• 90'ların ortasında kuvayı medya dergisinde ikizi baha kıvanç vardı. baha kıvanç'ı türkiye emin çölaşan'ın yazılarından öğrendi. çölaşan sürekli olarak ondan alıntı yaptığı için baha'yı, çölaşan'ın müstearı sanmıştım. olay bu ikisiyle bitmemişti. o dönem mhp'nin yükselişi ile birlikte zuhur eden milliyetçi neşriyatların birinde (ortadoğu ya da kurultay olabilir) bunların büyük ağabeyi olduğunu iddia eden reha kıvanç çıkmıştı. sonra yine marjinal bir medyada şimdi ismini hatırlayamadığım bir "xxx kıvanç" çıkmış ve "ben de bunların babasıyım" demişti.

edit kıvanç: kalgay'dan bir hatırlatma: reha kıvanç, türkeli gazetesindeymiş. taner ünal adlı milliyetçi bir müteahhitin gastesiydi bu türkeli.
  • ek$i gaste'deki ko$e yazisi ba$ligiyla hatirlanacak bir isim olmu$..
  • politik gerilim/macera tarzı bir roman yazsa -belki de başka bir isimle yayınlatırsa- çok tutacağına inandığım bir gazeteci/müstear.
    gelişmeleri iyi takip ettiği (özellikle arkadaşları ve internet vasıtasıyla) için bazı şeyleri önceden duyurabiliyor veya tahmin edebiliyor.
  • fehmi koru, bugünkü köşesinde "taha kıvanç" müstear adının hikâyesine yer vermiştir. (bundan sonrası yazarın http://www.yenisafak.com.tr/…aralik/03/tkivanc.html adresinden de okunabilecek "aklımı seveyim" başlıklı köşeyazısından alıntılanmış bölümlerdir.)
    "eli kalem tutan ve çok üreten biri olsun da, müstear adı bulunmasın, bu mümkün mü? dünya ve türk edebiyatı, medya tarihi, bu soruya, “mümkün değil” cevabını veriyor. (...)
    kulis okurları, bu sütunun üzerinde "taha kıvanç" adını görseler de öyle birinin gerçek hayatta var olmadığını biliyorlar. taha kıvanç imzasıyla yazanın aslında fehmi koru olduğunu da… neredeyse 20 yıldır iki adın ağırlığını üzerimde taşıyorum… bundan bugüne kadar yüksünmedim de…
    birden fazla ad neden kullanılır? (...) bir gazetede hemen her gün aynı adla birden fazla yazı çıkması pek âdetten değildir. bir yazarın birden fazla gazetede yazması da olağandışı bulunur bizde… oysa, ben, çok uzun yıllar, bazen birden fazla gazetede yazdım, çoğu kez de aynı gazetede birden fazla yazı…
    (...)
    sözün kısası şu: türkiye"de ve dünyada yazarlar değişik sebeple de olsa müstear ad kullanırlar. bu sütun da bir müstear adla yazılıyor. bu ayıp da değil, suç da…
    (...)"
  • kendisi, fehmi koru değil george soros'tur. daha geçenlerde şok edici belgelerle emin abi açıklamıştı.

içimizdeki danimarkalılardandır..
  • halit kıvanç kadar beyaz taha akyol kadar gözlüklü, halit kıvanç kadar türk taha akyol kadar muhafazakar müslüman.
  • bugun, basbakan'in gecen hafta medya yoneticileriyle yaptigi toplantiyi, yazi konusu olarak secmis.. ''ben de biraz uzaklardan, biraz da yakınların çenelerini tutacağına inandıkları tanıdıklardan derlediğim bilgilerle karşınızdayım'' demis ama bilgileri direk toplantiya duzenleyenlerden/katilanlardan aldigi cok acik.. http://www.stargazete.com/…vediyor-haber-392333.htm

toplantida medya sahiplerinin nasil hemen hizaya gectiklerini gostermesi iyi guzel de, etik olmayan sey, basbakanin her iktidarin karsisinda bu duruma duseceklerle icerigi gizli toplantilar yapmasidir..

ayni kisiler 28 subat doneminde de yazisinda belirttigi gibi leb demeden leblebiyi anlayip uygulamislardi ve basbakan bu durumdan sikayetciydi.. ilkeli olmak, baskasi yaptiginda etik olarak elestirdigin bir konuyu, ayni firsat sana gectiginde yapabiliyorken yapmamayi gerektirir..

taha beyse ''söyleyin, talimat verin, ne istiyorsanız bildirin’ ile başlayıp ‘ne derseniz yapmaya hazırız’ ile biten cümleler kurabildiler.” diye patronlari elestirirken -ki elestiri mi, sevinc mi anlayamadim- basbakanin bu tur toplantilar yapmasina hic dokunmamis bile..

'gri hucrelerin' mazlum durumundayken calismasi iyi guzel de, keske her zaman ayni sekilde calissa diyorum.. suan yazdigi yazilarin ertugrul ozkok'ten hicbir farki, hicbir zevki yok ki gittikce de popularitesini kaybediyor.. kendisi okumuyordur burayi da yazilarinda hep bahsettigi dostlari eminim ulastiracaktir..

öle.
  • emin çölaşan'a hitaben bir yazı kaleme almıştır.

http://yenisafak.com.tr/…?t=06.12.2010&y=tahakivanc
  • iyi yazar, kaliteli yazar, ama, ertugrul ozkok'e, ben fasil dinliyorum, sen ise arya dinliyorsun, halkina uzaksin, seklinde ozetlenebilecek komik ve lumpen bir elestiri yoneltmesi, zannimca sacmaligin daniskasi olmustur. yakismadi.
hesabın var mı? giriş yap