• merkez bankasından bildiriyorum döviz yok.
  • lojistik sektöründen bildiriyorum; konteyner muhtemelen ekim ayına kadar da olmayacak. hiç olmayacak değil tabi ki ancak sıkıntı devam edecek. avrupa'dan ithalat yapan ya da avrupa'ya ihracat yapanlar için tır seçeneğimiz mevcut, bir e-mail kadar uzağınızdayım, refli linki aşağıda bulabilirsiniz*.

şaka bir yana, deniz taşımacılığında yaşanan sıkıntı şimdilik karayolunda yaşanmıyor. özellikle ithalat bacağında denizyolu fiyatlarında navlunlar veriyoruz bu dönemde.

içinde bulunduğumuz sektör sayesinde de tüm piyasayı görebilme şansımız mevcut. oyuncakçısından alüminyum profil üreticisine, makine üreticisinden tekstilcisine herkes hammadde krizi yaşıyor.

bu arada konteyner krizinin sebeplerini açıklayayım da lojistik partnerinize sövmeyin daha fazla: ilk sebep limanlarda elleçleme sürelerinin artması. pandeminin ilk 6 ayında kapanmalardı, üretim kesintileriydi, tedarik zincirinin bozulmasıydı derken normalde bir gemi yıl içerisinde 6 tur atıyorsa şu an 3 tur atıyor. bunun da temel sebebi limanların kapasiteyi karşılayamaması. bu da haliyle olan konteynerlerin su üzerinde normalin 2 katı vakit geçirmesi anlamına geliyor.

ikinci sebep ise çin gibi görünüyor. doğruluğu sektörde teyit edilmemekle birlikte çin anormal seviyede boş konteyner stokluyor. bunu neden yaptığına gelince cevabı basit; ticaret savaşları. yani tüm dünya'yı kendisinden mal almaya zorluyor ki bu sayede konteynerler hareket edebilsin, kendisi de ihracatından kaybetmesin. eyyorlamam bu kadar.
  • uzaylılar da gelip sikerlerse bu iş tamamdır. dünya olarak rahatlar keyfimize bakarız.
  • konteyner yok , valla yok. ne yirmilik ne kırklık

evet sana da yok.
  • tüm sektörler adına yazıyorum; yukarıdaki bir arkadaşın dediği gibi konteynır yok. dolayısıyla ne ithalat yapılabiliyor; ne de ihracat. hammadde eksikliğinin en büyük sebebi budur. deniz aşırı taşımacılık sancılı zamanlar yaşıyor. trafik aksamış durumda. sorunun adını lojistik krizi olarak değiştirsek yeridir.
  • yazılım sektöründen bildiriyorum beyin yok. tüm beyinler aşırı talep nedeniyle yurtdışına kaçtı, okullar da kapalı olduğu için yeni beyin gelmiyor.

beyinsizlerle yazılım yapıyoruz.
  • ekşi sözlükte bu tarz bilgilendirici başlıklar ve gerçekten konuya hakim kişilerce girilen entryler olması muhteşem.

herkes sektörü konusunda bir şeyler katmış ve aktarmış, bunlar yazilmasa mesela böyle bir kriz olduğunu bilmeyecektim. örnegin marketten aldığım bir streç film neden zamlanıyor, bir vida neden pahalandı, bir ampül neden bu kadar fahiş fiyatlara satılmaya başladı, ambalajlı ürünlere gelen zam gibi konuların nedenlerini daha iyi görebiliyorum şuan.

her yazara teşekkür etmek için yazıyorum bunu. ıyi ki varlar.
  • oluk oluk damarlarımızda hissedilecek sorun.

otomotiv,çelik vs zaten sürekli dillendiren şeyler. bize yansıması daha 1-2 ayı bulur. beni şaşırtan cam. cam balkon için geldiler ölçü aldılar anlaştık söylenen tarih en erken 1 ay. şimdi ödeyelim siz biraz hızlandırın dedik mümkünatı yokmuş. 1 aydan önce aramayın bile dedi ya usta. cam yahu cam..

edit: tam 37 yazar mesajla durumu açıklamaya çalışmış. içinde şişecamda sorumlu olandan tutun cam nakliyesinde şoföre, cam balkon firması sahibinden tutun devletten aldığı ihaleyi cam yüzünden bitiremeyene kadar çok fazla sektör temsilcisi var. bu cam işi baya derin bir sorunmuş meğer. vatana millete hayırlı olsun ve geçmiş olsun.
  • türkiyeden bildiriyorum 128 milyar doları artık bulamıyoruz. oysa ki 5-6 ay önce elimizin altında idi.
  • tekstil sektöründen bildiriyorum pamuk yok,iplik yok!

geçen ay içerisinde metresi 7 tl den aldığımız 2.20 en ham bez yani amerikan bezi az önce aldığım fiyatla 10.50 tl ye çıkmış.

2 ay önce kilosunu 44 tl den aldığımız %50 polyester %50pamuk likralı iki iplik compact penye 60 tl.

tekstil ürünleri fena zamlanacak gibi duruyor.

edit:ufak tefek düzeltmeler,eklemeler.
hesabın var mı? giriş yap