• standart 1080i videonun 2 katı data barındırır. frame, field (frame'i oluşturan, tek ve çift sayılı satırlardan oluşan parçalar) şeklinde değil, progressive olarak işlenir. deinterlacing işlemine tabi tutulmadığı için interlaced videolara göre daha keskin ve detaylı resim elde edilir. içerik (genelde) oldukça fazla yer kaplar fakat bunun sebebi sadece 1080p çözünürlük değil, aynı zamanda kullanılan sıkıştırma algoritması ve bitrate değeridir. quicktime, wmv, mpeg 2 (mpg, m2t, m2v,...), mpeg 4, h264, x264 algoritmaları yapıları gereği diğer sıkıştırma algoritmalarına göre biraz daha fazla tercih edilir ama genelleme yapılamaz. piyasadaki çoğu tft lcd tv halen 1366x768 native çözünürlüğe sahiptir, 1080p video bu tvlerde downscale işleminden sonra ekrana verilir, sonuç olarak videoda detay ve keskinlik kaybı gözlenir. 1920x1080 native çözünürlüğe sahip (full hd) tvlerin çoğunda full zoom modu bulunur, bu modda video scale edilmez. ayrıca söz konusu video, film ise saniyede 24 frame ile çekilmiştir. pal (25 frame) için 2:2, ntsc (30 frame) için 3:2 pulldown yöntemi ile dvd, hd dvd ya da blu-ray ortamına aktarılır ve bu da film judder denen yan etkiye sebep olur. eğer kullanılan player ve tv destekliyorsa film izlerken saniyede 24 frame seçeneği tercih edilmelidir. sonuç olarak, full hd tvde, full zoom modda, saniyede 24 frame ile izlenen 1080p video, ticari seçenekler arasında görüp görebileceğiniz en kaliteli resim performansını verir.
  • videolar için kullanılan bir çözünürlük ifadesidir. görüntünün kapladığı alanı, bu alanın kısa kenarından aldığı adıyla belirtir. fotoğrafta megapiksel ne ise video da odur. 1080p yani 1080x1920 = 2,073,600 piksel yani yaklaşık 2megapiksel büyüklükte bir alan kaplar. 720p görüntüyü a4 kağıt büyüklüğünde düşünürsek 1080p a3 kağıt büyüklüğünde olacaktır. ilk dijital fotoğraf makinelerinin yalnızca birkaç megapiksel görüntü kaydedebildiklerini düşünürsek 2mp boyutundaki videoların geleceğini tahmin etmek zor olmaz. 2k hatta 4k hd videolar üç beş yıla kalmaz dolaşıma başlayacaktır
  • bu olmadan önce nasıl yaşadığımızı anlayamadığım çözünürlük. mesela şimdi youtube'da bile video izleyeceksem, eğer o videonun 1080p veya 720p versiyonu yoksa resmen 1-0 yenik başlıyor benim için, soğuyorum o videodan. eskiden ne kötü izlermişiz, nasıl izlermişiz filmleri,videoları aklım hayalim almıyor. resmen beynim silmiş o dönemleri, hatıralarım hd çözünürlükten itibaren var. öncesi koca bi boşluk.
  • progressive scan yapan bir hdtv standartidir. aslinda pek standart sayilmaz modeli desek daha dogru olur.

saniyede 24, 25 ve 30 frame gosteren tipleride vardir onlarda 1080p24, 1080p25, 1080p30 olarak ifade edilir.

(bkz: 1080i)
  • geçen seneye kadar film izleyicileri 720p'ye nimet gözüyle bakarken şimdi 1080p çıktı. artık 720p filmler tat vermiyor, kalitesi çok kötü geliyor. 720p yeni yaygınlaşmaya başladığında da 360p öyleydi. o 360p fimleri nasıl seyretmişim cidden, şimdi açınca piksellerini sayabiliyorum.
  • toshiba camileo p10 modelli kamerayla çekiliyorsa, montaja imkan tanımaz. anca gerekli codecler bulunup sony vegas ile formatı değiştirildikten sonra üzerinde işlem yapılabilmektedir. bizden uzak olsundur.
  • günümüz sistemlerindeki donanımlar bu formattaki videoları oynatmaya yetmiyor diyenlere -çok afedersiniz- götümle gülüyorum. yaklaşık 6 yıldır çatır çatır çalışmakta olan athlon xp 2500 işlemcimle 1080p videoları zerre takılmadan izleyebiliyorum ben. üstelik hiçbir ayrıntıdan kısmadan. "göremiyorum" ile "yok" arasındaki fark gibi, "yetmiyor" ile "kullanamıyorum" arasında da bir fark var. şimdi kalkıp benim 200 puan aldığım işlemci performans testinden 30bin puan alan güncel işlemcilere, güncel grafik işlemcilerine bok atmak, açıkçası "bilmeden eşşek olmak" olsa gerek.

x264 codecle riplenmiş olduğu takdırde, 1080p için (ortalama bir kaliteye yetsin diye) 6000-10000kbps arası görüntü verisi saklanıyor. dts olduğu takdirde 1500kbps arası da ses var. ac3-dd olduğu takdirde bu ses verisi 384 veya 448kbps düzeyinde kalıyor. bu kadarcık veriyi "günümüz sistemleri işleyemiyor" diyeni dövüyorlarmış.

(not düşmeden edemedim, x264 dedim bak. dikkatini çeker mi bilmiyorum)
    (bkz: smplayer)

(edit: ama 1080p izlemek yerine 720p izliyorum. diyeceksiniz ki "neden?". işte bundan bak:
    http://www.barco.com/en/product/129
    eheh)
  • h264de sıkıştırılmış halinde dahi detay düzeyi şöyledir: http://imageupper.com/…00010040011k2075004562327474

(filmden screenshot bu)
  • (bkz: full hd)
  • blu ray rip filmlerinin boyutu 10 gb ile 30 gb arasında değişmektedir, orjinal boyutunu siz tahmin edin, eğer telekom vdsl2'ye geçerse dowload ve arşiv sevdalılarının en büyük gözdesi olacaktır.
hesabın var mı? giriş yap