• boyle bir gi joe adami vardi, kendisi 75th airborne regiment ranger adamiydi.
  bir de adnd'de bir ranger kit'i.
 • 4 istekli gence (tarkovsky izleyip öğrenmeye* istekliler sadece yanlış anlama olmasın) ara vermeden* izlettirildiğinde
  "evet tarkovsky yine yaptın yapacağını"
  "hööö bu neydi ki şimdi?"
  "allahım ya yine boyumuzu aşan bi filme geldik galiba"
  "şey ben bu filmi anlamadım"
  "ya bak bir yasak bölge (zone) var, ilginç adamlar var, bu bölgeye gidiş var, hayalkırıklığı var, var da var, var di mi?"
  "ben kimim ki?"
  "eveeeeet hadi içelim, bu filmden sonra içmek farz"
  gibi vikviklerin duyulması muhtemel "bir tarkovsky klasiği"*, ki çok sağlam görüntüleri vardır, hayal dünyanızı sınırsız diyarlarda yolculuklara çıkartır ve hatta bazen yönetmen de siz de karelere takılır bakar bakar bakarsınız, ama nereye kadar
 • sinema tarihinin eli öpülesi yönetmenlerinden birinin* elinden çıkma her anı ayrı bir görsel-felsefi şölen olan defalarca izlemeye doyulamayan film.
 • rus bilimkurgu yazarları arkadi strugatski ve boris strugatski kardeşlerin ünlü eseri roadside picnic'in (bkz: uzayda piknik) tarkovsky versiyonu. filmin senaryosu da yine strugatski kardeşlerin elinden çıkmış olup, tarkovsky filmi ne hale getirmiş diyenlerin hevesini kursağında bırakan bir gerçektir bu.
 • stalkerlar tarafindan rahatsiz edilen, musallat olunan insanlar, cogunlukla unlu kisiler veya stalkerin eski sevgilisi veya esidir. stalkerlarin cogunlugu erkek iken, magdurlar da agirlikli olarak kadindir. zararsiz bir ilgi gibi baslayip, fatal attraction'da michael douglas'in basina geldigi gibi gayet tehlikeli bir hal alabilir.
 • nefistir.
 • siyah beyaz sahnelerin yerini renkli sahnelere terk etmesi de kopartıcıdır.stalker ve yol gösterdiği elemanlar bir su birikintisinin kenarında dinlenmektedirler.yarı düş yarı gerçek bir biçimde incilden koyunun krallığı ile ilgili bölümlerin okunduğu duyulur.gözlerini açarlar.film renklenir.yüzümün kilitlendiğini hatırlıyorum burada.işin ilginci filmi rusça orijinal üstüne ingilizce altyazılı olarak izlememe karşın,tüm diyaloglar aklıma türkçe biçimleriyle yerleşmişti.3-4 gün kadar filmin etkisinden kurtulamadım.
 • (ara: stalker)
 • insanı feci halde üşüten film. filmde renkliye geçişin en çarpıcı olduğu yerler, zone'a girişten öte stalker'ın kızına odaklanan sahneler. üşüme titremeye dönüşüyor oralarda.
 • uzak adlı n.b.c filminde porno film seyrederken birden bu filmden bir sahneye geçiverir kahramanımız yakalanmamak için...
hesabın var mı? giriş yap