• an itibariyle imdb puanı 8.9 olan film.
    2.337 kişi oylamış.
    kaynak
    edit: 8.7 puana düşmüş.
  • keşke bir gün daha bekleyip dandik sesli halini izlemeseydiniz. insanların aylarca bir filmi bekleyip sızınca bir gün beklemeden izlemesini anlamıyorum ama tercih meselesi.

yarım saat önce yayınlanmış olup malum ortamlarda en kaliteli hali an itibariyle yerini almış bulunmakta. yumulun.
  • 4k versiyonu da malum ortamlarda yerini almış yumulun.

edit: an itibariyle dört bine yakın kişinin oyladığı imdb puanı da 8.9.
  • taze kevin smith ve snyder red carpet'ı ve birkaç kamera arkası görüntüler:

https://www.youtube.com/watch?v=hkspnempfbm
  • bir hevesle 7gb'lık versiyonunu indirdim ama ses sorunu falan var deniyor. beklemek mi gerekiyor sevgili suserlar? iyi kalite bir şey bulanlar yeşillendirirse sevinirim.

edit: link geldi, teşekkürler.
  • izledim geldim. spoiler'lık çok bir şey yok ama yine de saygıdan spoiler içine alıyorum yorumlarımı.

--- spoiler ---

olumlu bulduğum yönler

- ben affleck'in açılıştaki oyunculuğu süper.

- combat sahneleri daha iyi. snyder'in özünde iyi bir görüntü yönetmeni olduğu anlaşılıyor.

- karakterler daha derinlik kazanmış. ama bu yönetmenlik becerisi değil, sürenin çok uzun olması sayesinde olmuş gibi.

- gal gadot kılıç kalkanla fiziğini daha iyi kullanıyor kesinlikle. ww84'te kadının eline cgı kement vererek yazık etmişler gerçekten.

- flash'ın devamlı herkesin götünü kurtarması enfes.

- genel olarak eli yüzü düzgün bir film diyebiliriz.

nötr tespitler

- renk paleti kararmış.

- en çok cyborg sahnesi eklenmiş. full cgı olan tek hero o olduğu için snyder'in özel ilgisi var sanırım.*

- esprilerin tamamı çıkmış. aquaman bile kendi filmiyle çelişecek kadar ciddi olmuş.

- bu filmde cyborg'un orijinine odaklanmışlar, diğerleri kendi filmlerinde anlatılıyor zaten. böylece orijini anlatılmayan bir tek flash kalıyor; onu da kendi filmine saklıyorlar sanırım.

- epilogue'da amber heart denen beş para etmez şahsa fazlaca yer ayırmaları yazık olmuş.*

olumsuz bulduğum ve gömdüğüm yerler

- film tam bir cgı fuckfest. beklendiği üzere.

- director's cut falan değil. çok uzatılmış bir extended cut. elimizde yayınlanmamış ne kadar görüntü varsa yayınlayalım demişler.
    mesela kuzey kutbundaki yerli halkın aquaman'i uğurlarken söyledikleri şarkı ne gereksizdi... veya amy adams'ın yağmur altında kahve bardağı eşliğindeki klibi yine ne kadar gereksizdi.

- film boyunca bir slow motion'dur gidiyor. o kadar abanmış ki slow motion'a gerçekten sıkıcı olmuş. özellikle ilk 40 dk. geçmek bilmedi.

- müzikleri beğenmedim.

- devamlılık hatası: superman'in toprak altından çıkan tabutu aşırı temiz.*

- devamlılık hatası: luis anıtın hemen önündeyken superman dirilince yok oluyor. ayrıca luis ne gereksizdi bu filmde. resmen hiçbir rolü yoktu superman'i sakinleştirmekten başka.

- büyük plothole: darkseid daha önce dünyada tanrılarla falan savaşmış olmasına ve denklemi yer yüzüne bizzat kazımasına rağmen bunu unutmuş mu? anti-life denklemini bulamıyor da...*

- sinematik versiyonun bence en iyi sahnesi olan batman'le flash arasındaki "save one" sahnesi yok.

- superman finaldeki dövüşe geldikten sonra 2-3 sahnede ciddi editing ve devamlılık hatası var. çok sırıtıyor devam sorunu.

- epilogue'daki injustice sahnesi ne gereksizdi.

- superman ve flash'ın sivilleri kurtardığı sahneler yok. halbuki bence çok iyiydi o sahneler.

-martian manhunter ne alaka amk!

--- spoiler ---

sonuç: henry cavill bu filmi promote etmemekte sonuna kadar haklı. snyder yönetmenlik yapmasın, başka bir yönetmenin yanında sadece görüntü yönetmenliği yapsın. zira tüm projeyi kendi üstlenince bir şeyler mutlaka eksik kalıyor. çok kötü değil evet, ama mutlaka bir eksiklik hissi oluyor adamın işlerinde. öte yandan görüntü yönetmeni olarak on numara iş çıkarıyor. enteresan bir adam.

edit: aşağıda bir yazar bu filmde snyder'in sadece kendi çektiği sahneleri kullandığı bilgisini vermiş. o halde "şu sahne neden yok" vs. dediğim yerler anlaşıldı. yine de silmiyorum, en azından bir tespit olarak dursun.
  • sinema yönetmen sanatıdır boşuna denmiyor. whedon anasını bellemişti filmin ama snyder türünün iyi filmlerinden birini yapmış. bvs'yi de keşke böyle yapabilseydi.

edit: bu arada amazonların ana kutuyu sakladıkları yer nazilerin fransa kıyılarında yaptıkları dev beton kaleye benziyor.

şu wonder woman ya da amazon sahnelerinde önce kadının birinin çektiğ zılgıt ve huma kuşuna doğru giden müzik seçimi berbat.
  • legal olarak 4k tv'mde nasıl izleyebilirim mesaj atabilir misiniz? samsung tv var ve tivibu veya tv+ uygulamaları bulunmuyor tvde. nolcek?
  • bıyıkların cgı ile daha iyi silindiğini yazanlar olmuş...

zack snyder filmde joss whedonın çektiği hiçbir sahneyi kullanmadı. zaten bıyık problemi joss whedonun reshootlarında ortaya çıkmıştı.
  • izledim güzel olmuş ama dc başlığında mcu'ya çakan adamlar dolu mcu nasıl tramva yaşattıysa bir daha toparlananmamışlar hala dark abi,espri abi gibi mal mal argümanlarla savunuyor ki mcu'nun çoğu filmi daha bütün dceu filmleriden daha grounded ve dark sadece renk paleti ve brooding karakterler koyunca dark olmuyor film amına koyayım
hesabın var mı? giriş yap