• bölümlerine hiçbir şekilde ulaşılamayan dizidir ayrıca. alan ettin talan ettim gayri bir kaynak bulamadım. herkes soruyor nereden bulunur diye kimse bilmiyor.

uğur yücel, kenan imirzalıoğlu ve olgun şimşek. lan daha ne isterdik derken sonradan engin günaydın * ve tuncel kurtiz de katılmıştı diziye. arada bir de elbette özkan uğur girmişti. vay be ne biçim diziydi alacakaranlık. ulan youtube'da bile yok be.
  • dizinin yayınlandığı dönemde notlar tuttuğum bir defteri buldum geçen gün. orada epey bir şey yazmışım, onların ışığında bu diziye dair hatırladıklarımı sizinle de paylaşmış olayım. 29. bölümden güzel bir sahne var mesela.

tahir kemal * , ferit'in babası kamber * ve ferit çağlayan * rakı sofrasında demlenirlerken ferit, polis olmaya karar verişini anlatıyor:

--- spoiler ---

- ortaokuldaydım, haftasonları da marangoz atölyesinde çalışıyorum. o gece de iş çok. usta bir sürü tahtayı yığdı önüme bunları tutkalla diye. neyse; işi bitirdim çıktım dışarı; aksaray'dan bu tarafa yürüyerek geliyorum. sokaklarda da kimse yok. ''lan'' dedim, ''kestirmeden gideyim'' dedim. kumkapı'yı geçtim, cankurtaran'ın üstünden sultanahmet'ten aşağı vurdum geliyorum bu tarafa. bir sokağa girdim; baktım böyle adamlar var, bir durum olmuş sokakta. kavga falan durumları... ee ben de dalmış oldum artık, geri de dönemiyoruz. adamlar bana baktılar, işkillendiler benden, ''ulan bu da mı onlardan?!'' yoksa falan dediler. ortaokuldayım ama boy uzun. herif önünden geçerken tükürdü önüme, ''ulan yalıkazığı! nereden geliyorsun?'' ben şimdi adamın suratına sakin sakin baktım ama altta bacaklarım titriyor tabii. dedim ''atölyeden geliyorum.'' dediler ''ne atölyesi?'' öbür taraftan diğer adamlar da zıplıyor ''indirelim mi abi!'' diye işaret bekliyorlar. ''marangoz atölyesi'' dedim. ''sen kimin oğlusun?'' dedi bana. ben de korktum ''ben aksekili ustura kadri'nin torunuyum. eski emniyet müdürü!'' o korkuyla bir anda ağzımdan çıkıverdi işte öyle. adam da bana ''e o zaman devam et 34!'' dedi. sonra bu tarafa doğru gelirken düşündüm '' ulan yarın bir gün bizim torunlar bu sokaklardan geçerken onların da yolunu çevirseler bizim torunlar da ''ben de ferit çağlayan'ın torunuyum.'' deseler acaba onları da böyle serbest bırakırlar mı diye düşündüm. işte o gün dedemin yolundan gitmeye karar verdim baba. bunu da sana ilk defa anlatıyorum. anlıyorsun değil mi beni baba?

+ anlıyorum evladım, anlıyorum. ama ''ahırkapılı kamber çağlayan'ın oğluyum.'' desen de seni yine bırakırlardı be oğlum.

karate feyzo da şivesi ve sefa pezevengi olması hasebiyle eğlenceli bir karakterdi:

- tahir kemal, sen bir işler peşindesin. azim, taşı deliyi yine ha! ya bırakacahsan bunları, gidacaz memleketimize; açacahsan rakıyı içecahsan, çiğköfte yiyecahsan. sonra gadınlar gelecek bize böyle masaj yapacah. ohhh!
    + bakıyorum sen de yine goygoy peşindesin feyzo!

uğur yücel; bir röportajında en severek canlandırdığı karakterin tahir kemal bozoğlu'nu açıklamıştı. hatta bu rol için 3-4 ay kadar emekli cinayet masası komiserleriyle takılmış. (bkz: metod oyunculuğu) hakkını da veriyordu bu karakterin, o kendine has jargonunu da katarak:

- sen şimdi bize tek tek döküleceksin. bu affan'ın türkiye'deki kanalizasyonu nereye akıyor? yani bu adamların kirli işlerini kimler hallediyor? tetikçileri kim? emniyetin, istihbaratın içindeki adamları kim?

yine bir başka sahneden:

ferit: ya cihangir abi sen ne yaptın böyle hayatını?! bir alçak için kendini kurşunun önüne attın, sakat kaldın! sonra gittin adamın emanetini burada sakladın. ne için?!

tahir kemal: ben sana söyleyeyim ferit. hepsi ''bir avuç dolar için''!

ayrıca dizinin sonunu merak eden arkadaşlar olmuş. bildiğim kadarı ile dizi yarım kaldığı için belirgin bir finali yoktu. ama 30. bölüm sonrası olanları hatırladığım kadarı ile toparlayabilirim.

sonlara doğru diziye tahir kemal'in ağabeyi alaybeyi bozoğlu rolüyle tuncel kurtiz ve onun kızı rolünde cansu dere girmişti. tahir kemal emekli olup kars'a yerleşmişti. kardeşi abit'le beraber aşiretlerinin başına geçip racon kesmeye başlamıştı. büyük ağabey alaybeyi dizinin perde arkasındaki esas kötü adam çıkıyordu. bütün o affan, emir, engerek bedir vs. hepsini idare eden isimdi. bu yüzden de tahir kemal'in geri dönmesi hoşuna gitmemişti, onu aradan çıkarmaya çalışıyordu.

ferit de tahir kemal emekli olunca emniyet müdürü yapılmıştı. feyzo ile birlikte kars'a tahir kemal'i ziyarete giderken cansu dere'nin canlandırdığı karakterle tanışıyorlardı gerçekte kim olduğunu bilmeden. bir de faberge yumurtalarının birkaç tanesi bir operasyon sırasında ferit ile tahir kemal'in eline geçmişti. onlar da operasyonu büyütmek için yumurtaları emniyete teslim etmeyip satmak istediklerine dair yem atmışlardı. rus mafyası, alman mafyası ve tahir kemal'in ağabeyi bu yumurtaları ele geçirmeye çalışıyordu.

--- spoiler ---

böyle güzel bir diziden mahrum kalmak büyük kayıp cidden.

edit: ufak bir ekleme daha yapayım. bu dizideki eser koyudağ, suzan cinaşırılı vs. bazı karakter isimleri; senaristlerinden biri uğur yücel'in oğlu can olduğundan dolayı yıllar sonra ulan istanbul adlı dizide de aynen kullanılmıştı.
  • bu muhteşem dizinin bölümlerine hala ve hala hiçbir yerde ulaşılamamakta.. şimdi olaydı negzel dadından yenmezdi.. casta gel: uğur yücel, olgun şimşek, kenan imirzalıoğlu, engin günaydın, özkan uğur ve tuncel kurtiz.

"bulana ve getirene 100 bin lira veriyorum"
  • türkiye'de tekrar izlemenin mümkün olmadığı tek eski dizi bu herhalde.. yok arkadaş, yok.. yerin dibine sakladılar sanki..
  • sonunda youtube 'a yüklendi. bir tahir kemal bozoğlu fanı olarak çok mutluyum.
  • gelmiş geçmiş en iyi türk dizilerinden biridir. ama lanet olsun ki hiç bir yerde yok. kimse mi kayıt etmemiş arkadaş ya?
  • 2015 yılında göte orangutan daşşağı sokmalı film bile bulabiliyorsun internette aradığında ama bu dizi yok. yok ulan işte, şaka gibi, her şey var amına koyduğumun derya denizinde bir bu yok.

kaybetmiş olamazlar değil mi kasetleri?
  • dizi sektörünün en sağlam işlerinden biriydi. nette bulunmaması da ilginç. telef oldum aramaktan ama yok anasını satayım.
  • türk televizyon tarihinde tek bölümü dahi bulunamayan tek dizi olarak tarihe geçmiştir.dizi hakkında daha önce açılan dava reddolmasına rağmen hala ortada diziden eser yoktur.en sonunda imza kampanyası başlatıp uğur yücele ulaştırmayı düşünüyorum internete yüklemesi için.
  • "senin kafatasını patlatırım, kanını masanın üstüne akıtırım, masanın öbür ucuna geçer, kebabımı yer seni seyrederim" gibi muhteşem replikler içeren güzel dizi.
hesabın var mı? giriş yap