• sozluk palyacolarından birisi burada çin ovgusu yapıyor. milyonlarca çinli(aynen milyonlarca) ogrenci,calısan olarak abd'ye gitmeye calısıyor. ama amerikan firmaları bir calısanını gecici sure bile çine gondermek istese sorun cıkıyor.
    bu palyacoya gore, kuzey kore, çin hayal gibi ulkeler.
    ama bu palyaco ve benzerleri, kapagı abd ,avrupaya atmaya calısıyor.asyada yasıyorum 100lerce cinliyle tanıstim, bu palyaco 70 senedir tek parti iktidarında rezil bir hayat yasayan insanların hayatlarını pazarlıyor.
    neyse devrimci kubadan insanların kayıklarla, devrimci çinden insanların okulla,calısarak kapak atmaya calistigi ulkedir. ama hasta insanlara sorarsan kabustur.
  • sahte evraklarla vize alınıp gidilebilen ülke.amerika'da tanıştığım bir kaç kişi bu şekilde gelmiş.basvuru sırasında orjinalliği kontrol edilmediği için sahte tapu ,ruhsat ve banka ekstreleri ile vize aldığını iddia eden bir uberci vardı. ayda 12.000 dolar kazandığını söylüyordu. amerika gibi bir ülkenin evrak kontrolü yapmaması ilginç.
  • 17 yıl önce bugün türk askerlerinin başına çuval geçiren emperyalist devlet.
    (bkz: çuval olayı)

• çin’deki büyük kıtlığın sebebini yağmur yağmamasına bağlayacak kadar çin cahili bir insanın çin güzellemesi yaptığı başlık olmuş.

great chinese famine

kıtlığın gerçek sebebi kötü yönetim politikaları ve yanlışlıklara parmak basan insanların devlet tarafından cezalandırılmış olmasıdır. şöyle çarpıcı bir yorumu alıntılıyorum.

ın 2008, yang jisheng would summarize the effect of the focus on production targets :

ın xinyang, people starved at the doors of the grain warehouses. as they died, they shouted, "communist party, chairman mao, save us". ıf the granaries of henan and hebei had been opened, no one need have died. as people were dying in large numbers around them, officials did not think to save them. their only concern was how to fulfill the delivery of grain.

debt trap diplomacy

ayrıca ülkesini düşünen milliyetçi bir insan olarak türkiye’nin çin’den borç almasını savunabilir misin? eminim türk telekom gibi stratejik bir kurumun ve altyapısının yabancı bir ülkeye satılmış olmasında da bir problem görmüyorsundur. kritik sayılan teknolojilerin e altyapının başka bir ülkenin inisiyatifine geçmesi gelişim yönünün başka bir iradenin eline geçmesini önlemek önemlidir. abd’nin yaptığı kendisi ve müttefikleri açısından çok doğru bir tercihtir. türkiye’nin bu kavgada taraf tutması çok gerekli değildir fakat büyük kıtlık dönemindeki hataları yapan bir devlet yönetim anlayışına körü körüne destek vermek doğru değil. en azından abd’de bir hata yapıldığında yine kendi içlerinden biri bunu ortaya çıkarıp eleştirebiliyor. çin’de böyle bir imkanın varlığından haberdar değilim.
  • ordusunu pasifik tarafına yığmakta olan korsan ülke, kötülük örgütlenmesi. ajanları tarafından dünyayı korumak için onlarca savaşa girdiği söylenilmektedir. sözlükte örgütlenmeyi hızlandırmaya başladığından beri düzenli olarak aynı savunma yapılıyor bu korsan ülke için.

abd'nin bombaladığı yerlerde yaşamak istemezdim ama çin'de yaşamak isterdim.
  • tarihi çarpıtmada inatla beis görmeyen bir yazarın zırvaladığı başlık. büyük çin kıtlığı için yağmur yağmadığı için falan diyebiliyor. yaşam süresi yine alakaya maydanoz. saçmaladığı her konuda olayı bambaşka yerlere çekiyor adam. dünya üzerindeki hemen her kaynak büyük çin kıtlığını mao'nun yanlış politikalarına bağlamışken, çıkıp bunu yağmura bağlamak ya art niyet, ya hiç bir şey bilmemektir. çin hatalı politika yürütmüştür demek çok mu zor ya, şunu dememek için bu kadar gerçek çarpıtmanın gereği var mı?

bakın ben hayatımda bu kadar aşağılıkça yalan söyleyen adam pek görmedim. türkiye'deki bazı siyasiler bile bu kadar yüzsüz şekilde yalan söylemiyor.

anayasal bağımsızlık ile müttefik olma ne alaka? tabi ki istediğin ülkede yaşayabilirsin, özgürsün, fakat çin ile uzaktan yakından alakası olmayan avrupa ülkesinden çin övgüsü yapmak... madem bu kadar karşısın bu sisteme ve çin'in çok süper olduğunu savunuyorsun, niye çin'in tam tersi özgürlük ve yönetim anlayışı sahibi bir ülkeyi tercih ediyorsun diyor insanlar. sadece amerika vs çin için abd tarafında isen(ki senin gibi çin büyük kıtlığını yağmura bağlamak yerine, abd yanlış yapıyor bazı konularda da diyoruz) türk düşmanısın git vatandaşlıktan çık gibi aptalca bir argüman ortaya koymadan önce insan bir bakar ben neredeyim diye.

hükümlülerin köle olarak çalıştırılması serbesttir denmiş, yalnız bazı eyaletlerde bu köle gibi çalıştırılanlar çalışması karşılığı izin, bazıları hapis süresinde kısaltma gibi şeylerle ödüllendirilir. bunun dışında bir çok ülkede mahkumlar çalıştırılır. bizde de çalışan mahkumlar vardır. "topluma geri kazandırma" rehabilitasyon sürecinin önemli unsurlarından biridir. mesela bizdeki mahkumlar cezaevi bile yapmıştır. dünyanın bir çok yerinde çalışan mahkumlar vardır. kötü koşullarda olan var mıdır? illa ki vardır. mahkumları çalıştırmakla organlarını çalmayı aynı potaya sokmak da akıl tutulmasıdır.

edit: adam müttefikliği sadece askeri müttefik olmak olarak algılıyormuş. gerçekten ne kadar garip kafalar... hayır bu kadar bıkbıklayıp türküm falan diye, gidip avrupa'da türklere karşı en sert davranan ülkelerden birinde yaşamak da çok acayip, ama dediğim gibi her yerde yaşayabilirsiniz, söylediğiniz ile yaptığınız taban tabana zıt olmadıkça. yoksa komik duruma düşüyorsunuz.
  • 1776 yılında tam olarak bugün bağımsız olan ülke.
  • bugun bagimsizlik yildonumunu kutlayan ulke (4th of july). ıyi her sey guzel de kardesim yaklasik bir ay once adamlar havai fisek patlatma antrenmani yapiyorlar. bu amerikalilardaki havai fisek anlayisini bir turlu cozemedim. nasil zevk aliyorlar patlatirken bi gorseniz sasarsiniz. koskoca adamlar/kadinlar cocuk gibi mutlu oluyor.
    ama bir olcusu olur arkadas, adamlar gece 2-3 demeden haftalardir antrenman yapiyorlar. hah dedim bugun iyice cosarlar biter ama nerde, bagimsizlik gununden sonra da haftalarca suruyormus bu durum.

bir de bu baslikta kisir donguye girmis bazi konular var donup duruyor. yazarin biri bir sav atiyor ortaya, digeri onu curutmeye calisiyor sonra tabiri caizse it dalasina donuyor bu durum.

aceba ayni kisi bir kac hesap acip kendi kendini mi tatmin ediyor burada?
    sozluk bu her seyi beklerim acikcasi ve daha once olmamis birsey de degil. malum mecliste bile bunu yapmaya calisip eline gozune bulasitranlar var. (yeliz)
  • 2 gündür "independence day"den ötürü havai fişek patlatan zibilyon tane insanın üzerinde yaşadığı ülke. gece demiyorum bakın, 2 gündür aralıksız. yaşadığım yerin nüfusu da 40000. büyük yerlerde nasıldır merak ediyorum.
  • hem oranın ekmeğini yiyeceksin hem de milli bayram kutlamalarından rahatsız olacaksın. ya sev, ya terk et!

hayin, vatan hayini! 911’i ararum bak...
hesabın var mı? giriş yap