• halkın iyice fakirleşmesi olarak devam edecektir, arada ödemeler dengesinde ki sıkışmalar nedeniyle patlamalar, cortlamalar olabilir.doğru politikalar uygulanmadıktan sonra ne adam smith ne keynes kurtaramaz bu ülkeyi.

özetle ya batacaz ya da ülkeyi lüks yerleri araplara liman gibi tesisleri çinlilere satıcaz, tabiki birileri bu işden yüzdesini alacaktır.

biliyorsunuz rte'de kriz yoktur önce götünüzdeki donu aldı, sonra başınıza sokacak ev kalmadı, en sonunda yatacağanız sokakta kalmayacak.

edit:reis tekrar abd'ye yanlayacak diyenlerde var.seçimden sonra ilk icraatı biden'le telefonla görüşmek oldu malum.
  • ooooohhhh ooooohhhh ooooohhhh

bu sefer kriz yokculari bile silkecek krizdir

ooooohhhh ooooohhhh ooooohhhh

dinlemeyin amk siz insanlari.. padisahimizda padisahimiz..

alin gorun padisahinizin kullarina olan sevgisini..
  • 2023 yılındaki temel hedefim, mümkün olabildiği ve sürdürebildiğim kadar tl borçlanmak idi, halihazırda tüm limitlerim ile tl borçlu bulunuyorum.

bunun karşılığında temel geçim(kira, mutfak vs.) hariç tl varlık bulundurmamaya özen gösterdim. bu şekilde bir nebze de olsa enflasyondan kaçabildik ama onun da sonuna gelmiş bulunuyorum. bu noktadan sonra, ya daha çok çalışarak daha çok kazanacağız ya da tasarruflardan yiyeceğiz.

enflasyonun ve dövizin akıl almaz şekilde yükseliği her sektöre karabasan gibi çöküyor. et ve süt ürünleri, inanılmaz pahalı. bakın istanbulun yoksul semtleri artık et ve süt tüketmiyor. herhangi bir sebze pazarına gittiğinizde, pazarcılardan şu şikayeti duyarsınız: "abi sorsan herkes tek yaşıyor, 5 liralık salatalık 10 liralık domates alıyor herkes"

dolayısıyla bu yoksulluğun da hududu yaklaşıyor. mutlaka ama mutlaka, enflasyon ekonomisi bir yanda tıkanmalı, talep bir yerde sıfıra yaklaşmalı ve bana kalırsa bu inşaat sektöründen başlayacaktır. bu firmaların ayakta kalması mümkün değil gibi görünüyor.

halkın büyük bir kesiminin yoksul olduğu bir yerde ancak çok küçük bir azınlık için, devletten nemalananlar için kar var. bu ekonomide artık kar yok.
  • (bkz: #153180205)
  • en az 2028e kadar sürecek olan krizdir. ondan sonra da sürme ihtimali vardır.
  • insanları birikimlerini enflasyona karşı koruma konusunda manyak eden kriz.
    ev, araba, döviz, altın, fon vs. geçtim artık. motorsikletten anlamayan hatta para verseler bindiremeyecekleri bana bayide 0 km motor bulduk diye honda pcx aldırmış kriz aynı zamanda. alet nedir, nasıl çalışır en ufak fikrim yok. aldık duruyor garajda.
    allah hepimize sabır ve akıl sağlığı versin. amin.

edit: oha aynısını yapmışlar lan
  • bayramda otobüs yolculuğu yapacaklar ve sık sık otobüs yolculuğu yapmak durumunda olanlar için kötü haberim var. bazı firmaların yarından itibaren %30 oranına varan zam yaptığı iddia ediliyor.

kaynak otogarda çalışan iki arkadaşım.
  • mehmet şimşek, cebinde yüzlerce milyar dolarla gelmedi. yapabileceği çok şey yok.

hükümet, faizleri indirip, enflasyonu çoğalttı. her ne kadar başka şeyler söyleselerde esas olay, bizim cebimizden birilerine kaynak aktarıldı. vatandaş geçen sene aldığı ürünü, bugün 3 katına alırken; %9-%10 ile kredi alabilen şanslı azınlık, parasına para kattı.

ülkede dolar bitti, borçlar ötelendi. cari açık hala çok yüksek.maalesef hepimiz ekonomik krizi iliklerimize kadar hissedeceğiz. vergilerle anamızı ağlatacaklar.

umarım yanılırım ama mehmet şimşek'in yapabileceği çok şey yok. eski politikalardan yılan halka güven verip, yastık altını sisteme sokmaya çalışacaklar, borsaya yatırım yaptırmaya çalıştıracaklar. yani farklı bir yöntemle cebinizdekini birilerine aktaracaklar. aldanırsanız, zarar edersiniz.
  • hala bu başlığa mı yazıyorsunuz gençler; doğrusu için:

(bkz: 2023 ekonomik buhranı)
hesabın var mı? giriş yap