• insanoğlu bununla ciddi ciddi sınanıyor demek ki. derler ya hani, ya arkadaşını kaybedersin ya paranı. bazen ikisini de kaybediyorsun da hangisine üzüleceğini bilemiyorsun. ben borç isteyenlere: "valla bozuk yok abi üstümde." diyorum da, babam bu konuda hayır diyemiyor. kendisi kefalet konusunda da bir numara olup hali hazırda bir arkadaşının kredi borcunu da üstlenmiş aşmış bir şahsiyettir. efendim, benim bu babam yine bi gün bir arkadaşına borç verdi. yıllar geçti, adam ödemedi. geçen gün "yea bi mustafa amca vardı, ne oldu ona?" diye sorunca ben, babam sitem etti, arayıp sormuyor, telefonlara çıkmıyor, düğünümüze bile gelmedi, artık sevmeyeceğim, dedi. üzüldüm. çok iyilerdi.

neden sonra bikaç gün önce, bi telefon gelmiş, mustafa amca babamı aramış. ankara'daymış. kalbinden ameliyat olacakmış. acaba helallik mi istiyor, dedim, şomağızlı dediler, her ameliyat olan ölüyor mu? bilmem. ölmüyor mu? babama sen nasılsın demiş, benden bir isteğin var mı demiş. babam da, canının sağlığı demiş. konseptten ayrılmamış. dur demiş hatta, hastaneye geleyim, göreyim seni bir. ayy canım ya son kez bi görmek istedi demek arkadaşını dedim, şomağızlı dediler, niye son olsun? bilmem. neden olmasın? annem, hastaneye gitmek üzere hazırlanan babamı, işte sen böylesin, çok iyisin, herkesin her şeyine koşuyorsun, saf mısın nesin diye inceden inceye doldururken; benim yüce gönüllü babam, hasta yatağındaki bunca yıllık arkadaşını müdafaa için şunları söylemiş: "gideyim ya, belki parayı verir."
  • borç verilen kişi kurtulmak istenen bir arkadaş ise tebrikler.. başarılı olunmuştur..
  • geri ödeme tarihi olmaksızın, "en kötü oturur karşılıklı buz gibi birer kadeh rakı içeriz üstüne, canın sağolsun" diyerek veremiyorsanız uzak durmanız gereken eylem.

ha tabi bu iyi niyetinizin suistimal edilmeyeceğinden emin olduğunuz biri değilse de uzak durmanız gereken eylem.
  • elbette ki o para borç değildir. hibe edilir, geri istenmez. ancak verirse alınır.

geri isteyecek kadar uzağındaki bir arkadaşa da borç verilmez zaten.
  • bunu en iyi sheldon cooper yapar:) (bkz: #24694195)
  • yapılabilecek en büyük hatalardan bir tanesidir.
    bir yerde okuduğum ve hangi millete ait olduğunu bilmediğim şu mükemmel atasözü bu eylemin sonuçlarını yeterince özetliyor.
    " arkadaşınla aranın açılmasını istiyorsan ona bir miktar borç ver"

paraya dayalı kapitalist düzende, paranın zar zor ömürden feda edilerek kazanıldığı ve sıçmanın bile parayla olduğu şu devirde para adamı bozar arkadaş. 2 + 2 =4

adamın evine haciz gelse dahi vermeyin , benim evime haciz gelirse bana da vermeyin . herkesin kesesi kendisine . birlikte yiyin için sıçın ama birbirinize metelik vermeyin.

"kankam benim kardeşim" deyip acır verirsin gününde ödemez "eyvah unuttu bunu ona nasıl hatırlatacam şimdi " dersin. hatırlatınca kötü olursun. "ne kıymetli paran varmış be" olursun. 10 yıllık arkadaşından işitmediğin sözleri işitirsin. neyse gerçekten yoktur üzerine gitmeyeyim deyip idare edersin ama bir de bakmışsın borcu olduğu halde barlarda tozup , en pahalı marka pantolona paralar verdiğini starbakslarda karıyı kızı doyurduğunu görürsün. bu sefer "eehh" dersin "ver lan artık paramı " dersin , büyük bir alacak verecek kavgası çıkar " sağdan soldan bulur al lan paranı der önüne atar ve beni dahada arama der " (demek ki istenince bulunuyormuş). zaten böyle bir şerefsizi bidaha kim arar. en zor gününde adamın götünü kurtarırsın herif sana ait olan parayı önüne atar.
    ve o arkadaşlık ebediyen sona erer. iyiki de sona erer. en azından ne mal olduğunu görmüş olursun.

kendi paranızla rezil olmak istemiyorsanız, canınızın sıkılmasını istemiyorsanız , gece yatağa başınızı koyduğunuzda " eyvah ya unuttuysa ya paranın üzrine yatarsa" demek istemiyorsanız , salak kafam neden acır da verirsin demek istemiyorsanız, 10-15 yıllık arkadaşınızla kanlı bıçaklı olmak istemiyorsanız kimseye ama kimseye borç vermeyiniz. yok deyiniz. bu aralar bende sıkışığım deyiniz. taksit ödemelerim var arabanın vergisi geldi deyiniz. atabileceğiniz 1001 tane yalan var. kanka, candost, kardeşten öte arkadaşım gibi kavramlara yenik düşmeyiniz. kısacası: kendi paranızla rezil olmayınız.
  • hayatta hiç yapılmaması gerektiğinin çok sonra anlaşıldığı olaydır.verilmemelidir.sonucunda girilen diyaloglar,yapılan küçüklükleri düşününce verilen paranın bunların yanında bir hiç kaldığı görülür.
  • eğer para verdiğiniz en yakın arkadaşınız ise kaybetmenize yol açar.
    acıdır.
  • bir yahudi arkadaşım demişti ki, borcu en fazla olarak geri dönüşümü olmadığında seni üzmeyecek miktarda vermelisin.
  • eskiden yanında manita varken elin mahkum bir durumdu. arkadaşa borç, dilenciye sadaka, garsona bahşiş...
hesabın var mı? giriş yap