• bu seriyi çok seven ama animasyonundan pek hazetmeyen biriydim fakat sevdim galiba, zira yeni bölümün çıkmasını dört gözle bekliyorum.
  • bu diziyi korsandan izlettiği için disney+ türkiye'ye teşekkürler öncelikle.

buraya bende pek çok hayran gibi final bölümünden sonra yeniden entry gireceğim. sadece ilk 3 bölüm için konuşmak gerekirse; cyclops reis cidden geri dönmüş diyebilirim.
    diğer karakterlerin özellikleri sevdiğimiz şekilde muhafaza edilirken (cilveli ama duygusal rogue, giderli wolverine, şair beast, ergen jubilee vs. vs.) tepegöz reis tam bir krala dönüşmüş. eğer bu şekilde sinemaya uyarlanırlarsa scott summers başkan mcu'yu tek başına sırtlar. gökyüzünden aşağı daldığı sahnede tüylerim diken diken oldu, yeniden çocuk oldum.

--- spoiler ---

storm ablanın dönüşü muhteşem olacak, hissediyorum.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

dün izledikten sonra bir daha düşününce neden jean kapıyı çalana kadar izlediğimiz jean'in madelyne olduğunu anlamamışım diye sorguladım. halbuki gayet ortada, çünkü jean eskisi kadar meh değil de ilgi çekici gelmişti ilk defa.* yine de maddie'yi getireceklerini hiç ummuyordum, mcu daha ölmemiş. casually comics ablamın goblin queen esintili outfitiyle bölümleri yorumlamasıyla da kalan bölümleri daha büyük şevkle bekleyeceğim.
    ayrıca, gambit'i ağlatan sugarlar utansın! crop topuna kurban olduğum.
    --- spoiler ---
  • ağlamıyorum arkadaşlar, gözüme biraz nostalji kaçtı.

yalnız günün birinde wolverine'in mal gibi koşup dayak yediğini görmeyi özleyeceğimi söyleseler inanmazdım. ayrıca rogue, bebeğim..
  • çocukluğumda memlekette 32 ekran tüplü tvden izlediğimi hatırlıyorum. tabi o dönem hangi aralıkla yayınlanırdı veya olay örgüsü neydi hiç hatırlamıyorum. sadece wolverine etiketli bir ateri kasedim vardı ve o zamandan beri sarı-siyah kostümün hastasıyım.

daha önce pek bir şey hatırlamadığımı düşünürsek, sadece karakter isimlerini bildiğim bir seriye başlamışım gibi ama aynı zamanda müthiş bir heyecanla çocukluk dönemlerimi hatırlatan bir serüven oldu ilk üç bölüm.

filmlerde asla cyclops'un hak ettiği gibi olmadığını gördük. o hareketler, o "heroic stance"ler neydi öyle. ben ki filmler yüzünden hiç sevmem (çünkü wolverincilik) ama burada gerçek karizmasını görmüş olduk.

spoiler olmasın ama 3. bölüm de what if dizisindeki doctor strange bölümleri gibiydi. kim nedir birbirine girdi.

umarım konular oldu bittiye getirilmez ve biraz daha derin hikayeler görebiliriz.
  • kerhanede götünü açıp sikildiği için ağlamak neyse bu dizi için woke diye serzenişte bulunmak da öyle.

woke mesajlardan sıkılıyorsanız yapmamanız gereken iki şey söylüyorum arkadaşlar: bir, tamamen azınlık hakları ve sosyal adaletle ilgili bir hikayeye sahip x-men’i izlemek. iki, kurumsal kimliği ve politikaları tümüyle bunun üzerine kurulu marvel ve disney içeriklerini tüketmek. bunları yapmazsanız pikaçu gibi şaşırmazsınız.

her marvel yapımında woke diye ağlayan tayfa, ısrarla neden marvel izliyor? hayır izliyorsun madem, şirketin woke olduğunu yeni mi anladın? ateşe de aa bu yakıyor diye şaşırıyor musunuz?

madem bu kadar üzülüyorsunuz talep göstermeyin o zaman.
  • 4. bölümden bildiriyorum.

--- spoiler ---

bolum jubilee'nin 18 yasina girmesi olayiyla basliyor ve jubilee bu gun ozelinde "atari" salonuna gidip eglenmek istiyor. magneto bu duruma izin vermeyince jubilee ve roberto* kendi odalarinda "motendo"* cihazini goruyorlar. oynamaya yeltendikleri anda birden cihazin icine cekiliyorlar. burda paralel evrenler arasi bir tv yayincisi olan biri karsilarina cikiyor. * bir ateri oyununun icinde gorevleri tamamlamaya basliyorlar.

kucuk bir parantez acmak istiyorum. bolumun cizimleri, grafikleri, sesleri yine o muhtesem nostalji havasini veriyor ama bu sefer atari grafikleriyle yapiyor bunu. harika. sentineller ates ettiginde cikan ses.. *

fakat sıkıcı bir bölüm kesinlikle bu noktaya kadar.

oyunlarin bir noktasinda oyun ici yaslanmis jubilee ile karsilasiyoruz ve bizim cocuklari kurtariyor. roberto guclerini kullanmaya basliyor. final bosunu yenerken bir de rasengan* atiyorlar.

jubilee odakli resmen filler bir bolumdu.

bir onceki bolumde ortaya cikan forge ile stormun olaylarini gorduk. tam bir yere gidecekken orda da yoktan bir yaratik gelip stormu hapsetti.

yeni seri icinde izledigim en kotu bolumdu diyebilirim. belki bircok referansi kacirmisimdir tekrar izleme ihtiyaci dogurmdi ve bir hafta bekledigime degdigini hissetmedim.

--- spoiler ---
  • 5. bölümden bildiriyorum. gelmeyin.
  • bayram bitmiştir, evimize ateş düşmüştür, ocağımız sönmüştür, ciğerimiz kalmamıştır.

beşinci bölümü ile dizi senaristlerine ve mcu içeriği yapan herkese masterclass vermiştir. örnek alınmalıdır.
  • 5. bölüm için söylüyorum, o neydi lan öyle? izlediğim en iyi çizgi dizi bölümlerinden birisiydi. milyonlarca dolar harcanan birçok filme diz çöktürür, tövbe istetirdi. sonu ne biçim bitti. içime öküz oturdu. mcu'nun 15 yılda veremediğini adamlar 5. bölümde yaptı.

5. bölüm sonunda dizinin özeti;

--- spoiler ---

no country for old men
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap