• (bkz: ara çayı)

bunu bak zamanında bir yazar arkadaşımız güzel açıklamış ( housemdninbastonu ) #43320021 . kendisine saygılarımı sunarım.

gastronomik olarak büyük felaket niteliği taşıyan durumdur. fakat bilimsel olarak alkolün insan üzerindeki etkisini azalttığı bilinmektedir.

şöyle ki;

özellikle çay ve kahvenin içinde tein* ve kafein*maddeleri etkendir. bu maddeler uyarıcı özellik taşımakta olup insanın hormonal dengesinde değişiklikler yaratabilmektedir. nitekim insanı ayıltmak için sonradan kahve içirilmesinin sebebi budur. fakat baş kahramanımız ankara'nın bağları modunda olduğu için o an çok da etkisi olmamaktadır. velhasıl sadede gelmek gerekirse, alkol alınırken belirli aralıklarla kafein veya tein alınması (tercihen tein, çünkü çay içimi daha yumuşaktır.) durumunda sabah yaşanacak baş ağrısı, ağız kuruluğu şikayetlerinin bir nebze önüne geçebilir ve bilincinizi daha uzun süre açık tutabilirsiniz.

ayrıca içmek istemiyorsan içme ayı.
  • gastronomik olarak büyük felaket niteliği taşıyan durumdur. fakat bilimsel olarak alkolün insan üzerindeki etkisini azalttığı bilinmektedir.

şöyle ki;

özellikle çay ve kahvenin içinde tein* ve kafein*maddeleri etkendir. bu maddeler uyarıcı özellik taşımakta olup insanın hormonal dengesinde değişiklikler yaratabilmektedir. nitekim insanı ayıltmak için sonradan kahve içirilmesinin sebebi budur. fakat baş kahramanımız ankara'nın bağları modunda olduğu için o an çok da etkisi olmamaktadır. velhasıl sadede gelmek gerekirse, alkol alınırken belirli aralıklarla kafein veya tein alınması (tercihen tein, çünkü çay içimi daha yumuşaktır.) durumunda sabah yaşanacak baş ağrısı, ağız kuruluğu şikayetlerinin bir nebze önüne geçebilir ve bilincinizi daha uzun süre açık tutabilirsiniz.
  • rakıdemlemektir. ilk ne zaman, kim yapmış bilemem tabii ama bir rakı sevici olarak birkaç sene önce rakı sofrasının ortasında, ani bir çay içme arzusunu takiben yaptığım eylem. baktım güzel oluyor, insanın kafası güzel yerinden bir açılıyor, sonra rakıyı sanki ilk kez içiyormuş gibi bir hissiyat geliyor.. dedim neden olmasın? yani sevgili sözlük yazarları, canlarım benim, rakı arası çay içmemişleriniz varsa aranızda -ki vardır şüphesiz- bunu bir denemelisiniz. ama seversiniz, sevmezsiniz, gelip bana teşekkür de etmeyin atarlanmayın da.. sevmiyorum öyle yüz göz olmayı. uzaktan kaynaşalım. herkes yoluna..
  • millet delirdi iyice mk.

size ne olm size ne ya. isteyen masaya sicar ekmek banip onu yer, siz ne tahammulsuz, ayarsiz, herkes tornadan cikmis gibi olsun isteyen orospu evlatlarisiniz lan.

sahsim kafali sikkobazlar sizi.
  • rakının saygınlığına aykırı bir davranıştır. paçozluktur.
  • koylulerin rakiyi sikme bicimidir. dogma buyume istanbulluyum; bu sacmasapan seyi son 10 senedir gormeye basladim sagda solda. rakinin arasi mi olur amk. rakiyla baslanir, rakiyla bitirilir muhabbet. meyhane kulturunun de icine sictiniz. caya cok merakliysaniz siktirin gidin kahvede icin.
  • adanalilar'in raki icerken ikinci dubleden sonra alkole ara vererek ictikleri bir bardak cay. her iki dublede bir tekrarlanir...

(bkz: raki ve cayi birlikte icmek)
  • gel bu sohbeti gayet de 7 göbek izmirli olan amcam ile yap delikanlı..

adama şaka olsun diye bi ara çayı yok mı dedim (ben de saçma ve anlamsız bulurum ara çayını bu arada) herif haşladı itin götünde soktu beni; "kürt müsün amk, ne ara çayı, rakı ile çay mı içilir midesiz herif" dedi kapattı konuyu.

bu adap izmir'e kürt işletmeciler tarafından gelmiş ve yerleştirilmiş bir adettir.
  • meyhaneyi kahvehaneye çeviren çay.oldu olacak iskambil, tavla, okey de isteyin arada.
  • (bkz: arasıcak)
hesabın var mı? giriş yap