• xiaomi’nin 2. nesil robot supurgesi. 1. nesilden en buyuk farki yer silme aparati olmasi.

edit: bu modelin ismi sonradan xiaomi roborock s5 oldu.

ayrica emis gucu 2000 pa’ya cikmis. normal bir elektrikli supurgeyle karsilastirinca tabi ki gucsuz ama diger robot supurgelere gore cok daha guclu. evin gunluk temizligi icin fazlasiyla yeterli. aksamlari butun evi iki kez geciriyorum ve toz kutusu en az yarisina kadar dolmus oluyor. evin surekli temiz kalmasi isini cok kolaylastirdi.

mobil uygulamasi fonksiyonel olarak iyi ancak halen birkac yer cince (kullanimi etkileyen bisey degil). ozellikle evin krokisini haritadan gorup belli bir bolgeyi isaretleyerek temizleme fonksiyonu (zone clean) harika. bunun ustune belli zonelari isaretledikten sonra kaydedip schedule'a baglama ozelligi olsa mukemmel olurmus.

evi tek basina gezmesine geziyor ama takilmasina (ozellikle kablolar) veya fircaya dolanacak veya tikayacak (ozellikle ucu bosta sarj kablolari) turden seylere dikkat etmek veya ortada birakmamak lazim. yani, herseyi tastamam sorun cikmadan kendi basina yapsin diyorsaniz once yeri bi toplamak sart. bazen cocugun boya kalemi veya lego parcasi gibi kucuk birsey gozden kaciyor ve alet gezmeye devam etmesine ragmen temizleyemiyor.

yer silme aparatini henuz denemedim.

edit: silme aparatini sadece bir kere denedim. pek ise yaramiyor gibi geldi bana; o yuzden tekrar denemedim. supurge olarak halen kullaniyorum ve cok memnunum. uygulamada artik cince bir yer kalmadi; kurulum daha kolay hale getirildi. ayrica harita kaydetme ve sanal sinirlar koyma ozelligi geldi.
  • s50 2. neslini alıp kullandığım (roborock kendisi 2. nesil zaten, sanırım), hayran kaldığım robot süpürge. zamanında roombadır, botvactır almayı çok düşündüm ama nihayet bunu aldım. ve bu zamana kadar almayan aklıma s.çayım. (işbu entry inceleme ve kişisel görüş içerecektir)

ilk çalışmasında, marathon ultimate ile yeni süpürülmüş evden 3 hazne dolusu ganimet topladı alet. toplamda 100 metrekare kadar alanı ilk çalışmada 80 dakikada, yarım şarjla tamamladı. düz halı, shaggy halı affetmiyor, çıkıyor yapıyor. sadece hafif paspaslar altına takılabiliyor.

sesi ortalama bir elektrikli süpürgenin yarısından az. daha önceki iki elektrikli süpürgemizde evin en uzak köşesine kaçıp sinen, şarjlı el süpürgesine sinirle yaklaşıp kontrolü saldıran kedimiz bunu 1 metre mesafeden endişeyle takip ediyor.
    telefon uygulaması gayet başarılı. eşleştirmesi kolay, çalıştırması, belli bir yere göndermesi, işi durdurması, şarja göndermesi, manuel kumandası falanı filanı çok rahat. kullanıcı hesabınızı tanımladıktan sonra evde değilken de çalıştırabiliyorsunuz. kullanım kılavuzu, uygulaması ve ses paketi ingilizce.
    navigasyonu onlarca kez incelemesini izlediğim diğer süpürgelerden daha mantıklı çalışıyor. halılara tırmanırken, odadan odaya eşiklerden geçerken zorlanmıyor. halıya çıktığında halı sensörü devreye girip emişi artırıyor. masaların, sandalyelerin altına rahat giriyor. duvar diplerini aralık bırakmıyor, ucuna kadar ulaşıyor.
    tek sorunu toz haznesinin küçüklüğü. ama düzenli kullanımda her temizlikten sonra bir defa boşaltmak yetecek gibi.
    orjinalliğinden emin olmak için gearbest veya banggood'u tercih edin.

özet: shaggy halınız yoksa bunun bir alt modelini alın, o da fazlasıyla yetecek muhtemelen. ama bunu alırsanız da kafanız rahat eder. büyük nimet, büyük icat.

bir ay sonrası editi: dünya varmış vallahi, süpürge diye bir şey kalmadı hayatımızda. iki günde bir çalışıyor, hazneyi dolduruyor. kedimiz de umursamayacak kadar alıştı. ev bildiğin tertemiz oldu yahu. 1 aydır hiç elektrik süpürgesi çalıştırmadım, sadece robotun giremediği yerlere 15 günde bir şarjlı süpürge tutuyorum.
    yer silme aparatı güzel, az da olsa iş yapıyor. ama bu bir üst modeli almak için gerekli değil. evde shaggy halınız yoksa alt modeli olanı veya yeni çıkan daha ucuz modelini alın. aynı işi görür.
    ama bütçeniz dahilindeyse muhakkak alın, büyük rahatlık.

altı ay sonrası editi: elektrikli süpürgenin yerini unuttum. evdeki kedimiz yüzünden her yanı tüy dolu (baya, kürk gibi kaplı) kıyafetlerimizin üzerinde bir tane tüy kalmadı. elektronik eşyaya yaptığım en güzel yatırım budur.

iki yıl sonrası edit: anakartı bozuldu. arıza pilinden zannederken pili ben pert ettim. anakartını aliexpressten aldım ama pili bulunmuyor. altı ay arayıp bulamayınca bir alt modeli süpürgeyi alıp pilini buna taktım. pişman değilim.
  • siz dışarda kahvenizi içerken telefondan bir tuşla * robocop çalışmaya başlıyor*.
    sonra tozlar yok oluyor, halıyı normal bir elektrik süpürgesinden daha iyi temizleyebilir.

tozların düşmanı, kedilerin evde yalnız kalmamasını sağlayan (artık düşman mı dost mu henüz bilemiyorum), az sesli bıcırık!*

bilemiyorum belki yapay zeka fln güzel şeyler ama bunu kimse ayda bir gelen temizlikçi hanıma söylemese iyi olur!

edit: bebeğim ya kalp kalp...
  • diyelim ev 3 katlı, her kat için ayrı mapping hafızaya atıyor mu? ben elimle yerden alıp diğer katlara bırakmaya razıyım düzenli olarak ama bu şekilde çalışacak mı merak ettim.

yani tek bir katı temizleyip diğer katlara çıkartınca alet sapıtması/çalışmaması sözkonusu olabilir mi?

- misal şarj dock bir adet, diğer katlarda şarjı bitmeye yakın sürekli şarj dock arar mı? eve gelince baygın vaziyette bulmayalım? :)
  • 2 gün önce aldığım süpersonik alet.

ne yalan söyliyim ben bunları şu bildiğimiz dandik şarjlı süpürgeler gibi işlevsiz sanıyordum. meğersem ortalama bir elektrik süpürgesinden daha iyi çekim gücü varmış. üstelik 4 farkı güç modu da mevcut. telefon uygulaması ile cihaz çalışırken bile mod değişikliği yapabiliyorsunuz.

uygulamasında türkçe dil seçeneği yok ama çat pat ingilizceniz varsa zorlanmadan kullanabilirsiniz.

uygulamada bir profil oluşturup, cihazı bağlıyorsunuz. sonrasında cihaza hiç dokunmadan her türlü işlemi yapabilirsiniz. cihazın dock’unu evdeki modeminize yakın bir yere koymanız önemli zira dock modeme bağlı, cihaz dock’una bağlı olarak çalışıyor. bizim evde hem modem hem de arka odalarda iyi verim alabilmek için router var. dock’u router ile çalıştıramadım. gücü yetmedi.

ilk temizleme işleminde uygulamadan clean tuşuna basın, önce köşelere ilerleyip bulunduğu odanın sınırlarını çiziyor. sınır çizme işlemi bitince odanın tamamını temizliyor. masa/sandalye ayağı gibi engellere denk gelince etrafında tam tur atarak dip köşe temizliyor.(aynı noktadan 1-2 defa geçtiği için biraz uzun sürebilir, sabredin) ilk odayı bitirdikten sonra kapı kapalı değilse diğer odalara otomatik geçiyor. biz ilk gün diğer odalara nasıl geçircez diye uygulamanın anasını ağlattık. meğerse zaten içinde bulunduğu odayı tamamen temizledikten sonra kapıyı bulup kendisi dışarı çıkıyormuş.

evin ulaşabildiği her noktasını temizledikten sonra temizliği bitirdiğini hem cihazın kendisi söylüyor hem de uygulama size bildirim gönderiyor. temizlik bitince kendisi dock’una şarj olmaya gidiyor. tamamen şarj olunca gücü kendisi kesiyor. yani aman şarjda durursa pilin ömrü biter diye bir durum söz konusu değil(bu gerçi uzun zamandır telefonlarda vs var olan bi teknoloji ama bilmeyenler olabilir diye belirtmek istedim.).

temizlik sırasında şarjı %20’nin altına düşerse dock’una şarj olmaya gidiyor, şarjı %80 olunca kaldığı yerden devam ediyor.

bizim evde bir odada eşik farkı var 1,5-2 cm’lik. eşik çıtası çıkmış ve çıtayı tutan silikonun bir kısmı hala duruyo. silikonun engebeli haline rağmen biraz zorlansa da o yüksekliği bile aştı. aşamaz diyodum ama aştı valla.

henüz mop kısmını kullanmadım. hafta sonu denedikten sonra entry’mi editlerim.

sonuç olarak başak burcu bünyesini (2 haftadır temizlenmeyen bir evi) daha aleti denerken yaptığı temizlikle bile tatmin etmiş bulunmakta.
  • aldığım ve inceleme videosu cektigim manyak alet. mevcut surum ile harita hafizada kaliyor ve harita üzerinde farkli methotlarla planlama yapıyorsunuz. pili cok uzun gidiyor ve paspaslama fasilitesi cok iyi çalışıyor. cinliler yapmış abi dedirtiyor.

https://youtu.be/mmmnyytlcac

bu da calisma seklini gösteren timelapse videosu:
    https://youtu.be/tzwfpmnsftm
  • teknik olarak ismi xiaomi roborock s5(yada s50, 5’ten sonraki rakam renk kodu, s50 beyaz, s55 piano siyah vs) olan, 1.5 yıl önce başladığım araştırmayı daha fazla sürüncemede bırakmayarak dün satın aldığım, hayat kalitesini arttıran über alles.

dolar olmuş comolokko, biraz daha erteleyip de fiyatının şişmesini göze alamadım.

neredeyse toplamda 4-5 markanın 15 farklı modelini incelemiş birisi olarak alette istediklerim şunlardı:

1-çekiş gücü 1.700 pascal'ın üzerinde olsun,
    2-app ile kontrol edilebilsin(evde başka kumanda istemiyorum yeter artık), schedule yapılabilsin, zone control vs. yapılabilsin,
    3-halılara ıvıra zıvıra tırmanırken problem yaşamasın,
    4-(mümkünse, şart değil) şarjı turbo modda en az 2 saat gitsin, turbo modunda 100 m2 alanı rahatlıkla süpürebilsin(orta çekim gücünde gitse de olur),
    5-(mümkünse, şart değil) mopping özelliği olsun,
    6-fiyatı max 2.000 tl olsun.

biraz ütopik geliyor farkındayım fakat bunu sağlayan birkaç marka vardı fakat hem xiaomi bildiğim güvendiğim bir marka, hem de hiçbirinin akıllı uygulaması mi home'un yanından bile geçemez. geçtiğimiz yıl karar verdiğim model moppingi olmayan modeliydi, biraz daha bekleyeyim fiyatı düşer dediğimde dolar kuru 3.80'den 6'ya çıktı.

hem daha fazla suyunu çıkarıp olanı da kaybetmemek adına, hem de artık bu konuyu kafamdan çıkarmak adına satın aldım.

çok yazılmış çizilmiş, ben henüz 1 kere test ettim ve beklediğimden üstün performans aldım. bir gün önce temizlenen evden topladığı tüyü yünü insanlara göstermeye utanıyorum, one amk diyecekler diye.

şarjı yeterli, çekiş gücü iyi(2000pa), 110 m2 evi %40 şarjı kalana kadar turbo modda süpürebiliyor, balanced modunda ses seviyesi irrite edici boyutlarda değil, (ben yine de timer ayarlamanızı öneririm, siz işteyken temizlesin işte. akşam geldiğinizde evi süpürülmüş bulmanın değeri paha biçilemez). max ses seviyesi 67 db bu arada.

mapping ve navigasyon özelliği oldukça üst seviyede, dan dun sağa sola çarpmıyor, mekanı önce sınırlarını belirleyecek şekilde duvar kenarlarından tanıyor, sonra sık zigzaglarla temizliyor. bir oda bitince diğer odaya geçip aynısını tekrarlıyor.

evinizin haritasını çıkardıktan sonra uygulamadan seçtiğiniz alanı temizletebiliyorsunuz. örneğin kahvaltı yaptınız ve masanın altına düşen ufak ekmek kırıntıları oldu vs. sadece masanın olduğu alanı seçin, o alanı süpürüyor işi bitince uslu uslu yuvasına dönüyor.

hepa yıkanabilir filtresi var(bir önceki modelde yıkanamıyordu).

bu özelliği çok sevdim: parkeden halıya çıktığı zaman halıya çıktığını anlayıp çekiş gücünü arttırıyor.

bence tek eksisi; o tepesindeki çıkıntıdan mütevellit yeterince slim değil, bazı koltuk ve ekipmanların altına girebilmesi için 10cm’den daha yüksek olması lazım zeminle aksesuar arasındaki boşluğun.

velhasıl, ben sevdim, zamanla performansına göre editlerim. paspas özelliğini kullanınca ayrıca editlerim.

özetle; daha da ev süpürmem amk.

edit: paspas özelliği çok iyi değil, ama kötü de değil.

yere dökülmüş yapışmış üzerinden zaman geçmiş bi lekeyi çıkaramayabilir. yani cihaz bastırarak silmediği için dikey kuvvet uygulanmadan veya git-gel yaparak çıkaracağınız sert bir leke/izi çıkarmayacaktır onu baştan söyleyeyim.

fakat zone control yaparsınız, altına paspasını takarsınız, 3 defa sil lan burayı dersiniz, yukarıda bahsettiğim lekeler hariç hepsini alır. bir temizlik sağlar yani.

paspası ıslatmayı unutmayın, bir de deterjan kullanmayın. farkettiyseniz altında 2 delik ve sigara filtresine benzer yün filtreler var, bu filtreden damlama yoluyla paspası ıslatıyor. kullanım kılavuzunda belirttiği üzere, deterjan koyarsanız ve bu filtre de baloncuklar sıkışırsa damlama olmayacak, dolayısıyla da paspas ıslanmayacaktır.kanımca illaki deterjan kullanacağım diyorsanız paspası ıslattıktan sonra deterjanlayın ve suyunu sıkın. o zaman minimize etmiş olursunuz belki sorun olmayabilir.

2 ay sonrası editi:
    (bkz: senin ağzını yerim ben)
    (bkz: bu zamana kadar nerelerdeydin sen)

paspas editi: yarım kapak sıvı yüzey temizleyici koyun, halıların olduğu yerleri no go zone seçin(çıkıp ıslatmasın), yarım saatte bir de paspası yıkayın.

ahşap yüzeyler cam gibi oluyor.
  • mop haznesinin tamamını doldurunca 100 mt2’lik bir evin tamamını(temizlenebilir yüzey 65 mt2) temizleyebiliyor. işini bitirip yerine dönünce bakıyorum mop haznesi boşalmış oluyor.
    alırken özellikle sormuştum deterjan kullanabilir miyim diye, hiç sorun olmayacağını söylemişleri.
    daha önce de bahsedildiği gibi damlama yöntemi ile mopunu ıslattığı için arap sabunu/domestos gibi yoğun kıvamlı deterjan koymadığınız sürece sorun yaşamazsınız.
    ben içinde minimum kimyasal bulunan turmepanın yüzey temizleyicinden koyuyorum yarım kapak. parkelerim cam gibi parlıyor.

cihazın tek sorunu kullanmadığım için bir kenarda tozlanan elektrik süpürgemin üzerine çıkamaması. :)
  • almayı acayip istediğim alet.
    türkiye de en uygun nasıl edinebilirim, bilen yazarlar yeşillendirirse çok sevineceğim.
  • son zamanlarda almayı düşündüğüm; fakat fiyatıyla çok canımı sıkan elektronik süpürge...
    hakkında yazılmış kötü bir yoruma denk gelmedim hem türkiye, hem de yabancı forumlarda. herkes güzel şeyler yazmış. fakat fiyatı müthiş!
    pahalılığını, kolay bulunamaz oluşunu geçtim, evdeki iki kedinin evin içinde gezen bu robota karşı tavrının ne olacağına dair endişelerim var. robota alışamazlarsa hem vereceğim para çöpe gidecek, hem de o stresi bana misliyle yaşatacaklar.

edit: kediler önce tepki gösterdi; ama alışacak gibiler. kesinlikle verdiğiniz paraya değiyor. evimizin üyesi haline geldi hemen. isim bile koydum.
hesabın var mı? giriş yap