• shiftdeletenet tarafından sorulmuş bir sorudur.
    tam hali sizce uzay milyarlarca dolar harcamaya değecek bir konu mu ? olmalı ancak başlık sınırına takıldım.
    çoğu kullanıcı tarafından art niyetli bir paylaşım olarak algılanmış gibi görünüyor.
    ' sizin için ıphone x tanıtım videolar daha değerli. '
    ' teknoloji sayfası şu soruyu soruyorsa siteyi kapatalım. ' gibi yorumlar yapılmış.

peki sevgili suserler, sizce uzay araştırmalarına milyarlarca dolar yatırmak mantıklı mı ?

edit: ferdimerkur çaylak arkadaşımız bir anket hazırlamış konuyla ilgili.

edit 2: dostlar düzeltme yapma ihtiyacı hissettim. bu kadar para harcamaya değmez gibi bir düşüncede değilim.
    bana kalırsa, bir çok bakanlıktan daha fazla harcama yapılmalı uzay araştırmaları için.
  • fazla uzatmadan...

evet
  • dünya yaşanamayacak hale geldiğinde ve batılılar çoktan başka gezegenlere göçtüğünde bu soruyu sorarsanız komik duruma düşeceğinizden, şimdi de sorulmaması gereken sorudur.

zira o zamana kadar harcanmış milyar dolarlar, sonuna gelinmiş bir dünyada göt bezi kadar değerli olacaktır.

bu konuyla ilgili son zamanlarda çekilmiş güzel bir dizi var, insan oğlunun çaresizce çırpındığı anların bir temsili.

(bkz: salvation)
  • dünyanın madenleri eninde sonunda bitireceğiz. enerji kaynağı olarak güneş kalıncaya kadar sömürmeye devam edeceğiz. dünyadan uzaya koloni kuramasak bile sonunda güneşin önüne set çekerek bile olsa enerjisini emükleyeceğiz. (bkz: emüklemek)

sonunda ise bize kuru bir dünya kalacak. belki bir gün çekirdekden enerji bile almaya çalışırız ne dersin clark.

edit: imla
  • (bkz: değer)
    edit. tarihin başından şu zamana değecek bir çok şeye vesile olan şey inanç. bu entry bile güzel şeylere velise oldu bırakın uzaya milyarlarca para harcamayı.
  • koca evrenin içinde dünya denen toz tanesine trilyon dolarlar harcanmışken bunun tartışılması ne garip...
  • eğer binlerce yıllık söylenceler tatmin ediyorsa, kuruş harcamaya değmez. ancak gerçeğe erişmek niyetiniz varsa dünyadaki bütün kaynakları harcasanız değer. varın seçiminizi yapın.
  • değmez.

bu durumda zamanı geriye saralım ve herkes bunu okuduğu cihazdan başlasın çöpe atmaya. mağara devrine kadar yolu var.
  • aslında uzay, bilim ve tıp araştırmalarına hiçbir ülkenin para harcanmaması gerekir. bu alanlar insanlığın geleceği için var olması elzem olan alanlar. para gibi suni bir kağıt parçasına muhtaç olmaması gerekiyor. tüm dünya ülkeleri için bilim , uzay ve tıp alanında yaşanan maddi problemler, tüm dünyada kaybedilen birer değerdir aslında. bu kurumlar paradan daha üstün bir konumda olması gerekiyor.
hesabın var mı? giriş yap