• "hayatını uçak yapmaya adayan bir motor ustasının hikayesi" şeklinde kısaca tanımlansa da, bol bol emek verilmiş, çokça düşünülmüş, izlemekten büyük keyif aldığım, eskişehirin güzel mekanlarında çekilmiş, izlenilesi, sevilesi bir film. yarısı gece yarısı gündüz.
    filmin yönetmeni: bahadır karataş, bahadır karataş ayrıca eskişehir anadolu üniversitesi iletişim fakültesi sinema tv bölümü mezunu -91 yılı, birincilikle mezun- eskişehiri tanıyan biri.
    senaryo: bahadır karataş ve ayfer tunç'a ait. görüntü yönetmeni mirsad heroviç.
    oyunculara gelince kadro oldukça geniş ama başı çekenler: yetkin dikinciler, fadik sevin atasoy, şevket çoruh, hasibe eren, ozan uygun, tomris incer ve müşfik kenter ve bir de eskişehir şehir tiyatroları oyuncularından emre basalak.
  • mahir anlamına gelen uz kökünden türemiş sözcük. bir de eskiden işinin ehli, dürüst, namuslu gibi gösterilenlere sahip bir göstergeymiş, usta. şimdilerde hak getire tabii.
  • bir ilk film olarak beni çok çok etkileyen, senaryosunda ayfer tunç'un da parmağı olan başarılı, derdini doğru dürüst anlatan ve incelikler yüzünden sıcacık film.
  • insan ve tutkusu ana temalı, süprizi olmayan, bir sonra olacakları aşağı yukarı tahmin edebildiğiniz, sıcak bir anlatıma sahip güzel bir seyirlik. tek planlı uzun sahneler lafları dolaşınca, insanın aklına ister istemez sıkıcı olabileceği geliyor ama asla sıkmıyor.

ses konusunda aşmış bir türk filmi olmuştur. her söylenen cümle kelime kelime hatta hece hece anlaşılacak kadar berrak ve net kayıt edilmiş. bu konuda özen gösterilmiş olduğu çok belli. övgüye değer.

ayrıca müzikleri de mükemmel olmuş. müzik * 4 veya 5 kez, süre açısından tam gerektiği kadar duyuluyor ve her defasında da çok etkili oluyor. müzik olayı az çoktur felsefesi ile kotarılmış ve de çok doğru olmuştur. bu da ayrı bir tebrik konusdur. . imho
  • güzel film. beklenileni veriyor. oyunculuklar kaliteli, kadro da zaten fikir veriyor. emek verilmiş, bir şeyler anlatmaya çalışıyor. gidilesi, sinemada izlenesi bir film.

--- spoiler ---

annenin ölüm sahnesi çok etkileyiciydi. eskişehir'i de kuş bakışı gördük.

--- spoiler ---
  • çok ciddi emek sarfedilmekle kalmayıp bunu seyirciye birebir yansıtan film. özellikle şevket çoruh'un oyunculuğu müthiş derecede samimi. bittiğinde seyircide inceden bir tat bırakan filmler listeme ekledim. takdire şayan.

ayrıca geçen sene evin balkonundan sıklıkla görüp de "akşam akşam ne ışıklandırması kardeşim bu, inşaat falan mı yapıyorlar acaba" diye düşünmüştüm. sonra bir akşam yangın çıkmıştı. "ulan ne atraksiyonlu tepeymişsin" diye homurdanmıştım. meğer "usta"m uçak yapıyormuş:

--- spoiler ---

ne gerek var. dünyada yapılmışı var zaten

--- spoiler ---

yüzde yüz yerli yapım bir uçak için gösterilen bireysel çaba bile insanı iyiden iyiye gururlandırıyor, devrim arabaları'nda olduğu gibi. bir de gerçek olsa, değme özgüvenime gitsin.
  • fragmanından gördüğüm kadarıyla bahsi geçen uçak piper j3 cub. bu yüzden bile seyretmediğim için merak ediyorum.
  • tatlı film kontenjanından izlenmesi tavsiye edilebilecek bir film.

tatlı film de ne ola ki diyenlere, benim şimdi uydurduğum bir şey; yani böyle hayata dair, uslu, insani yanları ağırbasan, sevgi kelebekçikleri kıpırdatan insanın içinde, huzurlu, dingin falan filan. bir kaç kere bitermiş gibi olup bitmiyor sanki, öyle bir sorunu var. bir de yetkin dikinciler, nazım hikmet rolüde dahil buna, birbirine benzeyen roller oynuyor sinemada; bu rolü de öyle, biraz saf, naif bir karakter. veyahut oynadığı rolü o hale sokuyor; bilmiyorum.

ben genelde, "sevmedim, beğenmedim" diyen birisi olarak bu filmi sevdiğimi söyleyebilirim. sonrasında hayallerini gerçekleştirme ümidiyle sinemadan ışığa çıkma anına anlam kazandıran türden filmlerden.
hesabın var mı? giriş yap