• yer : özel kuvvetler komuntanlığı güvercinlik kışlası

kışlanın ön,arka giriş kapısı vardır.kahramanımız kullanılmayan arka kapıda nöbet tutmaktadır. ve bu kapıdan giriş yasaktır.
    kapıya siyah megane yaklaştığını görür, veya arabaları tanımadığı için siyah bi araba yaklaştığını görür.

siyah otomatik cam iner. öndeki emir astsubayı telaşla seslenir.

astsby: oğlum açsana kapıyı!!!
    kahraman:açamam komutanım yassahk
    bu arada arka siyah camda iner.
    komutan:oğlum kapıyı niye acmıyorsun?
    kahraman:yassakh komutanım giriş yapılmıcak diye emir var.
    komutan: sen benim kim olduğunu biliyormusun? (klasik replik)
    kahraman:evet komutanım özel kuvvetler komutanı tümgeneralxxxx siniz.
    komutan : .....
    ve araba tornistan yaparak önden giriş yapar.

bu olayı haber alan kışla kısım astsby kahramanımızı bi temiz sopalar.
    ondan sonra da bölük komutanı da bi fasıl geçer.
    ve bu olaylarlardan sonra komutan kışla komutanın odasına kahramanımızı cagırır.
    kahraman da bu olaylardan sonra da askerliğinin bitmiyeceğini düşünmektedir yediği sopalarının acısını hissetmemektedir bile.
    ama durum tam tersi olur komutan bu davranışı çok cesaretli bulur ve tebrik edip ödüllendirir.
    ama yediği sopa yanına kar kalmıştır.
  • komutan kapı önünde sigara içmekte olan 14-15 günlük askere dogru ilerlemekte, bunu gören askerimiz 15 günlük asker olmanın gazı ile sağ eldivenini çıkararak selam vermeye çalışmaktadır.

komutan - kepsiz el selamı verilmeeez
    acemi ask- ayyy pardon hocam

diyalogdan da anlaşılabilecegi gibi kepsiz el selamı sık karşılaşılan durumlardan biri olmakla kalmaz acemi asker komutan diyaloglarına da malzeme olur.

(bkz: vatan sana canım feda)
    (bkz: atarsa 111)
  • (acemiliğin ilk günleri...)

asker: hapşuu!
    komutan: çok yaşa!
    asker: emredersiniz komutanım!
    komutan: "emredersiniz!" denmez evladım, "sağol!" denir.
    asker: emredersiniz komutanım!

(aradan bir yarım saat geçer...)

asker: hapşuuu!
    komutan çok yaşa!
    asker: sağolasın.

(böyle de level atlanmaz ki be canım kardeşim, sümüklü piyadem benim. sen çok yaşa e mi.)
  • acemilik yeni bitirilmiş dagitim izni alinmadan tertip olunan birlige katinilmistir haliyle henuz askerligin kabaklik seviyesi gecilememistir komutanlik buyuk oldugundan birlikler arasi servis calismaktadir acemide ayni yere dusulen devreyle servise binilip en on koltuga oturulur hatta yan koltuga bavul ıvır zıvır yerlestirilir. servis tam kalkacakken genc bir delikanlı elinde cantasi servise atlar

genc - dostum su cantalari kaldirda oturalim suraya
    ben - (oflaya puflaya) tamam gec otur !
    ben - (daha tecrubeli oldugunu dusundugum gence donup) birader x komutanlıgına cok suruyor mu yol ?
    sofor - (hemen lafa atlar) yok 5 dakikaya ordayız
    ben - (diger askerlere gore daha duzgun gorunumlu gence donerek)sen de kisa donem misin ? nasıl buraların havasi suyu ?
    genc - hayır ben kisa donem degilim surda iskeledeki sahil guvenlik gemisini goruyo musun ?
    ben - evet cok guzelmis
    genc - hah ben onun komutanıyım iste yuzbasi x
    ben - glup!
    ben - oturur pozisyonda hazır ola gecerek* kusura bakmayın komutanım tanıyamadım ben sizi
    genc - (burnundan cıkan dumanların icinden) onemli degil asker
    devre - nihohahaha
    ben - yusuf yusuf
  • yer: antalya sittininci piyade er eğitim tugayı kantini

kahramanlar: j. kd. bşçvş. (karakol komutanı), j. çvş. eben, bir kantin dolusu bir haftalık acemi bitli piyade

antalya il jandarma alayı tam kadro bölge komutanlığı denetlemesi için tek uygun yer olan er eğitim tugay k.lığındadır. karakol askerleri yani biz cicili bicili turizm jandarması kıyafetleri içinde komutanlarımız cicileri kirlenmesin diye kamulajlarıyla hazır bulunmaktayız. denetlemeler sürerken öğlen paydosu verilir herkes kantinlere koşar tabii bizim komutan da garibim acıkmış kantinde akabinde bende gelirim ve olaylar gelişir...

içeride vaziyet şudur; kantinin önünde birbirinin sırtına çıkmış bağırışıp çağrışarak karnını doyurmaya çalışan onlarca acemi, arkalarında bizim başçavuş önlere geçmeye çalışmakta ancak paso itilerek yada sıranı bekle lan nidalarıyla geriye itilmekte ve suratında şaşkınlık ve cinnet karışımı bir ifadeyle afallamakta. durumu farkeden ben arkadan olaya müdahale etmek zorunda kalırım:

eben: laaaan! sıraya geçin lan ne bu hal ibneler!
    acemiler: hiii! emredersin komtanım! hassk!! .mına koyiim!!

acemiler sıraya geçer, acemiyi en son muhtemelen 20 sene evvel görmüş bizim komutan şaşkın, bana soran gözlerle bakar (netekim kendi az önce denemiş ama aynı neticeyi alamamıştır).

eben: komtanım acemi bunlar daha sizin üzerinizde kamuflajdan rütbe görünmüyor benimki bağırıyor ondan.
    komutan: kodumun civcivleri...

durumu izah etmek gerekirse benim üzerimde rütbeleri kırmızı üniforma kafamda ise mavi bere var komutanda ise en son güneydoğuda görev yaparken giydiği farkedilmesin diye son derece siyah ve kamuflajda kaybolan rütbeler var. haliyle taze acemiler göz ucuyla bakıp kamulaj ve tanımadıkları bir adam görünce bizimkini hiç siklememişler.
  • çalışma sırasında gelen alay komutanı host ve iki badisine doğru seslenir.
    yanında iki tabur komutanı bir kaç subay ve postası vardır.
    alay komutanı: askerler
    host: efendim [seslenme şeklinde], şey [sırıtarak] emret komtanım.
    alay komutanı: lan gözlük takın bak sonra gelip bana gözüme bir şey oldu dersiniz gözünüze sıkarım [gülümseyerek]
    host: yok be ya, [ağzını genişleterek] bişe olmuyo iki haftadır komutanlar sallamadı iş bitti sonra geldi zaten gözlükler, iş bitti zaten komtanım. güzel oldu ama. ben diyorum ki bu çizgileri koyu gri ile belli edelim derinlik katsın. nası olur ama? [o sırada el kolla işaret eder]
    al. kom: afferin lan bak o dediğin güzel olur he. zaten öyle yapıcaz olm. ben demiştim öyle olacak diye.
    host:tebrik ederim komtanım.
    al. kom: tamam ben yokmuşum gibi devam edin.
    dangalak badi amed: lan götverenler atsanıza ordan şu spiral i.
    subaylardan biri: lan yavaş hayvan nası konuşuyorsun.
    amed: nası konuşuyorum komtanım? alay komtanım ben yokmuşum gibi dedi ya hani ben ondan.
    subay: sus ulan sus.
    amed: emredersiniz.

subay arkasını döner dönmez, herkesin duyacağı sesle,
    amed: lan götverenler çadırdan mı çıktınız kapatın o kapıyı, lan puşt al o silahı ordan gelirsem o g3 ü götüne sokarım, olm kaç oldu lan bu versenize spirali illa alay komtanından yazılı emir mi getireyim lan size ibneler.

içerde host ve badilerinde gülüşmeler, subaylardan tuhaf bakışlar, alay komtanından bütün erleri şımartacak bir gülümseme. işler tıkırda.

amed yardırır bağıra bağıra: urfalı sevmiş doğrudur güzelim seninde gönlün var. * hastayım ulan.

o sırada şevkle çalışmalar devam eder.
    bizim komtan üstçavuş gelir noktayı koyar: lan bayır kancıkları yakında alay komtanıylada böyle konuşçaksınız yavaş olun olm biraz. adam albay aq ya hayvan mısınız lan? bide urfalı sevmiş diyo dalyarrağın biri.
    amed: niye sevmiyor mu bu türküyü kendisi?
    bizim komtan: o spiral götüne girsin amed. devam ed.
  • kısa dönemlerin yemin töreni gelip çatmıştır,
    sabahtan akşama kadar rap rap rap rap tugay içtima alanı tavaf edilmektedir,
    işin en sor ve sıkıcı tarafı tören adımı denilen ve normal bir insanın yürümeye çalışırsa zorlanacağı bir yürüyüştür.
    her rütbelinin de bu yürüyüşü farklı göstermesi sıcağın altında bekleyen acemi askelere daha bir fenalık getirmektedir.
    prova yürüyüşleri yapılmaktadır,tüm tugay yerini almış,tugay komutanı yerine de topçu yarbay(ki tugay komutanından daha tavizsizdir adamı skertir) da tugay komutanı yerine provalarda bulunmaktadır
    ilk beyaz flamada komutan uzaktan kesilmeye başlanarak uygun adım yürünür
    ikinci beyaz bayrakta herkes hoop tören adımına geçmiştir,
    bir yandan da yarbay gözle selamlanmaktadır,
    herşey süper gidiyordur(askerler öyle sanar,dobermann da sanki savaşa gidiyor gibi gaza gelmiştir)
    birden bir sesle herkes kendine gelir
    -oğlum komutana skcek gibi bakmayın, verecek gibi bakın
    bölük içten yıkılır ama çaktırmaz zira göt ister
  • - hangi takımdansın oğlum sen (yemek sonrası takımlar sıraya geciyor)
    - fenerbahçeliyim komutanım
    - ???????????????

- oğlum niye hazırolda duramıyorsun
    - komutanım bir cigara icsem gecer. (askerlikte ilk günü)

- oğlum baban ne iş yapıyor (danışmanlık kartı dolduruyoruz)
    - cocuk yapıyor komutanım.
    - ??? nasıl yani. kaç kardessiniz.
    - 19 komutanım.
  • tk: tabur komutanı
    p: poseidonv

tk: sen tarih okumuştun değil mi?
    p: hayır komutanım sanat tarihi okudum. sanat tarihi farklı bir disiplin biz tarihi siyasi değil, sanatsal açıdan bla bla bla.
    tk: aynı şey oğlum işte. benim oğlanın yarın tarih sınavı var. git şimdi iyice öğret dersten geçemezse yarın ben sana öğretirim.
    p: ne kadar çalışacağız komutanım?
    tk: öğrenene kadar.

içeri girilir komutanın oğluna konular sorulur ve konunun günde 50 savaş 150 anlaşmanın yapıldığı osmanlı'nın çöküş döneminden cumhuriyete kadar olduğu görülünce ömrünüzden 5 yıl silinir. anlatılacak konular bilinmediği için konular çaktırmadan çocuktan önce okunur ve biliyormuş edalarıyla çocuğa anlatılır. çalışmaya başladıktan 20 dk. sonra komutanın kapı arasından (nuri alco'nun temizlik yaparken eteği toplanıp donu gözüken temizlikçiyi izlediği gibi) sizi izlediği fark edilir. komutan görüldüğünü anlayınca içeri girer ve

tk: oğlum nasıl öğreniyor musun?
    oğlu: öğreniyorum baba.
    tk: iyi öğren oğlum akşam eve gelince ben de soru soracam sana cevaplayamazsan asker abine yarın ben öğreteceğim tarihi (gitti 5 yıl daha)

bundan sonra geçen 3 - 4 saat içinde konular anlatılır. sorular sorulur çocuk hiçbir soruya doğru düzgün cevap veremedikçe ömür sayacı geri işlemeye devam eder. ertesi gün komutan ha çağırdı ha çağıracak diye 3.5 ata ata kabir azabı gibi geçer. çağırmayınca herhalde çocuk sınavım iyi geçti dedi ondan yırttık ama asıl notlar verilince sıçtık diye takip eden haftalar daha da bir kabir azabıyla geçer. sonunda kimse çağırmaz zaten çağırsa da dövse de haftalardır yaşanan göt korkusundan dayağı hissedecek bir his kalmamıştır artık gariban kısa dönem askerde.
  • üsteğmen: içinizde elektrik mühendisi varsa bir adım öne çıksın?
    ksd acemi asker: emret komtanım
    üsteğmen: bundan sonra koğuşun ışıklarının açılıp kapanmasından sen sorumlusun!
    90 tane ksd er: kıs kıs kıs
    üsteğmen: ulan yıllardır bu espriyi yapmayı bekliyodum.
    90 tane ksd er: puhaaahah
hesabın var mı? giriş yap