• amerika'nin baltimore sehrinde manyagin birinin sirasiyla uc berber salonunu gezerek berberleri oldurmesi ve ucuncu salonda tras olan bir polis tarafindan amel defterinin kapanmasiyla sonuclanan cinayetler. olaylarda iki berber olmus.

katilin baltayi tasa vurdugu anin goruntuleri
  • polisi polis, kanunu kanun olan memlekette gerçekleşmiş olay. böyle manyakların defterinin dürülmesi toplum acisindan sevindirici.
  • evet malum girişi yapalım. türkiye'de olsaydı...

türkiye'de olsaydı, polis konuşarak ikna etmeye çalışırdı. eğer bu şekilde müdahele etmiş olsaydı, sırtı dönük, savunmasız bir adamı vurmaktan açığa alınırdı.

bu arada polisi tebrik etmek lazım, sanki olayı daha önce onlarca kez talim etmişçesine profesyonel davranıyor.

ekleme:

https://www.konhaber.com/…s_tutuklandi-1651276.html

@the nick i never used before arkadaş paylaştı. durum çok daha kötü!

keşke romantik milliyetçi arkadaşlar gibi olaylara bakabilseydik, en azından berbat bir ortamda olmamıza rağmen kendimizi kandırıp mutlu olabilirdik. aşağılık kompleks falan diye kızmışlar bana ama aşağlık olan öz eleştiri yapan insanlar değildir.

ayrıca insanların doğaları gereği, kendine yakın olan insanlara empati kurar. ben burada bir kurban ve onu sebepsiz yere acımasızca öldürmeye teşebbüs eden bir katil görüyorum. ikisinden biri ölmesi gerekiyorsa ki öyle bir durum söz konusu, katilin aramızdan ayrılması uygundur. katil ve katil psikolojisine sahip insanlar demokrasi, insan hakları gibi konuyla alakasız kavramların arkasına sığınarak katille empati kurarak onun haklarını savunmaları gayet doğaldır.
  • kim bilir ne derdi vardı

(bkz: berber dayaması)
  • bizde olsaydı diye başlayacaktım ama zateb yazılmış. ne yazıldıysa katılıyorum
  • iffetini temizlemiştir belki.

"berberler kola değdiriyor abicim ben artık traş makinası alacağım" demeyebilir herkes.
  • dikkatimi çeken nokta polisin tabancasının anında ateş etmeye hazır olması.
    eleştiri ya da iğneleme amacıyla sormuyorum, merak ettiğim için soruyorum: bizim polislerde de resmi görev saatleri dışında tabanca bu şekilde hazır mı oluyor yoksa şarjor boş mu oluyor?

edit: çok sayıda mesaj geldi. bilgilendirenlere teşekkürler.

"selam. videodaki polisin tabancasında mermi namluya sürülü ve emniyet açık. polis, silah emniyetini küçük bir parmak hareketiyle kapatıp ateş etmeye başlıyor. amerika'da silah taşıyan herkes bu şeklide taşır. cocked and locked denir buna. yani silah kuruludur ve emniyeti açıktır."

" tabii ki şarjör dolu ama mermi sürülü olmaz. en temel emniyet kuralıdır bu. bizim polislerimizin mesleğe başlarken, kendi parasıyla almak zorunda kalmalarından dolayı (devlet seçenek sunar polise silahını verir ve bedelini maaşından keser) genelde yerli üretim tercih ettiklerinden çoğu silahını kurulu olarak kılıflamaz. (herhangi bir patlama ihtimaline karşı bizim yerli tabancaların bu konuda ne yazık ki hoş bir şöhreti yok.)

zaten operasyonel birimlerde olmayan polislerin hemen hepsi, meslek hayatı boyunca emin ol silahlarını 3 5 sefer ya kullanır ya kullanmaz. bu durumda hem kendilerinde bir atalet yaratır, (-ki burada suçlu mesleğinin gerektirdiği güncelliği korumayan memurda mı, yoksa "gel bakalım kardeşim ben seni tekrar meslek içi eğitime tabii tutuyorum" demeyen emniyette mi, orası da ayrı bir tartışma konusu) hem de büyük bir kısmı silahına yabancılaşır.

"tabancasını temizlerken eşini vurdu"
    "polis kendini bacağından vurdu"

haberlerinin büyük çoğunluğu yukarı da anlattığım sebeplerden kaynaklanmakta. bugün silaha biraz ilgisi olan taşıma ruhsatlı tabancasıyla en azından yılda 3 4 kere poligona gidip mühimmat harcayan sade bir vatandaş, emin ol polis memurlarının büyük çoğunluğundan daha iyi atıcıdır.

bütün bunların farkında olan memurlarda hem yasaların elvermediğinden, hem de aksi bir durumda yüzde yüz haklı olsa bile teşkilatının arkasında durmayacağını bildiğinden, eli beline gitmez.

biraz uzun oldu ama konu bundan ibaret dostum"
  • türkiye'de olsa, polis adamı ikna etmeye çalışırken kendini de öldürtürdü.
    işte amerika niye güçlü sorusuna en ufak cevap.
  • some heroes wear capes
  • yuzunde beyaz havlu olan adamin olu taklidi yapmasi mikemmel.
hesabın var mı? giriş yap