• nikah ücreti 200-300 lira arasında değişiyormuş
  • türkiye şartlarında herşeyi mütevazi bir şekilde düşünseniz bile minumum 1 milyon
    o da şu an için 3 ay 1.5 veya 2 milyon olabilir.
    takılacaklara da güvenmeyin bugün babası evladına çeyrek takamıyor
  • esnaf sevindirir öyle bir maliyet işte. bu devirde zaten sevgi için evlenen kimki?
  • bir çift alyans ve belediye nikahı maliyeti
  • daha azına hacca gidebilecekken düğün yapmayı tercih eden insanların yaptığı masraf.

edit : özelden saydırıyorsunuz ama bana niye kızıyorsunuz lan? dininiz bunu diyor, ben demiyorum. yaradanınıza saydırıyorsunuz farkında değilsiniz. şart olum şart. şartın kelime anlamını mı açıklayalım kaç yaşında insanlara şimdi.
  • efenim nişan/düğün isteyen birine denk geldiyseniz geçmiş olsun. altın vs de geçirirlerse namazınızı kılmaya geliriz.

üzerine 100-150 bin koyduğunuzda evi dizmiş olursunuz. eğer bir kere evleniyoruz yeaaww deyip fiyat etiketine bakmayan biriyle izdivaç halindeyseniz ve maddi olarak rahat biri değilseniz yol yakınken vazgeçiniz.
  • düğün tamamen gereksiz bir seremoni. beyaz eşya koltuk takımı vs de taraflardan herhangi birinde mevcutsa gayet yeterli olur diye düşünüyorum. millet türkiye'de smeg'le falan kafayı bozmuş. cidden soruyorum: siz kafayı mı yediniz? bu tüketim çılgınlığının bir sonu yok ki. bugün smeg olur, yarın airfryer, ertesi gün bilmem ne... kimse anasının evinden çıkıp düzen kurmuyor yani. çoğu insanın iyi kötü kendine ait bir düzeni var. sırf birlikte yaşamaya başlayacağız diye böyle çılgınca bir masrafa girmek afedersiniz ama kerizlik değil mi cidden?

düğün, beyaz eşya, koltuk takımı, yatak örtüsü, ıvır zıvıra masraf yapacağıma müstakbel eşimle dünyanın öbür ucunda başbaşa tatil yapmayı tercih ederim şahsen. kimse ağa paşa torunu değil, para da kolay kazanılmıyor. ayda yılda bir gördüğüm akrabalarımla göbek atmak için harcama yapmayı makul bulmuyorum. bir gelinlik+yüzük, bir takım elbise, en sevdiklerinizden oluşan davetli listesi (yalnızca aile ve çok yakın arkadaşlar) bir de nikah memuru ile çözülebilir bu mesele... sonrasında gider biyerlerde yemek yer, dans edersiniz oh mis. bence düğün maliyeti düşüneceğinize bunu bir değerlendirin derim. daha mutlu olacağınız kesin ehe*
  • her yıl değeri katlanarak artan mal varlığını satın alma maliyetidir.

(bkz: fındık kadar olup pahalı olan şey/@safagi sokmeyen cocuk)
  • ve bunların hepsi ''lütfedilirse'' seks için.
    manyaksınız kardeşim. sonra hiç ağlamayın evlendik kafamızda saç kalmadı diye.
  • evlilik maliyeti belediyeye ödediğiniz rakam değil mi?
hesabın var mı? giriş yap