• oha lan, bildigin heyecanlandiran vaatler. ben ki ldp li adamim, ilk defa oyumun rengini soyluyorum bu secimde. chp.

15,000 doktora ogrencisi gonderilecek vaadi benim oyumu almistir. cunku tek cozum var cikis yolu olarak:

yuzunuzu bilgiye mi doneceksiniz,
    bos hulyalarla dolu gecmise ozlemlere mi?

yani ilk defa "ehven-i ser" "eh oylar bolunmesin" diye degil, yakasina yapismaya deger vaatler oldugu icin gonlum rahat olacak gibi... hakatten heyecanlaniyor insan.

yine dayanamayip hesapladim lan.

15,000 ogrenci her sene,
    4 senede 60,000 kisi eder,
    60,000 tez demektir bu. 60,000.... girisimci olarak acip okuyabilecegin, bu dogrultuda yatirim arayabilecegin, gunes paneli mi, yeni enerji temin yontemleri mi , su aritma mi , 60,000 bilgi uretilecek demektir.
    bu 60,000 bilginin %20'si yatirima donusse, 12,000 yatirim eder arkadas. her yatirim, 4 senede toplam 20 milyon liralik arti deger yaratsa, 240,000,000,000 .... 240 milyar lira eder bilader.... 100 milyar $ , 4 sene icinde sadece bu yontemle gayri safi milli hasilayi %12 arttirma sansi yaratiriyorsun. olur mu olmaz mi o bilinmez. umarim olur. ama bu bile muhthis bir sey. guney kore nasil buyudu? apple kac milyar dolar ediyor? bir lityum batarya uzerine doktora nelere yolacabilir? ıste bu yuzden heyecanlaniyor insan.....
  • peşin peşin edit: akp seçmeni tarafından konuları ne olursa olsun yüzde 99'unun asla yapılamayacağı iddia edilecek beyannamedir.

selam ben türkiye'de muhalefet yok yeaaaa.
  • genel sağlık sigortası hakkında "işsiz evlat vergisi" diyerek güzel bir şey yaptı, tebrik edilesi.
  • chp' nin, h'sini hatırladığı beyannamedir.

emekliye, üniversite öğrencisine, üniversite' ye, bilişim sektörüne, çözüm sürecine ve en önemlisi yoksula, işsize, fakire zeytin dalı uzattığı, sol görüş ve sosyal devlet anlayışıyla ortaya koyduğu bildirgedir.

asgari ücretle, 11 saat çalışıyorum. açıkcası yaşamımdan hayatımdan zevk almıyorum ve kendimi kendim gibi hissetmiyor, hatta iş ve uyku arasındaki 2-3 saatlik süre içerisinde telefonla ya da yüzyüze sevgilimle, arkadaşımla, ailemle görüşüyorum. anlayacağınız dediğim gibi; yaşadığımı anlamayarak, nazım hikmet' in makinalaşmak istiyorum şiirinde olduğu gibi, tik tak tik tak yaşıyor gibi yapıyorum işte. annem de, rahmetli babamdan gelen emekli maaşını alıyor. abim de çalışıyor, ki abimin maaşı sayesiyle tam manasıyla geçiniyoruz. şu durum da, abim yanımızda olmasaydı, annemle biz ne geçinebilecek, ne de bir birikim sağlayabilecektik. lakin asgari ücretin 1500 tl olması, hatta emekliye iki ikramiye sözüyle sanki daha yaşanır bir hale geliyoruz hesaba bakarsak. sırf bu projeler bile, benim altına imzamı atabileceğim bir seçim beyannamesi bu. ne yalan söyleyim bana heyecan veriyor.

açıkcası düşünülmüş, üstüne iyice çalışılmış bir proje. basit, ideolojik, geri de kalmış, bilişimsel manada yeniliğin ve bilinçsel manada yeniliğin uzağında kalmamış, aksine kendine çekmiş bir bakış açısıyla hazırlanmış bir kitapçık/beyanname.

akp' nin projelerine bakıyorum. milli uçak, milli tank, halktan uzak, tamamen küçük adamların genişlemiş ceplerine yarayan, yoksulun, emeklinin halini anlamayan, ama tamamen şişirilmiş projelerle karşımıza çıkıyorlar.

akp' nin seçim sözlerine göre, chp' nin seçim beyannemesi, her haliyle ayakları daha çok yere basan, gülünç olmayıp, her haliyle daha çok halkın yanında olan bir beyanname. umarım bunları gerçekleştirmek kemal kılıçdaroğlu' na nasip olur.

son olarak iktidar gerçekten değişiyor be arkadaş. lakin şunu söylemek gerekir, chp düzgün bir seçim programıyla, kampanyasıyla, bu seçim vaadlerini halka, doğru düzgün bir şekilde anlatabilirse, %35 hayal değil, onun ötesi bile gerçek olur. fakat iyi çalışılmalı, iyi anlatılmalı ve trafodaki kediler, elektirik kesintileri ve bunun gibi türlü hokkabazlıklara gayette dikkat etmeli ve bunlara hazırlıklı olmalılar.

yaşanacak bir türkiye istiyorum ve projeleriyle kemal kılıçdaroğlu' nu tebrik ediyorum. milletçe alkışlıyoruz diyorum.
  • chp bu sefer olmuş...
  • hdp'ye oy verecektim muhtemelen.

pazar pazar keyfi kederi bıraktım okuyorum beyannameyi. ortalarındayım daha. ama bir yerde "ataerkil zihniyetle mücadele" cümlesi gördüm, acayip hoşuma gitti. sonra "toplumsal cinsiyet ayrımcılığına yol açan söylemleri eğitim
    müfredatından kaldıracağız." diye bir madde var; ala! istanbul sözleşmesinin tam anlamıyla hayata geçirilmesinden bahsediyor: güzel bir gelecek için, kadın cinayetleriyle kavrulan ülkem için oldukça güzel. tabi bu tek başına bir anlam ifade etmez, sonuçta ilk imzalayn ülkeyiz de bir önce bahsettiğim şey devreye sokulmadıkça ya da "kadına karşı şiddete en ağır cezai yaptırım" -ki bu da var beyannamede- ile filan desteklenmedikçe hikayedir, bu açıdan da ümit verdi.

"okullarda ücretsiz öğle yemeği uygulaması başlatacağız." diye bir madde var. gariban çocuklarımı, 6 lira veremediği için yemekhane sırasına giremeyen çocuklarımı düşününce, "helal" diyorum.

ekonomi işinden ben anlamam ama basitçe şöyle bakarım "kaynağı nereden bulacakmış?" sorusuna.

bir ev var. eve atıyorum 10 milyar geliyor herkesin çalışmasıyla. ama evin pezeveng reisi herkesi eşek gibi çalıştırıp parasına el koyuyor ve kendisine gidip en güzel takım elbiseleri alıyor, son model araba alıp tek başına biniyor, bok gibi para harcıyor kendi zevkine "itibar mitibar" diyerek. inleyen, daha iyi standart isteyen çocuklarına da "para yok" diyor. mesela anne çıkıp "ben daha iyi yönetirim, itibarına da sıçarım!" diyor. "kaynak nerede?" lafını ancak o yüzsüz adam söyler.

o kadar mı yüzsüzsünüz anlamadım ki!

145-155 arası çevre sorunları çözümüne ayrılmış. "helal" denilecek bir madde şöyle: “pet shoplarda canlı hayvan satışının yasaklanmasını; hayvana işkencenin sistematik hale getirildiği sirk, yunus parkı ve benzeri kurumların kapatılmasını sağlayacağız"

"şaka gibi, bu ne be?" deyip durduğum ötv üzeri kdv rezilliğine de değinmişler.

"dersim arşivlerini tarihçilerin erişimine açacağız." cümlesi var; güzel.

yıllarca engellilerle çalışan bir insan olarak bir sürü vaat arasında bir tanesini gördüm ki tamamen angarya ile mücadeledir: "her bir durum için ayrı rapor alma gereksinimine son verilecek". şimdi şöyle oluyor: adam maaş için başvuracak ya, rapor istiyorlar. 130 lira. alıyor raporu. misal sonra rehabilitasyona gitmek istiyor. bir tane daha rapor istiyorlar: 130 lira. mesela adam protezini alacak, bir tane daha istiyorlar... her biri de aynı boktan kağıttır oysa. resmi angaryadır, kaldıracaklarmış.
  • genel sağlık sigortası kepazeliğine damardan girilen konuşmadır.

(bkz: helal)
  • bugüne kadar eski sosyal demokrat partiler de dahil, ülkeyi yönetmeye tabii bir çok parti geldi geçti.
    ama bugün bu beyannamede duydugum en az bir on tane konu var ki, şimdiye kadar hiç bir partiden duymadıgım vaadler, sözler, yenilikler içeriyor.
    bunca yıllık agır chpci olan ben bile şoktayım sözlük. inancım ikiye degil, dörde, degil, sekize katlandı resmen.
  • gözlerimi yaşartmıştır. bu zamana kadar karşı tarafa bu kadar bindireceğine, böyle konuşmalar yapacaktın. çok umutlandım lan güzel bir şey bu.

edit: dedikleri, söyledikleri, yapacağım dediği şeyler zaten olması gereken şeyler ki, ne acınacak hal yahu halimiz, şu cümleleri söylüyor olması bile nasıl mutlu etti. "elini kendi isteğiyle kaldıran milletvekili"
  • bilmiyorum, belki buraya da yazmisimdir. soyle ki, ikinci dunya savasi sonrasi italya, makine uretecek muhendis ithal ederken, turkiye makine ithal ediyordu. boyle boyle uretemeyen, teknoloji gelistiremeyen, domates ve patates ihraciyla ayakta kalmaya calisan, en yuksek teknolojik urun ihraci dahi lisans ve montaja dayali uretim olan bir ulke haline gelindi.

bu kisirdonguden cikis, cok klasik olacak ama egitim, egitim ve egitimdir. aci recete ama baska cozum yok. o adamlar yurticinde ve yurtdisinda ogrenecek, sonra ulkeye donup uretecek. bunu kademe kademe gerceklestirirsiniz. ulke icinde calisma ve yasam kosullarini iyilestiremezseniz giden geri gelmez, icerde egitim alanlar da milliyetci muhafazakar egitim sisteminin icinde ogutulur yok olur.

bugun ne diyor chp: "her yıl 15 bin öğrenciyi yurtdısına doktoraya göndereceğiz."

70 yil once yapilmasi gereken buydu ama yapilmadi. bugun bunu soyleyen tek parti var: chp.

baska bir onceliginiz yok arkadaslar, ilk ve tek onceliginiz ekonomi. gerisi yanilsamadir.
hesabın var mı? giriş yap