• bedelli askerlik başlığında müjdeli haber beklerken; olmaktan korktuğum yerdeyim, omuzlardayım..

(bkz: en büyük asker bizim asker)
  • yine çıkacak olan bedelli askerlikten maksimum parayı kapmak için olabilir. "benim daha tecilli yaa" demeyeceksin. paranı verip yapacaksın. çünkü ekonomi boktan. devlete para lazım. o da bu gece lazım.
  • beni etkilemeyen durum. az önce sorguladım. hala aralık 2019 olarak görülüyor. parti parti yapıyorlarsa ilerleyen günlerde değişir mi bilemem. umarım değişmez. 28 yaşındayım. sıçtığımın bedellisini 8 günle kaçırdım. askerliği sürekli tecil edebilmek için hukukun açıklarını bulup legal yoldan denediğim yöntemlerle neredeyse hukuk nobeli alacağım. bu emeklerim boşa giderse üzülürüm.

ilki tamamlanmamış ikinci yüksek lisans ile tecil yapıp yöntemimi şurada açıklamıştım.

etkilenenlerin tecil gerekçelerine bakmak lazım. muhtemelen hepsi aynı gerekçeyle tecil yapan kişiler. eğer bir yasal düzenleme yapıldıysa(örneğin tecil süresini 1 yıl uzatan bir gerekçe 9 aya düşürüldüyse vs) bundan dolayı bazılarının tecilinin geri çekilmesi durumu olabilir.
  • askerlik sürenizi sıkı takip edin, yoksa devre kaybı gidersiniz sonra askerliğiniz bitene kadar sürekli yarak kürek işlere sürerler.

komutanların en çok sikmeyi sevdiği askerlere, birliğine geç gelenlerdir unutmayın.
  • geri çekilme falan olmayan durum. e-devlette zaten hep üç ay öncesini gösteriyordu. geçerli olan, askerlik şubeden aldığınız belgedeki tarih.
  • martta son bulacak olan iki yıllık tecilimin 24 ocak tarihine çekilmesiyle beni tam anlamıyla yıkan uygulama. doğrudur efendim, böyle bir değişim yapılmış tsk tarafından.

not: tam anlamıyla duygu kargaşası yaratmıştır. çaylaklıktan yazarlığa adım attığım bilgisini veren mail ile aynı anda gördüğüm düzenleme! ilk entrymin böyle olacağı aklımın ucundan geçmezdi! merhaba sözlük, merhaba.

edit: askerlik şubesinden geliyorum şimdi arkadaşlar. öğrendiğim bilgi şu yönde; e-devlette yazan tarih mezun olduğumuz yıldan itibaren 2 sene sonraki tarihi gösteriyormuş. bize verilen kağıtta yazan tarih ise o dönemde planlanan celp tarihi. problem yok dedi görevli ablacım.

edit 2: is this the real life arkadaşımın (bkz: #64839458) entrysinde verdiği bilgi ile aynı bilgi editini girmişim. öncesinde yaşadığım telaştan dolayı görmedim entrysini. bilgisi için teşekkürler.
  • ortada gerçekten böyle bir durum varken, askerliğini yapmış olup ''umrumda olmayan'' yazan sığırların gerçekten umurlarında olup olmadığı acayip merak ettirmiş durum. hayatlarındaki tek başarı zorla alındığı askerliği yapmak, hayatlarındaki yapabildikleri tek espiri ''bu şafaktan sonra ben mi gideyim? ohohahaha devrem, devrem, devrem, torun, torun torun, devrem, devrem'' olmak ne kötü bir şey. tıklıyorsun bu tarz sığırca entry girenlerin nicklerine, 50 entry, 150 entry...

herkesi alın sözlüğe herkesi, çok güzel.
  • her zaman olduğu gibi yine sadece kulislerde konuşulan olaydır. bildiğiniz gibi kulisler sürekli bir şeyler konuşulan yerlerdir. ancak konuşanların kim olduğu belli değildir.
  • --- spoiler ---

1) teciller geri çekilir.
    2) askere gidecek adam sayısı artar.
    3) patt bedelli çıkar.
    4) kasaya giren para artar.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap