• sert virajlara yüksek hızda altınızda ferrari bile olsa girmeyin. malmısınız olm
  • bakanin bir daha baktigi zannedilen araç. en fazla lan su kadar parayi su arabaya mi veriyorlar diye bakiyorlar da haberiniz yok. her jetta gordumde bakarim, sunun parasiyla ne araba gibi arabalar alinirdi derim.
  • nisan 2012'de yeni bir araç alma kararı verdiğimde en az 9 aylık kuyruğu olduğunu gördüğüm araç.

istanbul rekor otomotiv'de selçuk isimli çok başarılı ve kibar satış danışmanı var. daha önce bir iki alışverişimiz olduğu için bana karşı da son derece nazik. nisan ayında jetta almak niyetiyle rekor'a gittiğimde otomatik bir jetta için en erken aralık'ta teslimat yapabileceğini belirtti. buna da garanti vermediğini ve sabit fiyat uygulayamayacağını söyledi. çeşitli alternatifleri (1,2 motor bomboş bir jetta gibi) değerlendirdikten sonra jetta'yı alamayacağımız ortaya çıktı. ben de tiguan'a yöneldim. "onu hiç sorma abi, 2012'de yok" dedi. samimi olduğumuzdan gülerek dedim "selçuk, daha nisan'dayız, siz deli misiniz?". gülümsemekle yetindi. neyse fazla uzatmaya gerek yok..

günlerden salı. altunizade'deki honda ayışığı'na gittim. istediğim siyah, içi bej, yüksek donanımlı ve otomatik bir araba. benden ziyade eşim kullanacağı için otomatik olması elzemdi. honda aklımda hiç olmayan, hayatımda hiç kullanmadığım ama kardeşimin jazz almasından sonra bayağı bayağı sevmeye başladığım bir marka olmuştu. her neyse, satış danışmanımıza ne istediğimi söyledim. civic yeni kasasını çıkaralı henüz 1-2 ay olmuş ve o vakte kadar 3.800 adet satmıştı bile. stoğuna baktı ve "elimizde istediğiniz özellikte 3 araç mevcut" dedi. pazarlığımızı yaptık (çok da yardımcı olduklarını belirtmeden geçemeyeceğim) ve siparişimizi verdik. salı saat 16:30.

perşembe akşamı "aracınızı yarın teslim alabilirsiniz" diye aradılar ve ben cuma günü aracımı teslim aldım.

bu kadar hikayeyi niye anlatıyorum? arkadaşım sakız değil sattığın. ben senden gittiğim zaman 50.000 tl'yi başka yere bayılıyorum. ha dersen ki senin 50.000 tl ile dönmüyor bu dükkan, o gün benim gibi onlarcası rekor'dan eli boş çıktı. eminim ki erel'den, acarlar'dan, uzay'dan da böyle bir çok insan kös kös başka markalara yöneldi. tamam, değerli algısı yaratmak istiyorsun ama şirketlere ve filolara sattığın jetta'lar yüzünden ortalık jetta kaynıyor zaten. yani öyle "hint kumaşıyız biz" diye böbürlenecek bir durum yok. evet belki segmentinin en optimum aracı olabilir. ama aynı zamanda ruhsuzlaşan da bir yapısı var. içine oturunca golf, polo, tiguan ve hatta transporter'dan farklı bir dashboard ve iç mekan karşılamıyor ki sizi..

biraz da rakam konuşalım. önce kaynak

2012 ocak-kasım araç satış rakamları --> vw: 58.476 honda: 14.012
    bu tabloya göre vw'da sıra olması makul gibi. ama şimdi bir de jetta-civic rakamlarına bakalım
    2012 ocak-eylül c segmenti satış rakamları --> jetta: 10.886 civic: 9.512
    e şimdi bu nedir? iki araba da yaklaşık aynı miktarda satıyor. birini 3 günde alabiliyorsun ve seçeneklerin de var. diğerini 9 ay bekliyorsun ve genellikle ne çıkarsa bahtına. yine söylüyorum, iki araba da yaklaşık aynı adet satıyor.

otomotiv sektörü, benim çalıştığım sektörden de, mesleğimden de çok ama çok uzak. ama ben burada bir hata görüyorum tüketici gözüyle. geçtiğimiz nisan ilk değildi vw için sıra olduğunu söyledikleri. ne zaman gitsem sıra var, ne zaman gitsem araç yok.

bir yerlerde yanlış bir strateji uygulanıyor gibi, ben çözemedim..
  • neden sert virajlara yüksek hızla girildiğini anlamadığım otomobildi ki artık anlamış vaziyetteyim.

edit: yinedesahlaniyoramman uyardı sağolsun, trafik kuralları çerçevesinde test amacıyla kullanım suretiyle elde ettiği sonuçları paylaştığını belirtti. kendisine geri dönüp bilgilendirdiği için teşekkür ediyorum. ayrıca vw lobisi karşısında da yanında olduğumu belirtiyorum.
  • sanırım kasası biraz ilgi çekici olduğundan saçma sapan fiyatlara satılmaya çalışılan otomobil. türkiye'deki klasik yakaladığımızı öperiz nasıl olsa alacaklar mantığındaki ilgilileri yanaklarından öper gözlerinden mıncıklarım.

o paraya alınabilecek daha iyi birşey için (bkz: öküz)
  • bu arabaya verilen parayla skoda octavia aliniyor. bence basligi silinmeli.
  • türkiye dışında amerika birleşik devletleri'nde de esamesi okunan bir araçtır. türkiye'de satışı bittikten sonra bile abd'de 2019 itibariyle yeni kasasıyla satılmaya devam etmektedir. volkswagen'in amerika satışlarının %50'sini oluşturan suv'lardan sonra en çok satan araçtır ve önemli bir modeldir.

abd pazarı için çok fazla para vermeden sıfır araç almak isteyen insanlara hitap eden bir model olmasıyla birlikte jetta'ya fakir aracı demek haksızlıktır. türkiye pazarı için fakir aracı demek ise düpedüz saçmalıktır. türkiye'de herhangi bir otomobil alıp onu yürütebilen (nizami bakım, sigorta, yakıt, vb.) biri en kötü ihtimalle orta sınıftır.
  • şu anda 1.6 tdi dsg highline donanımını almak istediğinizde hiçbir bayinin size yaklaşık bir geliş tarihi veremediği modeldir.

bir de bu olaydan nemalanmak isteyen uyanık geçinenler de, internette opak renk anahtar teslim fiyatı 69,900 tl olan bu modelin 0-10,000 km aralığında kullanılmış 2. el olanlarına "beklemeden" kılıfı altında 71,500 - 72,000 tl gibi fiyatlar istemektedirler.

ulan dünyanın neresinde görülmüş bir arabanın aynısının kullanılmış 2011 modelinin 2012 sıfır km'sinden pahalı olduğu?
  • meksika menşeili olmasından hareketle satışına getirilen %10 ek vergi elbette yeni bir hükümet kurnazlığıdır.

ancak her ne kadar hükümetin çoğu mali kararını desteklemeyen bir kişi olsam da doğuş otomotiv'in başına böyle bir şey gelmesini memnuniyetle karşılıyorum.

doğuş otomotiv türkiye'de nasıl olsa vw adıyla ben bu aracı havada karada satarım diyerek uyduruk donanımlı, motor seçenekleri kısıtlı versiyonları bilinç fakiri tüketiciye düşük donanım seviyesinin hak ettiğinin çok üzerinde bir fiyattan tabiri caizse "gömüyordu". bu durum volkswagen golf ve volkswagen polo için de geçerliydi. şimdi umarım satışları biraz düşer de gerçekten rekabet edecek fiyat ve donanım politikaları izlemeye başlarlar.

jetta kesinlikle 42.000-50.000 aralığında fiyatları hak eden bir otomobil değil. kullanan çoğu kişi jetta'ya volkswagen bora'dan terfi etmiş sürücüler. ve bunlar arasından konuştuğum çoğu kişi bora'larını aradığını söyledi.

belki bu vesileyle gözü kapalı, sırf vw diye düşük donanımlı, aşırı pahalı jetta'ları kapılarının önüne yığan alıcılar da uyanır ve hak ettiğinin üzerinde paralar ödedikleri otomobillerini sorgulamaya başlarlar.

http://haber.gazetevatan.com/…ku/377096/44/otomobil
  • yer trakya'da bir cadde kenarı, arabaya bakan bir dayı, araba vw jetta...

-şş ne bakarsın arabaya yeni mi aldın bea?
    + yok bea naalcam te bunu, baksaana altı alçak bunun tarlaya girmez bu beaa...
    - e ne bakarsın o zaman...
    + baküüm işte ondan bende napmaa almışlar buna bu kadan para verip...
    - ee nabiyonn?
    + nabayim sen nabiyon?
    - bakkal mümün'ün orda 2 bira yaptım eve gidiyom...
hesabın var mı? giriş yap