• gencse, saglikliysa, bekarsa, cocugu yoksa, babadan kalan iyi bir isi filan devam ettirmiyorsa, ise yarar bir bolumden universite mezunu ise ve gitmeyip bu kafa yapisi ve bu zihniyeti mazoistce cekiyorsa, sasiririm kendisine...
    bitirdigi universitenin ne oldugunun bi onemi yok. zaten rankinglerde dunyada birak ilk 10'u, ilk 100'e bile girmis universite yok ulkede.
    o yuzden muhim olan , nerden mezun olursa olsun, mesleginin gittigi bati ulkesinde işe yarar ve degerli kategorisinde olup olmadigi ..cunku asil sorun is bulmakta( amerika ve kuzey avrupa icin)
  • kendimce puanlama sistemi oluşturdum, el birliği ile de geliştirilir. 1-en kötü 2-normal 3-süper

çocuk var mı? (varsa +3 puan, yoksa +1 puan) çocuğun geleceği için gidilmesi ilk sebep, çocuk yoksa da bu sefer gitme sebebi daha farklı olabilir

çocuk 3-6 yaş aralığında mı? (evet, +3 puan hayır, 1 puan) bu yaşlar için entegrasyon, dil ve eğitim çok önemli

eş de çalışacak mı? (evet, +3 puan hayır, -2 puan) hem kariyeri hem de maddi gelir için önemli bir sebep

eve giren net maaş +5000 usd üzerinde mi? (evet, +3 puan hayır, -3 puan) bence gayet iyi bir para :)

çekirdek aile ile beraber yaşanacak mı? (evet, +3 puan hayır, -3 puan) eş ve çocuktan uzak çalışmak bence çok riskli ve psikolojik dayanım gerekir

gideceğin ülkede dil sorunun olacak mı? (evet, -3 puan hayır, +3 puan) özellikle aile de geliyorsa önemli etken

orada işler yolunda gitmezse, ülkeye döndüğünde ev, birikmiş para veya kolay iş imkanın var mı? (evet, +3 puan hayır, -2 puan) dönüşte de tuzun kuru olacaksa harika

sen veya eşin dahil burada güzel bir kariyer ve kazancınız var mı? (evet, -2 puan hayır, +2 puan)
  • vatanını değil yaşadığı çevresini ve ailesini kaybetmek istemeyen insandır. çıkamayanların çıkanlara vatan edebiyatı yapması da cabası..
  • ab pasaportum var lakin türkiyedeki hareket beni cezbediyor, emekli gibi durağan bi hayat cezbetmiyor, her ne kadar istila altında olsa da ülkemi seviyorum
hesabın var mı? giriş yap