• uğur mumcu'nun gazetesine yakışan duruşta bir açıklama.

"önce yayın yasağı geldi.

adliye baskınını, dünya televizyonları gösterdi, bizim televizyonlar veremedi, gazetelerin çoğu da vermeye çekindi. yetmedi.

başbakan’ın talimatıyla, savcı’nın rehin fotoğrafını kullanan gazeteler cenaze törenine alınmadı.

yetmedi: fotoğrafı kullanan gazetelere soruşturma açıldı.

yetmedi; başbakan o fotoğrafı kullanan gazetelere “ahlaksız” dedi. “bundan sonra herkes dikkat edecek” diyerek de yeni baskı yasalarının sinyalini verdi.

hemen söyleyelim: o da yetmez.

çağımızda hiçbir haber, başbakan talimatıyla gizlenemez.

bir gazeteye hangi fotoğrafın basılacağına başbakan karar veremez.

o karar, gazetecilere aittir. ve demokrasilerde en iyisi, herkesin kendi işini yapmasıdır; kimsenin tehditle, hakaretle medyayı korkutmaya, hedef göstermeye kalkışmamasıdır.

kendi güvenlik zafiyetini perdelemek için basına yayın yasağı koymak, aynayı taşlamaktır; hiç işe yaramamış bir faşizan tavırdır.

başbakan basını ahlaksızlıkla suçlamadan önce, adalet sarayı’ndaki adaletsizliğin, korunaksızlığın, fiyasko operasyonun hesabını vermelidir.

“patronlarına da söylüyorum” demişler.

cumhuriyet’in patronu yok.

bunu patronlarına söylesinler."

edit: link eklendi.
    http://www.cumhuriyet.com.tr/…uriyet_e_islemez.html
  • gazeteciliğe giriş 101
  • son cümlesiyle fatality yapmış açıklama. hoş birilerine tükürsen yağmur sanıp seviniyor.
  • peşinen ergenekoncu, darbeci ilan edilen insanların özel yaşantıları, aile içi konuşmaları bir zamanlar yandaş gazete manşetlerini süslerken, "aaa evet evet her şey ortaya dökülmeli" kafasındakilerin bugünkü tutumunu eleştirdiği gazete.

sen önce silahlı adamlar elini kolunu sallaya sallaya nasıl savcının odasına kadar girebiliyor, senin devletin nasıl bir acziyet içinde onun hesabını ver.
  • sincap adamı sarsacak bir cevap olmuş. beni bu kadar ezseler bırakın istifa etmeyi bir daha sokağa çıkmazdım.

-başbakancılık oynamak yeter davuud. patronunu çağır canım, bir şey konuşacağız.
  • hehe ak trollere bak. adam çıkmış o adam bir babaydı diyor.

e ali ismail korkmaz bir oğuldu ama her yerde tekmelenme videolarını yayınladınız? kimse savcı ölsün demiyor ki elbette herkes üzülüyor ölümlere ama kendi yaptığı ayıbı gizlemek için bu tip yollara başvurmak.

gerçi biz böyle anlatıyoruz ama bunları savunanlar burada dünyanın en basit dilini de kullansak anlamayacak biliyorsunuz değil mi?

o zaman şöyle diyelim, akp seçmeni olmayan pek çok kişi hatta neredeyse herkes buradaki durumun vehametinin farkındadır.

şimdi sevgili akp seçmeni bu yazıyı buraya kadar okudun ve anlamadın biliyorum buradan sonrası senin için.

`------akp seçmenleri sadece buradan sonrasını okuyabilir------`

uaaa başbakan ne laf koymuş lan. tabi ki yayınlamıycaksınız çünkü neden derseniz başbakan öyle demiş. zira biz karar vermeyiz onların kararına saygı duyarız.

muhsin yazıcıoğlunun ölürken ki ses kaydını yayınlamışlardı mesela ama o zamanlar böyle şeyler ayıp değilmiş demek ki, koskoca (lafın gelişi tabisi) başbakanlardan iyi bilecek değilizya.

ali ismail mi ne bir çocuk vardı geziye uçak savar mı ne getirmiş onun dövülürken ki görüntülerini de yayınlamışlardı ama işte o zamanlar ayıp değildi şimdi ayıp olmuş böyle şeyler. başbakan bilir çünkü böyle şeyleri.

edit: elbette terörün ekmeğine yağ süren bir fotoğrafı yayınlamamak gerek ben cumhuriyeti savunmuyorum zaten. savcısını koruyamayan bir ülkenin başbakanının yine kendi işini yapmayıp başkalarının işini nasıl yapacağını söylemesine değiniyorum.
  • sosyal medya hesabı dışında son dönemde türkiye'de gazetecilik ve basın adına çığır açmış cumhuriyet'in kendine yakışanı yaparak verdiği okkalı ayar. malum şahıslar tarafından en kısa sürede hedef gösterilecektir.
  • cesaret, cumhuriyet'in bir geleneği. tebrik ediyorum.
  • twitter, eksi sozluk, facebook olmasa ulkede neler oluyor haber alamayacagiz artik. ki yakinda buralara da el atacaklar keza en korktuklari sey teknolojinin gelismis ve daha da gelisecek olmasi.

yayin yasagi gelsin, gazeteler haber yapmasin ee sonra.. baska entry'mde de yazdim elektrikler yoktu savcinin bir rehin alinmasini bir de olduruldugunu duyduk. gun sonunda sunu hissetmediniz mi? sakinlik. bu onemli buyuk olaydan sakince haberimiz olmadi mi?

cocugu, ailesi varmis bilmem ne diye gazetelerin haber yapma ozgurlugunu engellemeye calisiyorsunuz tamam diyelim, peki bu kadar savcinin cocugunu, ailesini dusunuyordunuz madem, savciyi sag kurtarmayi basarabilseydiniz!

olmasi gereken uslupta bir yazidir.
  • asl-olarak üzülmek gereken açıklamadır.

bu ülkede gazete yönetimi bu açıklamayı yayınlamak zorunda kalmamalıydı.
    gerilim tırmanıyor, gazetecilik direniyor.
hesabın var mı? giriş yap