• 19 yillik teknisyen isini bilir. bilmiyorsa zaten hakediyordur.

*10 yillik teknisyenim
  • çok mantıklı olduğunu tecrübe ettiğim o kadar örnek yaşadım ki yadırganacak bir seyi yok.

merak edenlere sayısız hikaye anlatabilirim.

edit: gelen mesajlara oldukça şaşırmamın yanı sıra madem bu kadar merak edildi, bir örnek aktarayım:

yer; otomotiv sektöründe ana sanayi firmalarına orijinal parça üreten bir firma.

tedarikçiden temin edilen, soğuk şekillendirme ile bükülmüş, çekme ile üretilmiş çelik çubuktan imal edilen, kilit karşılığı olarak kullanılmak üzere sanayinin kollarında can bulmaya çalışan bir parçayı konu edineceğiz bu hikayede.

bu parça yolculuğuna çubuk olarak başlamış yolu fabrikamıza düşmüş ve bir kalıba yerlestirilerek plate şeklinde bir saca perçinlenmektedir. yeni seriye gecmis bir proje olduğundan hafif bir temkin ve yabancılık da vardır kendisine...

günlerden bir gün üretim hücresinde hiç beklenmedik bir durum gerçekleşir. parça kalıba oturmuyordur... sevkiyatın yetişmesi gerekiyor ve üretim bölümü; tedarikçi kaliteye,
    savanada bir başına kalmış yavru antiloba çullanır gibi çullanmak için bulunmaz fırsat yakalamıştır. ve telefon çalar... üretim hücresinin teknisyeni (25 yıllık olması muhtememel) fabrikada ikinci yılı olan mühendise haber verir. "bu x'ten gelen pimler kalıba oturmuyor, acil üretim yapmam lazım, tedarikçiye iade edelim yenisini yollasın" diye güç gösterisi yapmaya çalışmaktadır. apar topar hatta gidilir, araştırmaya başlanır. sorular sorulur:

-parçayı ölçtünüz mü?
    *yok ölçmedik kalıba oturmuyor, eski lotta sorun yok bak bunlar oturuyor.
    - teknik resme baktınız mı?
    *bakmadık olmuyo, perçin basmıyor sevkiyat yapmam lazım, acil mal lazım.

neyse, eski lottan ve hatalı lottan numuneler alınır quickscope a götürülür, ölçülür parçaların hepsi tolerans içindedir.

-eee parçalar uygun? ben bunu adama neden iade edeyim.
    *e ben üretim yapamıyorum napıcam?

yeni lottan, tolerans aralığı eski lota yakın parçalar seçilir, perçin yapmaya çalışılır sorun çıkmaz. içinden ana avrat söve söve "mühendisliğe haber vermek lazım parça tasarımı hatalı tolerans geniş" denir. cevap olarak "mühendisliğe mi kaliteye mi?" cevabı alınır. yine içten ana avrat sövülür. mühendislik şefi bölgeye intikal eder. yaptığınız işe sıçayım diyerek ortamdan uzaklaşılır...

ısıl işlem, mikroskobik muayene, performans testi falan gerektiren durumlar hakkındaki örneklere hele hiç girmiyorum. en temel konulardan biri için örnek seçtim.
  • yönettiğini zanneden mühendistir. o anasının gözü teknisyen ne yapıp edip kendi dediğini yaptırıyordur. ister odtü mezunu ol ister başka üniversiteden 2 yıllık mühendisin piyasa bilgisi 19 yıllık teknisyenin yanından geçemez. piyasa bilgisi okulda değil sahada edinilir. eğer mühendis o teknisyene artislik taslarsa uygun zamanda teknisyen onun intikamını mühendisin hiç unutamayacağı şekilde alacaktır. mühendis de zaten böyle böyle piyasa bilgisini edinecektir.
  • bu işler böyledir. 20 yıllık uzman çavuşu da 25 yaşında bir astek yönetebiliyor.

edit:astek
  • 19 yıllık teknisyeni kaç yıllık mühendis yönetebilir?
  • valla yönetemez kendini kandırır falan demiş millet de.maaş farkını ne yapacağız.bizde de eczane teknikerleri eczacıları donunda sallar ama aldıkları maaş iki katı.abuk sabuk manevi ayarlar vermeye çalışmanın manası yok.paranın olduğu yerde başka şeyin lafı geçmez.ondan sonra burada ekşici ahali sallayıp duruyor aman da bizdeki de eğitimmiymiş,ha ilkokul mezunuymuş da ha üniversite.ilkokul mezunu 2.000 lira üniversite mezunu 12.000 lira.iki tane girişimci eğitimsiz,zengin insan üzerinden boyuna üniversitelere bok atılıp duruluyor.devlet onlara veriyor ama 12.000'i valla kalitesiz falan filan demiyor.o senin üstün istersen elli yıllık ol.hiyerarşi diye birşey var.o da eğitimle belirlenir.eğer sıfatın denk değilse .ego yapmanın manası yok.
  • tecrübeli teknisyen > üniversiteli mühendis
  • 19 yıllık teknisyena rapor yazmayı biliyor mu, yabancı dili var mı, sektörde önemli bilgisayar programlarından kaçına hakim, sektörün geleceğini okuyabiliyor mu, şirketin hisselerinin lot fiyatını biliyor mu, boş zamanlarında sektörüyle ilgili kitaplar okuyor mu, özgün bir yayın çıkaracak kadar akademik bilgisi var mı????

başka sorum yok.

evet canım sen işçi olarak artı emeğinin sömürüldüğünü zannedersin ama senin emeğini piyasaların hırçın dalgalarından koruyacak organizasyonun yok. sendikanın gücüne inan, kooperatif kur. kendin gibi 10 tane tekniker birleşip kooperatif kursanız türkiye daha güzel hale gelir ama anca eksiye girip bok at ona buna.

bu kadar vizyonunuz var işte.
  • amk sanki bütün genel müdürler işi biliyor da mühendis-tekniksyen ilişkisini sorgulamışlar.

güçlü olan, olmayanı siker! bu doğanın kanunu.
    ister teknisyen ol, ister mühendis; güçlü değilsen, arkana biri geçer.
    güç bu devirde ya parada var, ya da akılda.
    işi bilmek vs hikaye.
  • olması gerekendir. en kallavi iş bile olsa mühendislik bakış açısı ile 2 yılda o yetkinliğe ulaşılabilir. gerçekten iş sahasını bilen insanlar bu durumu gayet normal karşılar.
hesabın var mı? giriş yap