• doktorlarının ağzından çıkan her kelimenin para olduğu sağlık merkezi.

çok üst kitleyi hedeflemişler belli. ama durumu biraz abartmışlar. kantinde çay içeceksin 5 tl. zannedersin, çay rize'den direk geliyor.
    doktora hal hatır soruyosun para istiyorlar. hemşireye asılacaksın. para istiyorlar. öyle bir yer.

art yanlarıysa çok daha fazla tabi. doktorlardan hemşirelerden fazla temizlikçiler var bir kere. lavabodayken temizlikçi hazırda bekliyor sanki temizlik için. el üstünde tutuluyosun, deniz manzaralı falan tamam ama, biraz cep yakıyor.
  • herkesin neden pahalı bulduğunu anlamadığım hastane.. burayla tanışmamı ve neden pahalı bulmadığımı anlatmaya çalışacağım.

bir süre öncesine kadar yaşadığım edremit'te ahırdan bozma bir hastane (bkz: körfez hastanesi) de doğum öncesi işlemlerimizi görürken dört boyutlu bir ultrason olmadığı için izmir çiğli de bulunan kent hastanesi ne gittik. prof dr un yaklaşık 1 saate varan ultrasonundan sonra çıkışta faturayı gördüm (eşimin çalıştığı banka ödüyordu) 400 tl civarında bir faturaydı. yapılan tek şey dört boyutlu ultrasonda detaylı ultrasondu. normaldir dedik çıktık. bebenin midesinin patalojik anlamda küçük dedi hocamız. neyse efendim, o arada benim iş değişikliği nedeniyle izmit e taşınmak durumunda kaldık ve bu küçük mide problemlerinde bebeğe doğum sonrasında endeskopi yapılabilecek perinatoloji bölümü olan hastane aramaya başladık ve tesadüfen anadolu sağlıkla tanıştık. bu durum ve doğum için yaklaşık fiyat aldık. acıbadem 8500 tl gibi bir fiyat verirken burası 2000 civarı çıkabilir normal vs olursa dedi ama artısından eksisinden bahsetti telefondaki bayan. sonra değerli doktorumuz doc dr. zeki şahinoğlu 'na yönlendirdiler bizi. ve aynı dört boyutlu ultrasona burada da baktık ve işlemlerin neredeyse birebir aynısını yaptık. fatura 108 tl idi. maceramız böyle başladı. bebeğin midesi de normaldi allahtan.. yinede kendisinin bizi takip edeceğini belirtti.

uzatmadan; epidural sezeryanla doğum, 3 gün hastane yatışı + refakatçi olarak benimde 3 gün kalışımın faturası 2600 tl idi. kurum ne kadarını karşılar bilemiyorum. fakat pahalı olmadığına dair örnek olması açısından anlatmakta yarar var diye düşünüyorum. farklı bir örnek vermek gerekirse; yenidoğan sünneti bu hastanede 950 tl. fakat doğum burada yapılırsa indirim yapıyorlar ve 650 tl ye düşüyor. fiyatlar böyle..

gelelim hizmetin kalitesine;

fiziki çevre, odalar, temizlik, manzarası vs belirtildiği gibi 5 yıldızlı otel kalitesinde..(bence odalarda tek eksikleri televizyonun tüplü olması :)) bu kaliteye eleştirilecek tek şey)
    kaldığımız süre boyunca her sabah 7 de odamıza doktorumuz gelip bizi kontrol edip, sorunlarımızı dinleyip gelişmeleri anlatıyor. (kendisine burada teşekkürü borç biliyorum.)
    çocuk hekimi, sünnet için operatör dr da mutlaka gün içerisinde ziyaret ediyor.

bebek hemşiresi butonuna bastığınız anda odada beliriyor hemşire hn. bebeğin emmesine yardımı, temizliğini vs ini yapıyor. anneye anlatıyor bıkmadan usanmadan. her anneye bebek eğitim odasında mutlaka eğitim veriliyor. bir tanede bebek eğitimi ile ilgili cd hediye ediliyor.

yemekler bir gün öncesinde size bırakılan formda çoktan seçmeli tercih yapılarak geliyor ve hoşunuza giden yemekleri seçme şansınız oluyor. ara ögünlerde meyve, kurabiye, çay, peynir kraker vs gibi mutlaka besleniyorsunuz. gece anne acıkırsa kahvaltı tabagı vs isteyebiliyorsunuz. günün her saaatinde katlardan sıcak su temin edebiliyorusunuz. doğumun ikinci gününde anne babaya özel balayı akşamını andıran bir masade sade ama gönlü fetheden bir yemek hediye ediyorlar.

temizlik personeli gün içerisinde odayı tamamen bir kez temizleyip, havluları değiştiriyor ve çöplerinizi alıyor.

hemşireler yardım etmek için can atıyorlar. bedriye hemşire özellikle müthiş candan ve öğretici. kendisine ayrıca teşekkürler..

hasta hizmeti yetkisili bayan hemen hemen her konuda sizi bilgilendiriyor.

taburcu zamanı gelince halkla ilişkiler yetkilisi, hastanenin gıda mühendisi ve bir personel odanızı ziyaret edip feedback alıyor.

aslında yazılacak çok şey var hizmet kalitesini anlatmak için fakat çok uzatmak istemiyorum. tek dileğim sağlık problemi yaşamayın ama yaşarsanız da anadolu sağlık merkeziyle mutlaka tanışın, tanıştırın..

(11.11.2013 deniz bebek ve ailesi)
  • anadolu holding himayesindeki anadolu vakfinin maddi yatirimi ve john hopkins medicinein bilgi ve deneyim destegi ile kurulan hastane. aslinda henüz bir hastane oldugunu söyleyemeyiz zira nasil yaz tatilindeki ögrencisiz okullara okul denemezse koridorlarinda hastadan çok doktor, hemsire, teknik personel dolasan, bir tek kuyruga, kalabaliga rastlayamayacaginiz bu yapiya da henüz hastane denemez.
    ülkemizdeki özel hastaneler dahil tüm hastaneler içerisinde mimari plani, islevselligi, görselligi, ayrintilari hastane olmanin amaçlari ve gerekleri ile bu kadar örtüsen bir yapi daha görmedim. gerçekten bu açidan mimari projesinde emegi geçen herkesi takdir etmek lazim.
    personel ve cihaz seçimi açisindan ve ilke olarak benimsedikleri çalisma standartlari bakimindan ilk izlenim olumlu görünüyor ne de olsa john hopkins medicine destegi ortada ancak gene de türkiye sartlarinda, hasta akisi çogaldiginda bir süre sinandiktan sonra gerçek tam olarak ortaya çikacaktir.tüm bu görkem, zenginlik, gösteris sadece çok zenginleri tedavi ederken fazladan para harcatan içi kof bir yapilanmanin makyaji midir yoksa emek verilmis, tecrübe ve bilgi yatirilmis ve hizmetini gereksiz harcatmalarla kirletmeden olabildigince ekonomik olarak genis kitlere ulastirmak için çalisan yeni bir kurumun çekici yüzü müdür?
    tip alaninda oldukça ileride olan bir kurumun bilgisinden ve deneyiminden sürekli yararlanmak, standartlarini ve farkli bir cografyada isler kilmayi hedeflemek gerçekten olumlu ve güzel. o kuruma gidecek yakin cografyasindaki hastalari yollundan çevirmek ve bakin bende de aynisi var üstelik oraya gitmenize de gerek yok diyebilmek akillica bir pazarlama stratejisi. is o ki niyeti görelim. zenginden alip fakire veren ama kendi karnini da doyurmayi ihmal etmeyen robin hood mu olacaklar yoksa insanlarin hiç bir seye hayir demeyecekleri zamanlarinda cebini daha fazla nasil fazla doldurabilirim telasindaki arsene lupin mi?
  • ayağımın burkulması münasebetiyle gittiğim enteresan hastane. hasta başına düşen görevli sayısı 5 falan olmasına rağmen ufacık işinizin görülmesi yine de 3 saatten fazla sürebiliyor burada.
  • bilindiği üzere johns hopkins hastanesi' nin türkiye versiyonu.

hastalara müşteri, para kaynağı olarak değil de insan olduklarının bilincinde yaklaşılan yer.

an itibariyle birkaç gün zorunlu misafirleri olarak bulunuyorum ve izlenimlerin şöyle;

klasik özel hastaneler gibi değil. otel vari. he insan hasta olunca isterse cennet olsun pek göz görmez ama özenle yapılmış. mimari yapısı bile türkiye standartlarına biraz fazla kaçmış. kapısından girince sağlıklı adamı da hasta eden havası yok.

sanırım hasta başına düşen görevli sayısı 6 - 7 kişiden fazla. abartı sayılabilecek bir hizmet mevcut. her dakika kapıyı başka biri çalıp '' ben hede hödö sizin şu durumlarınızı ben kontrol edicem bu gece'' diyor. hastadan çok doktor bulunduğu kesin.

bi de ameliyat öncesi '' hangi dine mensupsunuz?, bununla ilgili özel bi uygulama talebiniz var mı? '' tarzındaki soruları ile de ilginçliğine ilginçlik katıyorlar.

şimdilik aktaracaklarım bu ka... öyle işte.
  • sözde johns hopkins university ile işbirliği yapmış ,
    sözde johns hopkins standartlarını birebir uygulama şiarına sahip ,
    sözde tıbbi anlayışı john hopkins ile eşgüdümlü yürüyen ,
    amma velakin ; diş hekimi diplomasına sahip kadrolarının ,
    sağır sultanın bilgi sahibi olduğu "iltihaplı , apse yapmış dişe antibiyotik tedavisi uygulanmadan , fiziki müdahele yapılmaz"
    prensibinden bihaber olduğu , diş hekimlerinin yaptıkları uygulamaları ile dünyayı hastalarına cehennem edebildiği ,
    yetinmeyip , dolgu amacıyla gittiğiniz hastanede , yanak çapınızı üç katına çıkararak bunu "normal gelişme" olarak nitelendirebilme cüretine sahip hipokrat´ı eşeğin uzvuyla tanıştırabilen doktorlar cenneti
  • görüntü itibariyle oteli andıran bir mimariye sahip, içeriye giren insanı daha tedavi edilmeden iyileştirebilme ihtimali olan huzurlu, temiz, sessiz hastane.
    yapılan tedavilerin yada ameliyatların ne derece başarılı olduğu hakkında bir fikrim olmamakla birlikte çok ciddi bir profesör kadrosuna sahip olduğu, ileride yanında açılacağı söylenen diğer sağlıkla ilgili binalarla tam bir merkeze dönüşeceğine inandığım özene bezene yapılmış hastane.

show tv'nin doktorlardizisi burada çekilmektedir.
  • inanılmaz pahalı bir hastanedir.

broşüründe aynen şöyle yazıyor.

anadolu sağlık merkezi, anadolu vakfı tarafından kar amacı gütmeden kurulmuştur.

ordaki fiyatları gördükten sonra bende aynen şöyle diyorum.

ta ki johns hopkinsle birleşene kadar
  • çocuk doktorunun önerisi üzerine genel kontrol amacıyla göz polikliniğinden randevu aldık ve gittik. gitmez olaydık, yemin ederim dumur ettiler.
    kızımın gözü muayeneden sonra kan çanağına döndü, muayene eden doktor hastane de olmadığı için başka doktor da yoğunluktan kızıma bakmak istemedi.
    araya alın, deli misiniz lan, 19 aylık çocuk bu dedim; yok efendim yoğunluk var, yok efendim doktoru burada değil. çılgına döndüm.
    bizde el pençe çocuk doktoruna gittik, göz damlası aldık.
    oradan baş hekime gittik, reis kesin durumu anlar ve gerekeni yapar dedik.
    nereden bilelim balık baştan kokar lafı burada vücut bulmuş.
    adam bildiğin afrikayı istila eden avrupa soylusu, bizde köle. öyle bir konuşuyor ki hata bizde, durumu anlatamamışız.
    vay dedim senin hastane gibi....
  • özellikle yatan hastalar için yabancı hastaların en az türk hastalar kadar olduğu, yerleşkesi istanbul - kocaeli sınırında olan bir hastane. bunun nedeni yabancı hastalara bazı operasyonlarda özel indirimler uygulaması ve de gerçekten kaliteli olmasıdır. doktorları dışında diğer çalışanları da gayet profesyonel insanlardır.
hesabın var mı? giriş yap