir kaç kişiyiz ama hâlâ güzeliz
  • sırtında oğlunun cenazesiyle karlı yollarda dört saat yürümüş babadır. ciğeri yanıp kül olmuş babadır.
  • ''bunu yaşamayı kim hakeder,kim böyle bir hayatı seçer?'' diye düşündüren hayatı yaşayan babadır.
  • asla unutmayacağım bir karedir.
  • bir çuvalda birinin oğlunun çaldığı paralar, diğer bir çuvalda birinin oğlunun ceseti.
    hangisi daha ağır ?
  • devletin acizliğini en açık ve seçik şekilde ifade eden, resmen yüzümüze sağlam bir tokat indiren olayın mağduru olan baba.

bir bu baba, bir de ayaz bebeğin askerdeki babası çıksa devlet büyüklerimize soy sop dümdüz gitse hiç kimsenin de çıkıp dur kardeşim deme hakkı yok, daha el kadar çocuklara bakamayan devlet olsa ne olur olmasa ne olur.
  • bazıları için ak parti'li veya bdp'li olduğu için çok farkı olmayan, ölmeyi hak eden bir kürttür, ondan değeri yoktur, sadece biraz humanizm ekleyerek popülist söylemlerle siyasete vurarak ne devşiririm hesabı yapmaktır.

zaten bu zihniyete göre ak parti'li ve bdp'liler böcektir, kafaları ezilmeleri gerekir. (bkz: nihat genç)

benim içinse 90 yıl bu ülkede hor görülmüş, devletin 80 yıl boyunca yok saydığı bir kardeşimin vefatı, bir babanın acısıdır.
  • ileri demokrasi ile yönetilen, bütün avrupa' nın imrenerek baktığı, her yönüyle kalkınıp gelişen türkiye' de olmuştur.

şimdi sorsak vatanın bölünmez bütünlüğü, tek millet, tek bayrak vs vs. ülke zaten bölünmüş ben bu resimden onu anlıyorum. zira aksi halde türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan bir coğrafyada bu dram, bu çaresizlik yaşanamaz. koskoca devlet bir helikopter, bir araç gönderemiyorsa van' ın bir yerine, o halde o şehir, o toprak o devletin bir parçası değildir benim nazarımda.

devlet niye var? niye var amk devleti? insanlar en ilkel şekillerde öleceklerse ve ölüleri en ilkel şekilde muamele görecekse ne gerek var devlete? devlet, insanların kişisel haklarını güvence altına almak için kabul edilmiş bir üst otorite değil midir? yaşam hakkını koruyamayan, insanlık onuru için gerekli olan en temel gereksinimleri karşılayamayan devlete ne gerek var?

siz sözde dindarsınız ya mesela o yüzden bu hikayeyi benden daha iyi bilirsiniz ama ben yine de bir hatırlatayım;

hz ömer bir gece şehirde dolaşırken çok fakir bir kadının evine giriyor. kadının yiyecek ekmeği yok, torunu da aç. karşısındakinin hz. ömer olduğunu bilmeden, haz ömer' e beddualar ediyor kadın. bunun üzerine hz. ömer de sen derdini anlatmazsan ömer nasıl bilsin ne durumda olduğunu diyor, kadın cevap veriyor; ''görmeyecekti, bilmeyecekti de neden halife oldu?'' hz. ömer kendi sırtında taşıdığı içi erzak dolu çuvalla geri geliyor ve kim olduğunu açıklıyor, helallik istiyor. twitterdan twit yazanların adresini bulmanız, onlar aulaşmanız 1 gün sürmüyor; isteseydiniz buraya da ulaşırdınız. ama hakaret filan etmeyeceğim, sizde bunları anlayacak kalp, duygu, biraz allah korkusu, biraz vicdan olsaydı zaten bizler bu tarz şeyleri yazmak zorunda kalmazdık çünkü.

edit: iktidar partisine giydirmek için bu acıyı sömürmemize gerek yok. her şey bir yana, son 1 ayda olan fazlasıyla yeter iktidar partisinin ve onun destekçilerinin ne olup ne olmadığını anlamaya, onlara giydirmeye.
  • halbuse batida ne güzel çift şerifli yollarımız, 2cm kar yağınca seferber olan ak partili belediyelerimiz var.
hesabın var mı? giriş yap