• yarın saat 16 civarı başlaması ve akşam saatlerinde etkisini artırması beklenen yağış.

geçtiğimiz yıllarda günler, haftalar öncesinden kar yağışı başlıkları açılırdı. şimdi ise ülkenin gündeminin yoğunluğu sebebiyle sıra buna gelmiyor tabi.
  • meteoroloji uzmanı veya bilgilisi değilim, sadece araştırmayı ve karı/buzu seven bir vatandaşım. benim bildiğim kadarıyla, yarınki kar yağışının tutması ve hatta şu anki hava durumuna bakılacak olursa gerçekleşmesi bile çok çok düşük ihtimal. esas sistemin 16-17 aralık gibi vuracağı, bu sistemle istanbul'un kıyılarda bile 20 santime kadar yağış alabileceği söyleniyordu birkaç gün önce. onda bir değişiklik yoksa, istanbullunun kar görmek için hafta cuma-cumartesiyi beklemesi gerekebilir.

hava gece aniden çok soğursa bilmiyorum ama bugün, en azından fatih'te, hava hiç soğuk değildi. ben daha kasım'ın ortasında ellerimin donduğunu, çok üşüdüğümü biliyorum. şu anki soğuk, sonbahar soğuğu. bu havada yağsa yağsa yağmur yağar ki şu an olan da o zaten. hava sıcaklığı da istanbul gibi bir şehirde, düşse düşse 7-8 derece düşer bir gecede... en son baktığımda 10'un üzerindeydi. uzun lafın kısası, önümüzdeki birkaç gün içinde sıcaklıklar çok sert bir düşüş yaşamazsa, yağacak karı en fazla havada görürüz. asıl eksi dereceli, karlı-buzlu sistem bunun arkasından gelecek. en son öyleydi yani, şu anki gelişmeleri bilmiyorum, belki o da bozulmuştur.

edit: mgm, yarın akşam istanbul için 2 derece diyor. bu kayda değer bir düşüş ama bence yetersiz. 2 derecede kar yağsa ne olur kardeşim. cumartesi günü için bile en düşük 1 demişler. en az eksi 3 olsun ki tadı çıksın.
  • karı görenin kaymıyacağını temenni ediyorum
  • kedi, kırmızı şarap ve winter chill out albümleri hazır bekliyorum. hadi amk, yağıyorsa yağsın. kediyi kestireceksiniz bana burada.

ekleme: yağdı sayılmaz. kar mı bu? yer; halkalı/atakent mahallesi.

kediyi affettim, şarap iptal, jagermeister'a devam.
  • bir kaç saat içinde başlaması beklenen yağıştır. sulu kar şeklinde başlayıp akşam 9 gibi şiddetli kar yağışına döneceği tahmin ediliyor.

tutar mı? sanmam. tutacak kadar kar yağışının daha bir kaç haftası var sanki.
  • öğretmen olarak üşüştüğüm başlık. ilçelerden anlık veriler alarak önümüzdeki saatlere dair risk haritaları hazırlıyorum şu an.
  • henüz başlamamış olan yağıştır.

edit: şişli'de başlamıştır efendim.
  • hava delisi diyorsa yağar:

"istanbul'da beklenen kar yağışının soğumanın da artmasıyla birlikte trakya'ya yakın kesimlerde şu sıralarda (salı öğleden sonra) başlamasını bekliyoruz. akşama doğru kent genelinde yağış alan yerler kar görecek. çok yoğun ve sürekli, örtü bırakacak derecede kar beklentimiz yok ancak rüzgar fırtına seviyesinde estiğinden zaman zaman özellikle yükseklerde sağanakların etkili olduğu anlarda tipi halini alabilir. saat 20'den sonra yağış dek (deniz etkisiyle kar) olarak adlandırdığımız kar sağanakları halinde yarın (çarşamba) öğle saatlerine dek aralıklarla etkili olacak."

https://www.facebook.com/…si/posts/1249503791755127
hesabın var mı? giriş yap