• az önce yine denk geldim. getir kuryesi çalışanı saati gösteriyor ve diyor ki : “ bizim mesai 00:00’da bitiyor, adam gelmiş 23:59 ‘da sipariş veriyor ve ben bu yüzden 00:40 da evimde oluyorum” diye. asgari ücretli ve vardiyalı çalışan yüzbinlerde çalışan varken bu yaptıkları bana artık şımarıklık gibi geliyor. kimse kimseyi zorla çalıştırmıyor. küfür yememek için sipariş vermenin uygun saatini mi bekleyeceğim. (bkz: https://twitter.com/…tatus/1485226730168197126?s=21)
  • o zaman bağlı bulundukları sendikaya iş sözleşmesi düzenlemesi yaptıracaklar

saat 23:50 - 00:20 arasında getir sistemi kapatılsın diye madde koyacaklar

insanlar sizin mesai bitiş zamanınızı mı takip edecek
  • ben utandığımdan vermiyorum. herkesin kendi vicdanını ilgilendirir. veren adama da neden verdin denilmez.
  • daha yakın zamanda trendyol kuryeleri haklı eylemleriyle sonuca ulaşmışken çözümü böyle yanlış yerde aramaları gerçekten çok enteresan geliyor bana. müşteriye "şu saatte sipariş vermeyin", "şu havada sipariş vermeyin" diyerek bir yere varamazsınız arkadaşlar, bu tarz hususları iş sözleşmenizde belirterek kendinizi koruyabilirsiniz ancak. bunun için de yine yukarıda bahsettiğim trendyol örneğinde olduğu gibi örgütlenmek gerekiyor. "şu saatte sipariş veriyorsunuz, biz de evimize geç gidiyoruz" diyorsunuz, mesainizin uzamansını istememekte de sonuna kadar haklısınız ama bunun muhatabı müşteri değil, patron.

bugüne kadarki hayat tecrübelerimden size olası bir senaryo yazayım: insanlar bu kurye arkadaşın çağrısına uyarak 23.00'ten sonra sipariş vermemeye başlar, bunun üzerine şirketler de o saatten sonra sipariş gelmediği için kuryelerin çalışma saatlerini 23.00'te sona erecek şekilde değiştirir. bu sefer de kurye arkadaşlar "mesaimiz 23.00'te bitiyor, 22.59'da sipariş vermeyin" der. olmaz mı? olur, burası türkiye.

edit: imla
  • bankaya da en geç 17:00 değil 16:30 da girsek, hayat bayram olsa... oldu canım.

amaç evine 12'de varman olsaydı sipariş 11:30'da falan biterdi zaten. herkes her şey kendi için düzenlenmiş sanıyor amk.
  • yemeksepetinde de durum aynı..

geçen gün restorana sipariş geldi, kurye ataması oldu.. kurye geldi dedi ki; "eee sipariş daha hazır değil mi, benim değişim saatim.. ben bekleyemem." dedi ve gitti.

başımıza taksici kesildiler.. madem öyle olması gereken şudur;
    - moto kuryeleri sabit bir renge, sabit bir düzene soksunlar. her firma ona göre temin etsin.
    - özel koruyucu kıyafet olmadan trafiğe çıkamasınlar.
    - psikoteknik ve benzeri uygulamalardan geçip, özel kurye belgesi çıkartsınlar.
    - belirli bir vergiye tabi tutulsunlar..

şimdi yukardakiler kendilerine saçma gelebilir, ama görmek istedikleri muamelede bunları gerektiriyor.
    yanlış anlaşılma olmasın, saygım var bir çoğuna ki bende bireysel motor kullanıcısıyım ve günde 2 saat motor kullanıyorum. yaptıkları işe kolay demiyorum ama biraz fazla abartılıyor.
    adam mesleğini bırakıp, motor alıyor kuryeliğe başlıyor. yazık gerçekten.

edit: düzenleme
  • bir abi vardı "işçi sınıfı yarak gibidir okşadıkça kalkar, okşamaya gelmez" derdi.

ben sınıf filan tanımadığım için bu sözü ayıplardım hep. hala da ayıp. bu vesileyle o abiyi kınıyorum.
  • artık isteseniz de veremeyiz. o fiyatlara siparis verecek kimse kalmadı.
  • yok karlı havalarda sipariş vermeyin yok yağmurlu havalarda sipariş vermeyin diye diye yüz verirseniz olacağı bu. bu adamlar bu işi bedavaya babasının hayrına yapmıyor. sistem açık olduğu sürece isterse sabaha kadar sipariş verir müşteri. derdini müşteriye değil işverenine yapacaksın.
  • bunun doğrusu 23.59'da sipariş vermemek değildir, bunu ayarlamak iş yerinin sorumluluğundadır. mesai 00.00'da bitiyorsa zaten 23.59'da verilen siparişi mesain bittiği için götürmezsin, bu da senin suçun olmaz çünkü senin mesain bitmiştir ve mesain bittikten sonra çalışmadığın için iş yeri sana herhangi bir yaptırım zaten uygulayamaz, uygulamaya çalışırsa da haksız olur ve hakkını her şekilde alırsın. biraz zaman alır ama haklı olduğun için neticede alırsın.

olması gereken son sipariş saatiyle mesai saati arasında sipariş süresi kadar boşluk bırakmaktır. mesai 00.00'da bitiyorsa son sipariş saatini 23.59 olarak değil 23.30 olarak belirlersin, arada yaklaşık yarım saatlik, sipariş sürelerine göre uygun bulduğun bir boşluk bırakırsın ve mesainin bitmesine bir dakika kala sipariş almazsın. uygulama açıksa ve siparişe izin veriyorsa müşteri elbette sipariş verir. bunu düzenleyecek olan da elbette iş yeridir, müşterinin kendini denetleyeceği bir konu değildir bu.
hesabın var mı? giriş yap