• ayranın zehirlenmeyi önleme amacıyla verildiğini düşündüğüm menü. ayran yerine kola isterseniz kabul etmeyebilirler.
  • köfte kola 1 tl ye yemiş biri olarak bana pahalı gelen yemek. hadi köfteler mercimek olsun kola abicim bildiğin kola, plastik bardakta vermişti adam kendi asit masit karıştırıp kendi mi yaptı ne yaptı bilmiyorum.
  • balkonuma güvercinler gelip pislemesinler diye yıllardır kullandığım yazı.
    cama asıyorsunuz, her türlü güvercin, saksağan, martı vs. den ömür boyu kurtuluyorsunuz.
  • hazır piliç dönerin kilosunun liste fiyatı şu an ortalama 8 lira. teslimat koşulu, vade ve siparişe bağlı olarak iskontolu 6.5 liraya almak mümkün. kilosunu 6.5 liraya aldığınız etin bir gün boyunca döner fırınında kalması %35 fire ile sonuçlanır (kırmızı et de böyledir).fiyatın üzerine her zaman %35 fire eklenir. yani en iyi ihtimalle hammadde maliyeti 8.7 gibi bir rakam şu an. pişmemiş 50 gram tavuk etinin fiyatı ise 43 kurus gibi bir rakama tekabul ediyor.

bu şu demektir, 1 liraya ayran ile beraber satılıyorsa eğer , o tavuk eceliyle ölmüştür.. ayrıca tavuk eti değil tavuk derisidir o. ayrıca 1 liranın %18 i kdv, bunu da hesaba katmak gerek.

yani 1 lirarık dönerin içinde en iyi ihtimalle şunlar vardır
    hastalıktan ölmüş hayvan
    kaçak kesimhane
    son kullanım tarihi geçmiş yoğurtla yapılmış açık ayran
    eser miktarda şerefsizlik
    vergi kaçakçılığı
  • şimdi bak. ben güvenlik görevlisiyim: 850 milyon maaş alıyorum. ayda var otuz gün. ben hergün enaz iki kez yemek yiycem mi! yiycem. şimdi senin gibi et döner yesem: 8 liradan günde 16 milyon. ayda eder 400-500 milyon. sen neden benim yemeğime laf ediyon!1 tavuk dediğin 2 milyon 3 milyon. bundan 8-10 tane tavuk döner çıkar her türlü. hadi çıkmadı diyelim: hadi 6 tane çıktı diyelim. adamın karı 3 milyon. günde yüz tane satsa 300 milyon. neden bu adam kedi köpek satıyomuş diyosun. bence çokda güzel bi hizmettir.
  • başlığa daha önce yaklaşık 17 milyon kez yazılan 1 tl'yi yemenin daha sağlıklı olacağı telkinini görmek için gelmiştim, hemen görüverdim, gidiyorum.
  • eğer sadece ayran alırsanız 75 kuruş ödüyorsunuz bu fiyatı çeken yerlerde.

döneri yerken içinizde bir vapur esintisi, bir simit atma arzusu beliriyor anlamsız...
  • bu tavuksa para nerde?
    para buysa tavuk nerde?

böyle bir nasrettin hoca fıkrası vardı, kediyle ilgiliydi o.

ayrana bir şey demedim ama bak, olayın sabiti o.
  • "bayagı iyi bir markanın canakkale-balıkesir sahasinda calismis bir arkadasin anlattigi olay su, dagitan elemanlar asgari ucret+ prim alıyor mesela %20 dukkana bırakılıyorsa %10 da dagitimciya birakiliyor. tabi dagitici satabilmek icin cesitli promosyonlarla bakkallarin gonlunu almak istiyor mesela dolap, afilli bakkalın adının yazdıgı pano gerektiğinde kendi takdir edeceği kadar ek iskonto(kendi %10 priminden) vb. eger firma bunlari karsilamakta agir davrandiysa bir daha mal birakmaya gittiginde 500 tavukluk siparisi kabul etmeyebiliyor bakkal coktan baska bir firma isteklerini karsilamis ve onlarin bayisi olmus, eger 7 gun icinde satamazsaniz o aracdaki tavuklar yesillenmeye basliyorlar. bu durumda ya %70 lik kismi cebinden odeyecek ya da olucuye gidecek. olucumuz o tavugu %40 gibi bir fiyata alıyor klorağa(camasir suyu) yatırıyor 2 gun sonra çıkarıp sıcak suyla yıkıyor bi bakıyosun üstünde küfler olan tavuk yine pamuk gibi bembeyaz olmuş, ticari meta haline gelmiş, bu tavuğu ya döner şişine geciriyor ya da bolca baharatlayıp soslayıp ucuz tavuk olarak satıyor. istanbul'da ben görmedim ama balıkesir'de poşetlenmiş butun tavugun kilosu 3,5 lirayken soslu goguslerın kilosu 4 lıradan satıldıgını görmüştüm. kısacası o ucuz fiyatlar curumek uzere olan tavugun bol kımyasalla yeniden ticari meta haline getirilmesi ile elde ediliyor. bence 70 gram tavuk döner 2 liradan aşağıya olmamalı ancka böyle olması ölücülerin işlerini aksatır mı hayır sadece dönercilerin kar marjını yükseltir. :p "

http://ff.im/n4ozn
  • istanbul da martı neslinin ciddi biçimde yok olma sınırına dayanmasına neden olan kampanyadır.
    bir gün önce gemiyle ya da eminönü' nden üsküdar' a giderken simit atttığınız martıyı ertesi gün yarım ekmek arasında yemek biraz tuhaf bir duygu oluşturuyor insanda.
    zaten ne hikmetse, bu satıcılar hep sirkeci civarında bulunuyor. denize çok yakın ya, insan bayat olmadığını bilerek hiç korkmadan yiyebilir.
hesabın var mı? giriş yap