• geçtiğimiz cumartesi günü (29 kasım 2014) bilindiği üzere indirime giren usb bellekten iki tane alıp ölücüler kervanına ben de katılmıştım. şimdi yazacağım rezaletler, o günden bu yana süregelen ve bir daha teknosa'nın kapısından bile girmeme engel olacak hadiselerdir.

29 kasım 2014 (vereceğim bağlantı adresinde tarih görünüyor zaten) sabahı kalktım, başlığı gördüm, bir hesap açtım teknosa'dan ve girdim. hesap açtım kısmını basite indirgemeyin, tüm bilgilerimi adamlara veriyorum. telefonum, ismim, ev adresime kadar her bilgim adamlarda mevcut. kendi kredi kartımla zorladım zorladım banka hata verdi, babamın kartıyla alışverişi tamamladım. seçenekler içinde de "mağazadan teslimat" seçeneği çok cazipti. altta yazan notu kopyalıyorum ve yapıştırıyorum;

"siparişiniz, 1 saat içinde seçtiğiniz mağaza tarafından onaylanacaktır. onay sonrasında üyelik e-mail adresinize "siparişiniz sizi bekliyor" başlıklı bir mail gönderilecektir. onay işlemi sonrasında mağazamızdan ürünü teslim alabilirsiniz."

daha uygun bir fırsat bulamam, bugün gider alırım hem de adamlar 3 liralık mal için kargo masrafı yapmasınlar diye düşünerek seçtim, seçmez olaydım. evet, dedikleri gibi hemencecik onayladılar. ben de ilk defa bu sistemi kullanıyorum, teknosa'yı da ilk kez kullanıyorum (aynı ürünlerin daha ucuzu daima başka yerlerde bulunuyor, hiçbir zaman en ucuzu olmuyordu; bir kez oldu, onda da işini tam yapamıyor), nedir ne değildir diye aynı gün 11.31'de başlayan ve yaklaşık 5 dakika süren bir görüşme yaptım çağrı merkezleriyle. oradan bana her şeyin yolunda göründüğü, kısa zaman içinde telefonla ve/veya mail yoluyla bilgilendirileceğim ve siparişimi almaya gidebileceğim söylendi. siparişim mağazaya tedarik edildi, sonra mağazada hazırlanmaya başladı. peki ne oldu?

2 aralık'ta bir mail attım, 4 gündür siparişimin hazırlanmakta olduğunu ve işlerini düzgün yapamadıklarını söyledim. hop! birkaç saat sonra siparişim iptal edilmiş.(bağlantıda göreceksiniz) ben tabi zaten sinirliyim, iyice sinirlendim ve bir mail daha attım; hangi sözleşmenin hangi maddesine dayanarak benim almış olduğum ürünü iptal ettiklerini sordum. tabi cevap yok.

3 aralık akşamı 20.36'da 6 dakikalık bir görüşme daha gerçekleştirdim. özetle geçiştirildim, mesai dışında arkadaşlarımız, ben "acil" yazıyorum buraya, sizi anlıyorum...

4 aralık akşamı 19.54'te 4-5 dakikalık bir görüşme daha gerçekleştirdim, bir önceki gün konuştuğum kadınla. bir kadına sesimi yükseltmek istemiyorum, teknosa'ya kan kusmak istiyorum, sesimi yükseltemedikçe içim daha da daralıyor. bu görüşmede de ertelendim, en geç cumartesiye kadar sizinle irtibata geçilecek falan filan...

ben 5-10 tl peşinde koşmuyorum. ben teknosa'nın ne kadar baştan savma iş yaptığını, kişisel bilgileri toplayabilmek adına ne dolaplar çevirdiğini (bağlantı 2'de de outlook.com ince bir gönderme yapmış teknosa'ya, sağ olsun) herkese duyurmak için buradayım. peşini de bırakmayacağım. benim bilgilerimi böylesine alıp, karşılığında beni mağdur etmek gibi bir hakları yok.

not: satış sözleşmesini okudum, hem de kaç kere, mantıklı bir açıklama yapmalarına imkan yok. mantıklı bir açıklama getirilmezse veya mağduriyetim giderilmezse tüketici sorunları hakem heyetine başvuracağımı buradan ilan ederim.

not 2: satış sözleşmesindeki tüketici olan alıcı'nın cayma hakkı başlığındaki 8. maddeyi ve ticari satışta sipariş iptali maddelerini ileri süreceklerini biliyorum. genel şartlar 2,4 ve 5. maddeler ise benim yanımda. 5. maddeyi direkt olarak kopyalayıp yapıştırıyorum hatta;

5- satıcı, haklı bir nedenle sözleşme konusu ürünün tedarik edilemeyeceğinin anlaşıldığı hallerde, alıcı’yı açık ve anlaşılabilir bir şekilde bilgilendirerek onayını almak şartıyla, sözleşme konusu ürün yerine eşit kalite ve fiyatta başka bir ürün tedarik edebilir.

not 3: öncelikle papaikincisarampol e teşekkürler. kısa zaman içinde telefonla ve/veya mail yoluyla siparişimin hazır olduğu hakkında bilgilendirileceğim; bu bilgilendirme sonrası gidip ürünümü mağazadan teslim alabileceğim söylendi. bilgilendirme yapılmadan gidersem ürünüm henüz hazırlanmamış olacaktı yani.

özet: papercut ve diğer özetçiler için; teknosa.com'dan sipariş verdim. siparişim 1 saat içinde onaylandı. mağazadan teslimat seçeneği kullandığım için olsa gerek, tedarik ediliyor yazdı sipariş durumunda (kargoda gibi bir durum olsa gerek), sonra 4 gün boyunca mağazada hazırlanıyor yazdı, sonra iptal edildi.

not 4: görüyorum ki derdimin para olduğunu düşünen büyük bir çoğunluk var. olayın para olmadığını vurgulamak için daha kaç satır yazmam gerekli? teknosa'dan para dilenen biri değil, bilgilerimi çalan bir firmadan, eğer mantıklı bir açıklama getirmezlerse, şikayetçi olacak bir müşteriyim. hakkını aramayan bir halk olduğunuz için şu an kapital rejimin dayatmaları altında eziliyor, her şeyi para sanıyor, hatta onlarla bir olup bana para yollamayı ve konuyu uzatmamamı istiyorsunuz. hakkını aramayı unutan bir gençlik olmuşuz, ses çıkarmaktan korkan. yazık...

bağlantı 1
    bağlantı 2

düzeltme 1: noktalama işareti.
    düzeltme 2: not 2
    düzeltme 3: not 3 ve özet
    düzeltme 4: not 4
    düzeltme 5: durumda bir değişiklik yok. maillerim ve sözde "acil" olarak girilen kaydıma rağmen geri dönüş sağlanmadı. dilerim en kısa zamanda mantıklı bir savunma yapacaklardır. ayrıca, olayın 5-10 lira için olduğunu sanan ve sayısız hakaretler eden kişilere buradan selamlar söylüyorum; yineliyorum, olayın bir hak ve hukuk mücadelesi olduğunu lütfen artık idrak ediniz.
    düzeltme 6: durumda bir değişiklik yok. çağrı merkezinden aramadılar. üst düzey yöneticilerden birine mail attım, o da cevap atmadı. mantıklı bir açıklama alana kadar bu işin peşini bırakmayacağım. kısa zaman içerisinde geri dönüş yapılmazsa şikayetlerime, ilan ettiğim üzere hakem heyetine başvuracağım.
    düzeltme 7: bugün çağrı merkezinden aramışlar, görmedim. görünce ben aradım, "şikayetiniz değerlendirmeye alınmıştır" demek için aramışlar. şikayetimin altına "acil" yazdılar yine. şaka gibi. son hamlelerimi oynuyorum, hakem heyetine başvurmamak için sebebim kalmıyor.
    düzeltme 8: chippi'ye yardımları için teşekkürler. üst düzey bir yöneticileri ile irtibata geçtim, gerekli birimleri yönlendirdiğini söyledi. teknosa ekşi sözlük kurumsal iletişim ekibi bir mesaj attı ve iletişim bilgilerimi sordu. yine beklemedeyiz fakat emir büyük yerden gidince hızlanırlar diye ümit ediyorum.
    düzeltme 9: alışverişim üstünden 2 hafta geçti fakat henüz tatmin edici bir yanıt alamadım hiçbirinden. mücadelemin karşılığını kaç yıl içinde alacağımı çok merak ediyorum açıkçası.

son düzeltme: bugün biri 10.00, diğeri 17.08'de olmak üzere 2 görüşme gerçekleştirdim teknosa çağrı merkezi ile. özür dilediler, ürünümü gönderiyorlar. hakem heyetine gitmekten vazgeçtim. chippiye yardımları için teşekkürü bir borç bilirim.
  • benim ve babamin siparisleri de odeme yaptigimiz halde iptal edildi.
    lakin ben o kadar ugrasmadim da babam cok sinirli,
    zira adam urun almak teknosa.com a uye olmustu ve 3 gundur yagmur gibi teknosa indirimli urun mailleri geliyormus,
    yani binkerce kisiye urun satma ayagina maillerini alip reklam pompaliyorlar.

sanirim tum amac ta buydu.

benim zaten teknosa magazalariyla isim yok, onu surada anlatmistim.
  • 4 liraya aldığım usb stick içerisinden bonibon çıkması ile kendini pekiştirmiş rezalet. ayıptır...
  • (bkz: okumadım)
  • (bkz: amerikan başkanı dahil herkesi devreye sokun)

şaka bir yana teknosa bu 4 liralık usb işi işe müthiş bir müşteri veritabanı oluşturdu. hani müşterisi olmadığınız bankalar ya da sigorta şirketleri sizi eliyle koymuş gibi bulup zırt pırt arıyorlar ya işte bu hep böyle firmaların müşteri bilgilerini diğer şirketler ile paylaşması sonucudur.
  • yaşamadığım rezalettir. ben de mağazadan teslimatı seçmiş idim. sabah erken saatlerde verdim siparişi. ne mail geldi ne başka bir şey aynı gün içinde gittim akşam üzeri dedim böyle böyle bir siparişim vardı oradan hemen iki tane verdiler bana. hani mağazaya gitsen belki böyle olmazdı dostum.
  • bizim miletin gerçekten de mal olduğunun göstergesi. yani ürün 4 lira değil de 400 lira olsaydı mı "rezalet"i hakedecekti? adam ürün almış mı, almış. mağdur olmuş mu, olmuş. olay bu bence.
  • 8 lira için parmağını yormaya deymeyecek rezalet. iban ver ben sana atıverem 8 lirayı dostum.
  • (bkz: teknoköy)
    bana bozuk teşhir ürünlerini paketlemeden satmaya çalıştıklarından beri...
  • beni de etkileyen rezalettir. bana geri dönen müşteri hizmetlisinin söylediği stok nedeniyle iade edildiğiydi ama benden sonra sipariş veren bir çok insanın siparişinde bir sorun olmadı. özellikle satış sözleşmenin hangi maddesinden dolayı iptal edildiği hakkındaki sorularım yanıtsız kalıyor. halbuki önceki alışverişlerimde herhalde meblağnın yüksekliği nedeniyle ışık hızıyla geri dönüyorlardı bana. şimdi bir kaç güne yeniden döneceklermiş bana.

3 liralık usb'nin ticari itibarı da 3 lira mı öğreneceğiz.

edit: yüzümü kara çıkarmadılar ve ticari itibarlarının 3 lira olmadığını gösterdiler. sorunumu çözmeye uğraşan çalışanlarına, işlerini doğru bir şekilde yapmaya çalıştıkları için teşekkür ederim. usb'lerim geldi. böyle olayların bir daha yaşanmaması için gerekli düzenlemeleri yapacaklarını da umuyorum.
hesabın var mı? giriş yap