• annem sağlık ocağı'ndan dönmüştür.

- yazdırdın mı ilaçları?
    - hee..
    - aile hekimine yazdırıyorsun değil mi?
    - hı hı...
    - kaç para aldı peki aile hekimi?
    - (birden sinirli bir ifadeyle döner) aile hekimi daha eşşeğin sikini mi alsın?!
    - ne? (noluyo lan?!)
    - o kadar para kesiyorlar maaştan sağlık şeysi için!!
    - tamam tamam anladım.
    - zaten zamlar uçtu gitti. bır bır bır vır vır vır... (şeklinde odasına doğru uzaklaşır.)
  • dün gece yaşadığım ardarda iki diyalog şu şekilde gerçekleşmiştir;
    - offf offff
    -hayırdır olum aşık mısın?
    -evet
    -var mı gerçekten, kim?
    -sensin güzelim. aşığım sana.
    -terbiyesiz...

ikincisi de kuzey güney dizisine bakınırken sarı hatun çıkmıştır ekrana... hani ezel dizisinde oynayan hatun vardı ya o işte;

-offfff offfff
    -ne o len yine terbiyesiz
    -anne şu hatunun güzelliğine bakar mısın offff offff
    -terbiyesiz
    -valla anne o değil de
    -ne
    -bu kızı değil de annesini alıcaksın asıl
    -o niyeymiş
    -niyesi mi var.. böyle bir güzelliği meydana getirmiş olan kadın daha çok hakediyo takdiri ilgiyi alakayı.
    -terbiyesiz...
    -çay var mı?
  • sabah saat 9'a gelirken kafasina * onemli bir soru takilan anne ile girilen diyalogtur.

("tamam oldumu"dan sonra :) koysaymis diyalog 10+10+10 puanlik olacakmis ya neyse. soru ekine ise hic deginmiyorum. sonucta annedir. "deginilebilemezligi" vardir.)
  • bayramin ikinci gunu aksami...

+ tamam anne, bayramdan sonra gonderecegim
    - sen parayi bosver, karti ver bana
    + ya ne yapacaksin bosver, tamam dedim bayramdan sonra. (yuzunun asildigini gorunce sarilarak) tamam, annecegim ben bakacagim hal caresine merak etme sen
    ...uzunca bir sessizlik...
    - ot gibi yas--...
    + ha, ne?
    - ot gibi yasiyorsunuz demistin
    + kim? ne--...
    - sen. oyle demistin.
    + sey. ne zaman ya. (gozler dolar, anneye sarilarak) on senesi vardir rahat, niye dedigimi bile hatirlamiyorum

...2 sene once...
    + anne oyle deme, lazim iste.
    - okulu bitir, calis, kendi paranla al. ben daha ne diyeyim agabeyine. muhtac olma. bitir okulunu oglucum.
    + ben bu meslegi yapmak istemiyorum
    - kendi ayaklarinin uzerinde durmayi ogren, sonra ne bok istersen yap
    + ben bunu yapmak istiyorum ve bunu (ne olduklarinin onemi yok)
    - onlar karin doyurmaz, meslegini yap
    + ya birak, size gore doyurmaz. size kalsa is bile degil onlar. siz... siz! ot gibi yasiyorsunuz.

...gunumuz...
    - demistin ama iste. ot gibi yasiyorsunuz demistin.
    + demisimdir. sey. evet, dedim. (gozlerden yas suzulurken opucuklere bogarak) ah mal ben. dedim ya dedim
    - (davranislarima aldiris etmeksizin uzaklara bakmaya devam ederken) kendi mezarimi kendim alacagim, ver karti sen.

o unutmamis o soyledigimi. simdi sira bende. bir omur boyu unutamam ben bunu.
  • cekirdek aile ve kopenk (pasa) kaymakli yogurt esliginde yemek yemektedir. nefes kesen diyalog, kopenk kisisinin durmadan yemek isteme maksatli tiz bi sekilde havlamasi ile baslar:

anne: pasa hadi gel yogurdun kaymagini sana vereyim.
    neseli abi: ankarali turgutun da bi sarkisi var, kaymak lazim, kaymak lazim vekilime kaymak lazim diye.
    anne: hadi pasa sana kaymak lazim.

uc saniye sonra anne kisisi dediginin farkina, neseli kisisi de bi kez daha muhendis oldugunun farkina varir.
  • evden çıkmadan önce iki seçenek vardır:

1. imaj ve kıyafet seçimini beğenmezse;

insomnia: anne nasıl olmuşum?
    anne: çok tipsizsin.
    insomnia: senin doğuracağın çocuk ancak bu kadar olur.

2. imaj ve kıyafet seçimini beğenirse;

insomnia: anne nasıl olmuşum?
    anne: analar neler doğururmuş.
    iinsomnia: megalomanlık yapma anne ya.
  • annesinin doğum gününde babasının çicek göndermesine sinirlenen 5 yaşındaki oğlumla diyalog:
    -anne , babam mı göndermiş şimdi bu çiceği?? :((
    -evet oğlum,ne güzel süpriz yapmış işte adam
    -evet ama nasıl akıl edebilmiş şimdi bunu...nasıl yapmış yani:((
    -internetten göndermiş sanırım
    -ben napıcam şimdi yaa:(( ara bakayım şu babamı onunla görüşeceklerim var..sinir etti sabah sabah beni
  • akşam çayında atlas üzerinden ülke ya da ada bulmaca oynanmaktadır.

- anne girit'i göster bakalım

valide rusya taraflarında girit'i aramakta...

+ oğlum bu girit rusya tarafında değil sanırım burada zeytin tarlaları olması lazım karın kışın ortasında zeytin ağacı ne arasın

- ahahah kız yine coştun zeytin bahçesi de bari tarla da ne. sende haklısın in bari sıcak denizlere

+ yunanistan'ın neresinde bu kör olası ada.

10 dakikalık bir akdeniz taramasından sonra:

+ buldum lan aha bak anan akıllı kadın tabi. benim coğrafyam ondu.

şu atlas olmasa evin neşesi olmaz yemin ediyorum. bir de kocasıyla bazen şu ülke amerikadaydı yok asyadaydı diye baklavasına iddiaya giriyor garibim.
  • düzenli aralıklarla :

-bi kere de okulla ilgili bir şey yap be oğlum, interneti kestiricem en sonunda bak. soruyorlar yule'nin okulu nasıl gidiyor diye utanıyorum cevap veremiyorum millete vallahi ne diceğimi şaşırıyorum. şubat'ta okul taksidin var veremeyeceğim ona göre paranı baban notlarına bakacak gelince. okul paran bitti! bitti! uzatacaksan okulu vallahi bırak çocuğum. keşke işletmeye gitseydin, ben bilseydim böyle olacağını işletmeye gönderirdim bak 3. sınıf oldun hala ortada bir şey yok! 5 dersin var alttan! 5! o da benim bildiğim. bu kadar sorumsuzluk olmaz ki bu kadar olmaz yani! istiyorsun diye bu bölüme gittin sandık ki çocuğumuz çok başarılı olacak! ne başarısı, bak melek hanımın oğlu 2. masterını yapıyormuş, kelek hanımın kızı amerikadan burs kazanmış oraya gitti çocuk. bizimki otursun ancak bütün gün yaysın götünü bilgisayar oyunu oynasın hala 22 yaşında! böyle gitmez böyle gitmez çocuuum! bitir artık okulunu ev paramı yedin ev! bak bilmem kim ne güzel ev aldı biz sen okucaksın diye bilmem nerelerde çalışıyoruz, baban emekli olmak için seni bekliyor okulun bitsin verecek hemen emekliliğini...

uzar gider, düzenli aralıklarla tekrarlar, sonra gider dizi izler. sonra bir ara tekrar aynı şeyler söyle sonra tekrar gider...

kadın da haklı, ama benden adam olmaz. ders çalışan, çalışmış ya da çalışabilecek bi adam olsam zaten özel üniversiteye gideceğime devlete giderdim. ya da 1 sene kaybetmesin istediği bölümü okusun diye iyi niyetli düşünen memur ailesi kıt kanaat vermiş özel üniversiteye eyvallah eşek herif okusana işte insan gibi... adam olmaz zati benden.

geniş özeti için : (bkz: ders çalışamamak/@yule)
hesabın var mı? giriş yap