• "vallaha mı" sorusudur. toplumsal refleks olarak "vallaha" şeklinde cevaplanır ve ateizm sessizce kendini fesheder.
  • kulağımın arkasını göremesem de benden başka herhangi bir insan görebilir ve hatta kendim fotoğrafını çekip bakabilirim.

benzeri de "zekanızı görebiliyor musunuz?" sorusu. zeka gözlemlenebilir ve ölçülebilir bir olgudur. mesela en basiti (bkz: iq testi). allah gibi değil yani. allah'ın varlığını ispat için de illaki görmek gerekmiyor. radyoaktif olarak ölçülse bile benim için tamamdır.

bir diğer konu ise "şöyle şöyle olsa allah'a inanacak mısın?" sorusu. allah'ın varlığını ispatlarsanız ona artık inanılmaz zaten. artık allah'ın varlığı bilinir. varlığından emin olmadığın şeye inanırsın, varlığından eminsen bilirsin.

böyle geri zekalı argümanlarla gelmeyin. varlığın ispatı olur, yokluğun değil. bir de ispatın yokluğu vardır tabi.
  • sorunun ne olduğu henüz bilinmiyor ama cevabı belliymiş.

(bkz: 42)
  • gerçekten allahın varlığını ispatlayacak, bakın inandıracak değil, ispatlayacak varsa yeşillendirsin.

bu kadar mükemmel bir dünya allahsız varolamaz derseniz allah daha da mükemmel o da yaratılmıştır derim, yani ağzınıza kürekle vurdurmayın ok?

hadi bekliyorum. kuran'ın tamamını ve incilin bir çoğunu okudum, budizm şamanizm göktanrı ve paganlığın da temelini biliyorum. herhangi bir dinin herhangi bir tanrısının varolduğunu ispatlayın, tamam diyeceğim.

edit: arkadaşlar çok yoğun ilgi var, yetişemiyorum mesajlarınıza. çok teşekkür ederim anlayışınız için, cevap vermem saatler hatta gün falan sürebilir, bilemiyorum. ancak şunu söyleyeceğim: bu sorduğuma yazılan cevapları, bu başlıkta paylaşacağım, nickleri gizleyerek. benim mesajımı yazma diyen varsa yeşillendirsin lütfen :)
  • islamı bitirecek soruyu da beraberinde getirir: "peki sen tanrının olduğunu nereden biliyorsun?"

o bakımdan pek yararı dokunmaz kimseye, bu bahsi kapatalım lütfen.
  • (bkz: şimdiki çamurlar neden insan olmuyor?)

böyle miydi ya bu?
  • - allah'ın kaldıramayacağı taş mı daha ağırdır yoksa bir kilo demir mi?
  • üst edit:bu konulara sebepleriyle tartistigimiz twitter kanalımız var her akşam sohbet odası açılıyor.bu konuda konuşmak isteyen olursa telegram kanalımıza katılsın sohbet açılınca link paylaşılıyor.

https://t.me/ateizmduyurukanali

peki o ilk var olan her şeyi bilen zeki tanri hangi sebeple var oldu?zaman sadece bizim için varsa zamanın ötesindeki bu zeki varlık nasıl ve neden var oldu?19 milyon yıllık dünya geçmişinde neden iki bin yıldır semavi dinler var?tevrat ve kur'an neden sümerlerin yazitlarinin birer kopyası?bu dinler neden hep ortadoğu'ya indi?neden japon yada norvecten peygamber cikmadi?

özet:din fakirlerin afyonudur.hicbir şekilde ne uyumlu nede mantıklıdır.

bonus: https://www.instagram.com/…?igshid=mzrlodbinwflza==
hesabın var mı? giriş yap