• olay anı

dilara gül 23 yaşındaydı
    dans etmeyi çok seviyordu
    ve de başarılıydı
    dansıyla özel burs kazanmıştı
    bir ay sonra da abd'de gidecekti

olayın ayrıntıları

şişli halaskargazi caddesinde dün gece yarısı kiraladığı martı scooter ile ilerliyordu
    aniden şerit değiştirdi..
    gecenin karanlığında hızla gelen sürücünün onu fark etmesi imkansızdı..
    fark etmedi de zaten
    kırmızı yanmadan bir an önce geçmek isteyen sürücü hızla çarpıp ölümüne neden oldu..

olay anı

hayatının baharında ölen dilara gül maltepe'de son yolculuğuna uğurlandı
    dilara'nın ölümüne neden olan aracın sürücüsü hakan akçelik "tedbirsizlik ve dikkatsizlik nedeniyle ölüme sebep olma" suçundan tutuklandı
    ilk mahkemeye kadar tutuklu kalır
    sonra da az bir cezayla hayatına devam eder

bu kaçıncı genç ölüm ben saymadım...
    buradaki asıl kusurlu bence scooter işletme firmaları
    scooter'ların trafiğe çıkması kesinlikle yasaklanmalı...
    trafiğe çıkacaksa da trafiğe çıkan diğer araçlar gibi işlem görmeli..
    yani ehliyeti olmayana kiralama yapılması yasaklanmalı..
    martı'nın ceo'su (bkz: oğuz alper öktem)
    bakın bu da düğün haberi
    işte bu yüzden martı başta diğer scooter firmalarına hiçbir işlem yapılamıyor
    imamoğlu'nun yerine olsam yarın mesaiye başlar başlamaz ilk işim bu scooter'ları toplatmak olurdu..
  • karayollarına ait olmayan bir aracın, kuralları bilmeden yaptığı hareket sonucu oluşan kaza. gündelik hayatında otomobil veya motosiklet kullanan bir insan bu şekilde kontrolsüzce asla yola çıkmaz. buna benzer potansiyel kaza durumunu defalarca yaşadım ve dikkatli olarak, yol vererek kurtardım. ancak genelde 15-16 yaşındaki bu scooter sürücüleri durumun vahametinin asla farkında değiller.

scooter kullanımı için de bir tür temel eğitim hatta a sınıflarından bir ehliyet zorunluluğu getirilmeli. böylece en azından temel kuralları öğrenmiş ve bazı refleksleri geliştirmiş olarak sokağa çıkarlar.
  • feci ölüm.

yeni bir ulaşım aracı piyasaya çıktıysa buna uygun altyapı da oluşturulmalı diye düşünüyorum.
  • kimse kusura bakmasın da yüz kez yazdık çizdik.
    bisiklet, scooter ve bu tarz tüm araçlar ile trafiğe çıkmadan önce ehliyet gibi olmasa da trafiği okuyabilme, öğrenme üzerine eğitimden geçme zorunluluğu getirilmeli.

şu an trafikte orada burada gördüğümüz çoğu bisiklet, scooter kısaca motorsuz araçların hiçbiri ehliyet gerektirmiyor ve bununla trafiğe çıkan birçok sürücü trafik nedir nasıl okunur zerre bilgisi olmayan insanlar. sağını solunu dahi kontrol etmeden yola atlayan insanlar. bu yüzden birçok insan ölüyor.

ehliyet olmasa da bedava birkaç günlük eğitim tarzı bir şey getirilmeli.

bunu zamanında yazdığımda bisikletçiler araba sürücülerinden daha iyi biliyor kuralları diye laf duymuştum. 5-10 kişi biliyor olabilirsiniz ama bu araçları kullanan çocuklar da var. bu şekil trafik nedir zerre bilmeyen insanlar da var. olan üzücü. yapacak bir şey yok ama bu devirde motorlu araçların deli gibi olduğu devirde çocuklarımıza sahip çıkalım derim. her dakika araç içerisinde, yaya iken vs trafiği anlatalım kararı çocuklarımıza bırakalım. şu an karşıya nasıl geçeceğim. şu an bisiklette nasıl dönerim. arabadaysan şuraya yaklaşırken ne yapmalıyım. detay detay anlatıp alıştırın derim. yoksa sizden habersiz zaten trafiğe hem yaya hem bisikletle bir şekil çıkabilir.
  • martı ne yapsın? kullanırken insiyatif bizde. sürücü herhalde uyuyor farkında değil. kız da bakmasan yola atlamış. allah rahmet eylesin. keşke yaşanmasaydı.
  • aynen ya dikkatli kullanmaktan yoksun birisi yüzünden herkese yasaklansın. gerekli uyarıları yapıyorlar, uymayan sonuçlarına katlanıyor. sağına soluna bakmadan dümdüz gidiyor babasının yolu sanki. millet scooter sürerken sürekli sağını solunu boşuna kontrol etmiyor sürekli!
  • ne bir bisiklet yolu var, ne o tarz kullanılabilecek bir alan.
    her alanı parselleyen ispark veya araç park yerleri, her alanı parselleyen gereksiz kaldırımlar.

allah rahmet eylesin. burada suçun çoğu maalesef scooter sürücüsü. umarım bu son kaza olur ve gerekli adımlar atılır.

edit:
    okuduğunu dahi anlayamayacak kadar iq'su olmayan tek hücreli varlıklar, ben suçlu ilan etmedim kimseyi, haddim de değil. ölene rahmet, ailesine sabır dilerim geçerim. suçlu olan scooter kullanıcısı, o scooterlara yollarda yer vermeyen devlet kademeleri, hız sınırına uymayan sürücü. her bokta sidik yarı$ına girmeye lüzum yok, sorunları konu$sanız çözüm üretmek zorunda kalacaklar ama siz hala “ben daha haklıyım” gibi aptallıklar pe$indesiniz.
  • martı gibi elektrikli scooter araçlarının, bisikletten bir farkı olmadığını bilmeliyiz. bisiklet için de ehliyet gerekiyor mu? hayatını kaybeden genç arkadaşımıza çok üzüldüm. ancak burada ne yazık ki kontrolsüz şerit değiştirme durumu mevcut.
  • allah rahmet eylesin, sevenlerine sabir versin, taraflari icin tarifsiz bir aci.

ayni durum bisiklet veya ehliyet gerektirmeyen baska bir arac ile de gerceklesebilirdi ki zaten buna benzer bisikletle de cok sayida olumlu kaza maalesef oluyor. yine bir cok konuda oldugu gibi esas konular kaciriliyor. mevzuyu sadece marti uzerinden okumaya calismak anlamli degil. marti ozelinde kisi scooter ehliyeti sahibi olsa, marti daha da gorulebilecek sekilde fosforlu boyansa vb. guvenlige dair yapici gelistirmeler olabiliyorsa degerlendirilip yapilsin ama bu kazanin ehliyetle vb. ne ilgisi var.

arac icin ehliyet vermek, kurallar koymak kazalari engellemiyor maalesef.
    trafikteki tum unsurlar icin kurallar getirilmis, otesinde kisisel olarak dikkat gerekli( maalesef bana yesil diye yoldan gecmek yetmiyor kirmizida gecen sigir var mi ona da bakmak lazim mesela vb vb)

sonuc olarak vah gidene, gerisi bos. herkes trafikte kendisi disindakiler moron gibi dikkat etsin (zaten bir kismi oyle).
  • acı bir kayıp, daha hayatının baharında, yaşamdan koparılıp alındı. nur içinde yatsın. allah ailesine sabır versin.
    bu genç kızımızın ve diğer bu tür araç kullanan canlarımızın yaşaması için belediyeler ne yapabilir.
    her yola bisiklet ve skoter gibi araçlar için güvenli şeritler yapılabilir. bisiklet ve ehliyetsiz kullanılan bu gibi araçlar için özel korumalı yollar yapılırsa ,bu canları kaybetmeyiz.
    bu konuda belediye ve karayollarına büyük sorumluluk düşüyor. en baştan bakarsak şehir planlamacıları şehri planlarken, bisiklet ve bu tür araçlara ait güvenli şerit ve yolları planlamalılar.
    bir taşra şehrinde yaşamama rağmen araçların şerrinden korkarak, ne ben ne çocuklarım bisiklete binemiyoruz.
hesabın var mı? giriş yap