• çok olacağını tahmin ettiğim para. hesaplamaya üşendim. birileri hesaplamıştır heralde
 • açılın taze nişanlı geldi.

  öncelikle bu iş, nerede evleneceğinize göre kesinlikle değişiyor. istanbul, ankara, izmir, antalya gibi büyük bir şehirdeyseniz boku yediniz. sadece düğün salonuna 3 saat için 30-40 bin lira gömeceksiniz.

  ama biraz öncesine gidelim. evlenme teklifi ile başlayalım. ortalama bir yüzük 10 bin lira. 2 bin de organizasyona verseniz 12 bin. kabul edildi.

  geçtik söze. arkadaşlar söz aile arasında olduğundan bir adet yüzük, baklava, çiçek, çikolata, içecekten oluşuyor. yaklaşık maliyet 5000 lira.

  nişana geldik. nişan farklı yerlerde farklı şekillerde yapılıyor. bu kez aile arasında değil. eş dost da geliyor. haliyle bir salon kiralayacaksınız. ama bulabilirseniz bir bahçe, ev, açık alan mutlaka orda yapın salon tutmayın nişan için. şöyle bir 10 bin de buraya diyelim.

  düğüne geçtik. düğün için gelinlik damatlık 15 bin direkt. foto çekimi 5 bin. salon 35 bin desek etti 55 bin.

  eşya alalım:
  tv 7 bin
  bulaşık makinesi 7 bin
  çamaşır 10 bin
  buzdolabı 17 bin
  ankastre seti 15 bin
  süpürgesi, mutfak elektroinikleri 20 bin.
  çanak çömlekçatal bıçak kase vs takımı 10 bin
  halı perde 20 bin
  mobilya toplam 70 bin ( oturma grubu, yemek ve yatak odası )
  bunun battaniyesi, örtüsü vs 10 bin
  araç süsleme, gelin alma, cart cırt maliyeti 10 bin.

  tamamız. toplam 320 bin lira. 30 bin de unuttuğum vardır. 350 bin lira.

  takıya hiç girmedim. bileziğin tanesi 20 bin lira. karşı taraf 3 bilezik 1 kolye istese 70 bin lira yapar varın siz hesaplayın onu da.

  sallıyor diyen varsa tam bugün evet vallahi bugün saat 15.30'da bosch'tan 3 adet beyaz eşyaya 42 bin lira ödedim. varın siz düşünün.
 • nikah ücreti 200-300 lira arasında değişiyormuş
 • türkiye şartlarında herşeyi mütevazi bir şekilde düşünseniz bile minumum 1 milyon
  o da şu an için 3 ay 1.5 veya 2 milyon olabilir.
  takılacaklara da güvenmeyin bugün babası evladına çeyrek takamıyor
 • esnaf sevindirir öyle bir maliyet işte. bu devirde zaten sevgi için evlenen kimki?
 • bir çift alyans ve belediye nikahı maliyeti
 • daha azına hacca gidebilecekken düğün yapmayı tercih eden insanların yaptığı masraf.

  edit : özelden saydırıyorsunuz ama bana niye kızıyorsunuz lan? dininiz bunu diyor, ben demiyorum. yaradanınıza saydırıyorsunuz farkında değilsiniz. şart olum şart. şartın kelime anlamını mı açıklayalım kaç yaşında insanlara şimdi.
 • efenim nişan/düğün isteyen birine denk geldiyseniz geçmiş olsun. altın vs de geçirirlerse namazınızı kılmaya geliriz.

  üzerine 100-150 bin koyduğunuzda evi dizmiş olursunuz. eğer bir kere evleniyoruz yeaaww deyip fiyat etiketine bakmayan biriyle izdivaç halindeyseniz ve maddi olarak rahat biri değilseniz yol yakınken vazgeçiniz.
 • düğün tamamen gereksiz bir seremoni. beyaz eşya koltuk takımı vs de taraflardan herhangi birinde mevcutsa gayet yeterli olur diye düşünüyorum. millet türkiye'de smeg'le falan kafayı bozmuş. cidden soruyorum: siz kafayı mı yediniz? bu tüketim çılgınlığının bir sonu yok ki. bugün smeg olur, yarın airfryer, ertesi gün bilmem ne... kimse anasının evinden çıkıp düzen kurmuyor yani. çoğu insanın iyi kötü kendine ait bir düzeni var. sırf birlikte yaşamaya başlayacağız diye böyle çılgınca bir masrafa girmek afedersiniz ama kerizlik değil mi cidden?

  düğün, beyaz eşya, koltuk takımı, yatak örtüsü, ıvır zıvıra masraf yapacağıma müstakbel eşimle dünyanın öbür ucunda başbaşa tatil yapmayı tercih ederim şahsen. kimse ağa paşa torunu değil, para da kolay kazanılmıyor. ayda yılda bir gördüğüm akrabalarımla göbek atmak için harcama yapmayı makul bulmuyorum. bir gelinlik+yüzük, bir takım elbise, en sevdiklerinizden oluşan davetli listesi (yalnızca aile ve çok yakın arkadaşlar) bir de nikah memuru ile çözülebilir bu mesele... sonrasında gider biyerlerde yemek yer, dans edersiniz oh mis. bence düğün maliyeti düşüneceğinize bunu bir değerlendirin derim. daha mutlu olacağınız kesin ehe*
 • her yıl değeri katlanarak artan mal varlığını satın alma maliyetidir.

  (bkz: fındık kadar olup pahalı olan şey/@safagi sokmeyen cocuk)
hesabın var mı? giriş yap