• sinirden elimi ayağımı titreten lanet olası durumdur.

ihracat ağırlıklı çalışan bir firmayız. geçen hafta başında siparişini geçtiğim malzeme için önce %50 ödeme talep edildi, ödedik şimdi ödemeyi iade edip fiyat güncellenecek dediler.

boya siparişimiz fabrika tarafından iptal edildi. siparişini 1 ay önce verdiğimiz kaynak telleri halen gelecek.

sürekli övündükleri ihracatçı yakında işleri durdurma kararı alabilir. durum inanın çok kötü.

ekleme: bu süreçte banka limitlerinin de işe yaramadığını gördük. 15m limitin içinde dolar bazında verilen riskler olduğu için şu an limit 20m üzerinde görünüyor ve kredi kartına bile bloke koyuyor banka.

altta arkadaşların da dediği gibi sadece dolar bazında fiyat alabiliyoruz o da malzeme varsa. çelik sektörü için kötü günler yakınlarda gibi.
  • madem ki döviz kurunun yükselterek ülkemizi ihracat açısından avantajlı konuma getirme politikanız var;

o halde neden dolar alan yaya kalır?

neden döviz bozdurma kampanyası gerçekleştirdiniz?,

neden kur benim için önemli değil oraya bakmıyorum diye açıklama yapılıyor?,

neden 1 dolar 1 tl olur mu sorusuna, hayır doların artması gerekiyor diye cevaplandırmadınız?

neden dolardan bize ne dolsa ne olur dolmasa ne olur diye açıklama yaptınız?,

madem ki dözvizin artmasını istiyoruz, neden hepiniz 100'er milyon dolar bozdurun diye çağrıda bulunuyorsunuz?
  • demek ihracatçılar da etkileniyormuş kurdan

ne olacak şimdi?
  • sabırlı olun. ekonomide bişey deniyorlar. belki tutar. bi yerden para bekliyoz sistemi bu.
    (bkz: (bkz: 2022'de en fazla iflasın olacağı sektörler) #131139515)
    (bkz: dolar kurunun yataya geçeceği seviye)
    (bkz: 2022'de en fazla zamlanacak ürünler)
  • tekstil sektöründe çalışmaktayım. 2 ay öncesine kadar metresini 4 dolara aldığımız kumaş an itibariyle 6.5 dolar ve kumaşçı parasını peşin olarak istiyor. yani düne kadar 32 liraya aldığımız kumaş an itibariyle 128 lira. ocak ayından sonra işçi çıkarmalar, kepenk kapatmalar rekor kıracak. bu kurlarla, zamlarla ticaret;
    y-a-p-ı-l-a-m-a-z !

nokta.
  • eski bir müşteriye geldim geçen hafta. birkaç ay önce açtığı yeni fabrikası için biseyler istedi benden özel sipariş.

gezdim önce, makinalara, 3 vardiya çalışan işçilere, mekanın dev hacmine baktım, çiçek gibi yapılmış çalışma ortamına, yemekhaneye filan baktım.
    çok duygulandım, gözlerim doldu.
    bu ekonomik ortamda yeni yatırım yapma cesareti gösterdiği için, kahvelerimizi içerken tebrik ettim mustafa beyi...
    işbaşı yaptim.

az önce ben yeni fabrikada çalışırken mustafa bey geldi gene eski fabrikadan. yanıma uğradı. "ne olacak ya?" dedim.
    "valla biz satışı durdurduk" dedi. yüzünden bir efkar bulutu gecti. "ondan geldim buraya, diger fabrikada duramadım sıkıntıdan" dedi.

ülkenin ticareti durdu
    arkadaşlar valla inanılmaz. tarihi günlerden geçiyoruz resmen. ekonomi durma noktasına geldi.
    koca koca fabrikalar iç piyasaya satışı kesiyorlar.

peki bu adamın suçu ne? dev gibi yeni fabrika kurmuş, istihdam sağlamış, vergisini veriyor, yandaş değil, ahlaka mugayyir bir ilişkisi yok politikacılarla.
    basitçe üretimini yapıyor. yüzlerce insana iş veriyor.
    baştacı edilmesi gereken bir sanayiciyi resmen evire çevire dövüyor bu piyasa koşulları.

ıktidardakiler çocuk oyuncağı zannediyor. boyacı küpü zannediyor. babasının çiftliği gibi yönetiyorlar ülkeyi.

valla çok kalpten söylüyorum, allah belanızı versin. tez vakitte terketsin gölgeleriniz artık bu toprağı
  • geçmişte akp'ye oy vermiş ticaretçilerin ağladığı başlık. durun siz daha neler göreceksiniz. aya ineceğiz daha.
    çatlasanız da patlasanız da ekonomimiz uçacak.
  • geçen gün imalatçıdan fiyat istedik, “ezanımızı susturamayacaklar” dedi, “tamam” dedik, kapattık.
  • ticaretin durmasını bırak, firmalar fiyat bile vermiyor artık. yakında hayat duracak, tavuğu makarnası olan zengin sayılacak herhalde, ortaçağ'a döneceğiz.

bu arada amazon audible'a 90 gün ücretsiz deneme süresi getirmiş, kaçmaz.
  • şu işin sonunda ışık olsa dayanılır, 1 sene 2 sene karın tokluğuna yaşa sonra ülke düzelecek gibi bir durumda yok.

ülkeyi komple hortumlayan bir manyağın 8. nesil torunu da rahat etsin diye çekilecek çile değil. neyse, sen kaçacaksın biz de izini bulup soyunu kurutucaz, az kaldı.
hesabın var mı? giriş yap