• kendi öğrencisini içeri almayan komedi gibi üniversitedir. türbanlı filanda değildir üstelik.ahmet necdet sezer yerleşkesi ögrencisiyseniz ali çetinkaya yerleşkesine giremezsiniz. sebebi ise başka yerleşkelerden gelen ögrencilerin siyasi propaganda yapmasıdır ki afyonkarahisar'de kesinlikle böyle bir olaya kimse şahit olmamıştır. kesinlikle üniversite değildir; yüksek lisedir.

yıllar önce olacak o kadar'da bir levent kırca parodisi vardı. üniversitenin berbatlığını kimse görmesin diye okula girmeye çalışan öğrencileri okula almamakta direnen, binbir bahane üreten güvenlik görevlisi vardı. bana onu anımsattı nedense...

--- spoiler ---

- o ne elindeki?
    - t cetveli
    - yassak hemşerim yassak
    - nasıl ya?
    - bağa eyi bağa eyi ama yök'e olmazz...
    - sebep?
    - şimdi sen bunun yanına bir c cetveli koyarsın altına da yazı yazarsın kahrolsun tc! oldu mu? olmadı...
    - iyi de c cetveli diye birşey yok ki!
    - bak kendi ağzınla dedin. demek ki aramışssın ama bulamamışsın!
    - hasbinallah...

--- spoiler ---
  • mühendislik fakültelerinin bulunduğu ans kampüsünde yediğiniz ilk soğuğu muhtemelen ömür boyu unutamayacaksınız, o yüzden öncelikle kalın ve güzel bir mont alın kendinize. ona iyi bakın. muhtemelen 4 sene giyeceksiniz orada onu. mont önemli. çok önemli mont.
  • deveye sormuşlar neren eğri diye, deve de durur mu yapıştırmış hemen cevabı "nerem doğru ki" diye.
    ahanda tam olarak böyle bir üniversitedir kendisi.
    yeni yapılan tanıtım filmi hazır bu kadar ilgi çekmişken sanırım yazılması ertelenen bu yazının yazılması gerekiyordu. benim şu an finallere çalışmam gerekiyor ama gelmiş üniversitem hakkında atıp tutacağım sözlük.(tabiki doğruluk çerçevesi içerisinde.)
    tanıtım filmi yapmışlar, tanıtım filminde oynayanlardan biri dışında diğerlerini tanımam. o oynayan da zaten uzatmalarını oynayan insanoğlu. film desen film değil, reklam desen reklam hiç değil. rektör kalem mi fırlatır ? bu tanıtım filminin mantıksızlığı, kalitesizliği, yaratıcılıktan uzaklığı bile size çok şey anlatacaktır.
    üniversitedeki 6. yılımdayım hazırlıkla beraber. bu süreç bi üniversiteyi tanımak ve bilmek için iyi bir süre bence.
    i.i.b.f.'de okumaya devam etmekteyim. bölümüm iyi çok şükür. bir yıl uzattım, dahası gelebilir ama pek umrumda değil.
    durum şöyle; okulda hocalar yetersiz(nicelik olarak yeterli, nitelik olarak otur 0). hem de bayaa yetersiz. iki elin 10 parmağını geçmeyecek kadar iyi hoca var, işini önemseyen, eğitimi önemseyen ve öğrencilerine öğreten.
    gerisi ne mi yapıyor ? kendi aralarında 2'ye ayrılıyorlar.
    onlardan birincisi şöyle;
    öğrencilerine yazan, karaktersiz ve hocalığı part time olarak yapanlar.
    ikincisi ise;
    cemaat gruplaşması içerisinde, işini iyi yapanlara karşı cephe alan ve birbirinin her hareketini kollayanlar.

kategorize ettiğimize göre incelemeleri bölüm bölüm sürdürebiliriz sanırım.
    10 parmağı geçmeyen hocalarımızda durum fevkalade iyi bence. sorun şu ki, bu işini iyi yapan insanları engelleyenler var. bu üniversitede rahat edemeyip kaçan öğretim üyeleri var. adamlar arkasına bakmadan bile kaçtılar, nice hocalar harcandı da bir öğrencileri bile çıkıp sesini yükseltmedi. bu yazıyı yazmamdaki neden de biraz bundan dolayı. kendimi rahatsız hissediyorum sustukça sözlük.

öğrencilerine yazan karaktersizleri ise şöyle açıklayabiliriz.
    odasına giden öğrencisinin yanında erkek arkadaşı olsun olmasın yürüyen, facebooktan istek gönderen, derslerde daha fazla ilgi gösterip, birebir konuşmalarında yemeğe çıkmak isteyen(kız istememesine rağmen), erasmuslu öğrencisine yazan vs vs. siz de bilirsiniz eğer bu yoldan geçtiyseniz. karaktersizler işte.

cemaat grubu ise şöyledir;
    eğitim öğretimin genelde çok uzağındadırlar. daha çok kendi aralarında takılır, oda oda gezmeler yaparlar ve derslerde ders anlatmaktansa iktidarı yalarlar, cemaati överler vs vs. aslında bir kurumda olmaması gereken her şeyi yaparlar.

sonra afyon kocatepe üniversitesi'ne neden öğrenci gelmiyor deyince aauuuuuuuv. gelmez tabi. sen reklamı reklam filmiyle değil, düzgün akademisyenleriyle yapacaksın. mezun olan öğrencinle yapacaksın ki o öğrenci kuzenine, kardeşine, akrabasına, arkadaşına önersin. ama nerde ? şöyle 5-10 bi şeyler harcayıp reklam yapmayla olmuyor bu işler.

bir de yazıyı bitirmeden dikkat çekmek istediğim bir konu var;
    bu üniversitede okul bitirmek çok kolay! bir şey bilmeseniz de oluyor. nasıl mı ?
    cemaate yakın olun.
    olmak istemiyo musunuz?
    karşıt görüşlü olun.
    olamaz mısınız?
    hocaların götünden ayrılmayın.
    karakterinize mi yakıştıramıyosunuz?
    kopya çekin.
    beceremiyo musunuz?
    ezberleyin kağıtları falan, mantık ve akıl yürütme yok bu okulda.
    ezber yeteneğiniz mi yok?

o zaman yapabileceğiniz bir şey yok. mezun olamayacaksınız.

ne bir beyninizi kullanmanızı sağlayan bir çalışma var ne başka bir şey. amaçları sadece konuyu göstermek ve o konuyu harfiyen kağıtta isteyen öğretim üyeleri varken bu okulda siz mezun olamazsınız kardeşim.

5 yıldır ne fazla puan istedim, ne göt yaladım, ne cemaate yakın olmaya çalıştım, ne karşıt görüşlüydüm, ne kopya çektim, ne de ezber yaptım. sadece üstüme dar olan kıyafeti giymeye çalıştım ben. olmayınca olmuyor. kısacası, aklınız varsa gelmeyin kardeşim bu üniversiteye. ha o saydıklarımı yaparım derseniz notlar ve diploma 4 senede sizin. yapamam derseniz yine gelmeyin kardeşim.

not: kafanızda derken gol oldu tasviri oluşması için bir kaç gereksiz detay;
    bir amerikan şirketinde müdür yardımcısı olarak çalışıyorum(2. yılımdayım), ortalama bir profesörün aldığı maaş kadar maaş alıyorum, okulumu bitirmedim henüz. 23 yaşındaki bir öğrenciye göre de iyi bir kariyerin henüz başındayım.

unutmadan hatırlatma editi: fişleme anketi de düzenlemiş ve daha sonra açıklama yaparak bunun herhangi bir anket olduğunu öne sürmüş kurumdur. (bkz: afyon kocatepe üniversitesi fişleme anketi)
  • üniversite sınavına girdiğim güne, tercihleri yaptığım güne, bu okulu kazandığım güne, kalkıp gittiğim güne, orda geçirdiğim her güne lanet etmeme sebep, üniversiteden bozma, köy okullarında öğretmen eksikliğinden matematik dersine giren bedenci kapasitesinde hocalara sahip, ezberci zihniyetin dibine vurmakla kalmamış aman iyi hoca olayım da uğraşmayayım diye sınav sorularını bile dağıtan öğretim görevlilerine sahip, kantin denen sikindirik yerde müzik kutusu korumalığı yapan, seçilen müziklere göre öğrencilerin siyasi görüşlerini belirlemeye çalışıp "tuvalette kıstırıp dövelim" faşistleriyle dolu, öğrenciyse sikelim mantığındaki halka karşı öğrenciyi savunacağına halkı kışkırtan okul müsvettesi.

toplunuzun allah belasını versin demek istiyorum.

8 senedir tutmuşum içimde oh be.
  • bu üniversitenin bir enstitüsüne o güne kadar verilmiş en iyi tezi ben yazdım.

bunu ben değil tez jürisi söyledi, ben onların yalancısıyım...

ne yazık ki bunu bana söylemediler; tezin üstünde adı yazan binbaşıya söylediler.
  • ogrenci islerinin oldukca amatorce hazirladigi web sayfalari yuzunden bir sayfadan istediginiz kisinin adini soyadini girip okul numarasini ogrenebiliyorsunuz. sonra diger sayfalarina girip ogrencinin okul numarasini kullanarak transkriptine ulasabiliyorsunuz. (bkz: dedektif)
  • adım fizik günleri 1 adlı sempozyumu ev sahipliğinde yurtdışındaki konferanslara taş çıkartan okul...

edit: bu entry tarafımca yazılmamış olup organizasyon hakkında en ufak bir fikrim bile bulunmamaktadır.
  • okulun sapağındaki tabelada eskiden "akü" yazarken, artık "ak üni." yazmaktadır. bu değişiklikle iktidara yaranma yarışında ilk sırayı kapmış, rakiplerine fark atmıştır.
  • yeni gelenlerine hoşgeldin diyorum ve artırıyorum, bilgi için mesaj ışığımı yakmanız yeterli. bunun dışında çok çılgınca şeyler vaad etmeyen bir üniversitedir. fakat şu unutulmamalıdır ki, üniversiteyi üniversite yapan orada kuracağınız arkadaşlıklar olacaktır. yeri ve zamanı siktiredin, eğlenmeye bakın !
  • fakültelerinde öğrencilerin kullandığı tuvaletlerde tuvalet kağıdı olmayan üniversite.
hesabın var mı? giriş yap