11142 entry daha
  • (bkz: #153278618) debedeki entry'de tarif edilen durumu özetleyeyim:

benim kadıköy'deki dairem 10 milyon lira. boğaz'daki yalının yıllık kirası 2 milyon lira. demek ki benim evim yalıya göre 5 kat fazla değer üretiyor. adam bildiğin piyasa değeri ile gdp'yi kıyaslamış. *

(bkz: #153284843) 'de birisi haklı olarak eleştirmiş ama nafile. üstüne paşam bir de edit medit girmiş. finansal okuryazarlığı müthiş ekşi sözlük yazarlarımız bu saçmasapan mantığı debe'ye layık görmüşler. samimi söylüyorum nurettin nebati falan bile çok gelir bu ülkeye.
  • daha lisans eğitimine veya yüksek lisansa başlamamışlara şu tavsiye vereyim(özellikle mühendislik veya cs okuyanlar);

lisans ve yüksek lisansı eğitimin çok ucuz ve kaliteli olduğu bir avrupa ulkesinde yapın, ab vatandaşlığı alana kadar orada çalışın, sonra phd veya iş yolu ile abd'ye taşının, çoğu ab ülkesinin abd ile emeklilik anlaşması var zaten, avrupa'daki emekli maaşına da sayılır ödedikleriniz, 50 yaşına kadar falan abd'de çalışın, maaşlar ab'den daha yüksek olduğu için para biriktirmeniz iyi olur, bu sırada green card/abd vatandaşlığı falan da alirsiniz. 50 yaşında da hayvan gibi tecrübe ve iyi birikim ile avrupa'ya geri gelip yine iyi ücretli iş bulup istediğiniz yaşa kadar çalışın(batı ve kuzey avrupa ülkelerinden birinde), çok rahat iş bulursunuz zaten. ab'de yüksek kademelerde çalışan birçok sayıda mühendiste gördüğüm( 50'li yaslardalar) bir strateji bu, gayet mantıklı.

ha bana kalırsa abd'de iseniz girişimci olun, maaşlı işte napacaksin, girişime teşvigin ve network'un cennetine gelmişsin, yaratıcı ol :d

tabii bazıları da abd'yi kendine uygun bulmaz çeşitli sebeplerden dolayı(güvenlik, canavarca bir kapitalizm vs.), o zaman da yapacağınız şeyler farklı. ama bence her mühendis ve yazılımcı mümkünse bir süre abd'de çalışmalı veya okumalı, çok başka bir kültür.
  • abd vatandaşlarından daha fazla abd övenlerin, yanlışı yanlışla savundukları özgürlükler ülkesi.
1936 entry daha
hesabın var mı? giriş yap