• dikkat ediyorum da son 5-6 yildir artik turkiye'de cadilar bayrami kutlamalari, her eve bir cam agaci, noel baba kiyafetleri, baby shower, bekarliga veda partisi ve benzeri abuk subuk yabanci adetleri kutlanir oldu. ulan simdi de iki kurus parasi olan denyolar dogmamis bebeklerinin kutlamasini yapmaya basladilar. mesela atiyorum dugunde geline kirmizi kusak baglamak kiroluk, kabalik, sikik turk adeti oluyor, veya yeni dogmus bebege altin almak eski kafalilik oluyor da neymis efendim shower yapinca cagdaslik oluyor. efendim kibarca soylemek gerekirse, ben boyle insanlari sikmek istiyorum. once guzel temiz bi doveceksin bunlari, sonra da takir takir sikeceksin. efendiligini de bozmayacaksin, kafana fotr sapka takip ingiliz beyefendisi gibi sikeceksin ki avrupali diye hoslarina gidecek. boyle dangalak insanlar bunlar, ne oldum delisi pezevenkler.
  • hamile kadınların yapmaktan çok büyük keyif aldıkları, bende ise tamamen mide bulantısı ve kıvranma yaratan hede.

zamanın öncesine gitmeden önce belirtmek isterim ki 31 yaşında, evli ve çocuksuz bir kadınım. bebek düşmanı değilim. aksine en yakın arkadaşımın 2 hafta önce doğan oğlunu, biri 3 yaşında diğeri 7 aylık olan yeğenlerimi acaip çok seviyorum. sadece akıl sağlığımı kaybetmiyorum, pembe tütüler giymiyorum, giydirmiyorum.

koca koca kadınlar kafalarında koca koca tüyler, annenin üzerine giydiği başka bir tül demeti , tül demeti giymese kafasına taktığı garip taçlar. her yerden çıkan bebek temalı süsler, herkeste görmekten sıkıldığım, cupcake, pasta, çubuk şeker, toz pembeler, toz maviler, birbirinin kopyası masa yerleştirmeleri, her hediye açıldığında gözlerden düşermiş gibi olan damlalar. artık anne olacak kadınların bir anda 3-9 yaşa düşmesi. 3-9 yaş gibi giyinmesi ki ortada henüz bir bebek bile yokken. oysa ki bebek ile ilgili yapılan bütün etkinlikler birbirinin aynısı. pasta şeklinin ve karton çercevenin değişiyor olması neyse ki hangi etkinliğe gittiğimiz konusunda kafamızın sürekli karışmasını engelliyor. bir de baby shower dışında -çünkü orda henüz bir bebek yok- diğer bütün etkinliklerde anne ve bebeğin bir örnek giyinmesi o kadar güzel o kadar şirin o kadar şahane görünüyor ki anlatmaya kelime bulamıyorum.

bebek doğduktan sonra sosyal medyada paylaşılan, çişimizi yaptık, dişimiz çıktı, gezmeye gidiyoruz temalarına şimdilik girmeyeceğim. o başka başlığa...
  • aslında mantığa çok uygun bir organizasyon ama türkiye'de geçerliliğini kaybediyor. olayın özü, bebeğe sürekli olarak aynı şeyler gelmesin, eksiğe göre hediye gelsin, çift taraflı olarak makbule geçsindir. tabii allahın amerikalısı nereden bilsin çeyrek altını? süper icat. sünnetten düğüne, doğumdan nişana tüm ihtiyaçlara cevap verir.

eğer bebeğin yakınıysan takarsın cumhuriyet altınını, arkadaş çocuğu falansa da çeyrek altın.. anne-baba alır bunları bozdurur, çok az bir kayıp olur, ellerine nakit para geçer, bebeklerine istediklerini alabilirler.

doğumdan sonra gelecek olan zıbın turfanının önünde musa olsa duramaz yalnız. o konuda yapacak bir şey yok.

bana baby showerla gelmeyin. adam olun çeyreğinizi getirin. benim çocuğumun bebek arabasını niye başkası seçiyor lan?

kusura bakmayın, ismi hamza baha olan bi bebeğin baby showerı oldu bugün. tüm sinirim ondan. ismi hamza baha olan çocuğa baby shower mı olur lan? direkt cumaya yollayın o çocuğu. kurabiyelerin üzerine ismini yazmışlar, saygımdan yiyemedim.
  • bir de golden shower vardir. o tamamen farkli biseydir.
  • bu sabah bir magazin programında gördüm bu olayı. buket dereoğlu eski görümcesi için düzenlemiş bu partiyi. neymiş, bebe gelmeden önce bebeye ve anneye pozitif enerji göndermek için süper ortamlarmış. yahu bu, bildiğin görgüsüzlük. bildiğin sonradan görmelik. saçını sarıya boyatmış kadınların birbirlerine yeni kıyafetlerini göstermek için bir araya gelme bahanesi. bir de aradan birisi demez mi "böylece annenin ihtiyaçlarını karşılıyoruz" diye. ulan o boğaza sıfır mekandaki partiye harcadığınız parayla yaklaşık 20 annenin ihtiyaçlarını karşılarsınız. insanlar kendini ne kadar şaşırabiliyor, insaf diyorum.

edit: şu hayatta neyi kınadıysam başıma geldi. bu da dahil. eşimin arkadaşları, eşime süpriz baby shower düzenlediler. gerçi bizimkisi, boğaz kıyısında bir mekanda değil bayrampaşa'da bir apartman dairesinde oldu, yapılan masraf da 100 tl'yi geçmez ama olsun. kınadığım bir şeyin daha başıma gelmesi ile hayata devam etmiş oldum.
  • sonradan görme dandirikliğin tavana vurmuş hali.
    son derece gıcık olduğum bir şey bu benim.

baby showerını sevsinler senin.
    hayır nedir yani, sanki bizde yokmuş gibi,
    gerçekten de türkçesini bile bulamadığın uyduruk şey.

bizim memleketin adetine göre çocuğa doğana kadar hediye götürülmez,
    bunun farkında mıydınız..
    bunlar çok doğru ve güzel adetler.
    bebek doğana kadar bir şey hediye etmezsin,
    çünkü bebek doğamadığı takdirde o hediyelerle anneyi yüzyüze bırakmak istemezsin.
    böyle inceliklerden adet/gelenek damıtacak kadar ince bir kadın toplumu içinde yaşıyorsun.
    çünkü kaynananın bile en adisi,
    bir annenin 9 ay beklediği bebeğini kucağına alamamasının ne demek olduğunu çok iyi idrak etmiştir bu ülkede.

bebek doğduktan sonra da altın takmak gibi bir adetimiz var lan bizim.
    hanımkızlar,
    o çok imrendiğiniz beybi şavırcı ecnebi hatuna bi altın takın bakalım,
    en aristokrat geçineninin bile gözleri yerinden kaç metre uğruyor..

bırak bu işleri allahaşkına..
  • la ben bunu bebenin ilk banyosunu yapma töreni falan gibi bi şey sanıyordum ya. bizde bebeyi ilk defa yıkarken kaynana, görümce, elti, börtü böcek hepsi toplaşırlar, laylon bir bebe küvetinde yıkarlar çocuğu. işte bu küvetin duşlu bir modeli falan çıkmış şimdi bu moda diye düşünüyordum. allah müstahakımı vermesin.
    (bkz: bebek banyosu)
  • "mevlüte ne oldu?" dedirten durum
  • ben de bir arkadaşımın düzenlediği bir tanesine gitmiş bulundum. bana "beybi shower var" dediklerinde hep beraber bebeği yıkayacağız sanmıştım ama düzenleyen kişi hala hamile olduğu için "heralde anneyi yıkayacağız" diye düşünmüştüm. ama ortama gittiğimde öyle bir şey olmadığını anladığım için yanıma aldığım şampuan ve lifi sakladım.

dikkatimi çeken şeyleri belirtmem gerekirse, parti esnasında bir kaç kişinin ortada dolaşan çocuklarına veya arkadaşlarının çocuklarına aym bringing hom my beby bambil biii, yok twenty monkey in dı triii falan gibi şarkılar söyleyerek eğlendiklerini gördüm. bana çok awkward geldi falan yani tamam mı. keza ortamda bulunan tüm ziyaretçiler sanki oraya metrobüsle gelmemiş gibi, seneler önce anne terliği yememiş gibi, ellerinde salçalı ekmek ile sokakta top oynamamış gibi, sobalı evde parlament sinema kulübünü seyretmemiş gibi, biraz önce sanki ümraniyeden oraya gelmemişler gibi kendilerini los encılısta falan zannediyorlardı. hiç uyandırmadım kendilerini travma yaşatmamak için.

efendi gibi oturdum hep..cheeeese yaptım fotoğraf çekilirken. sabriye isimli bi kadına öpiyim teyzecim dedim, o da how dare you! dedi.. ben de aym fayn end yu? dedim. happy baby showerlar diledim. allah daha nice nice beybi showerlar nasip etsin dedim. sonra çıktık. arabayı park ettiğim yerde adam "sizinki hangi araçtı abi" dedi ben de "oh spectacular" dedim.. 10 lira abi dedi.. tartışmadan verdim çünkü öğleden sonra yetişmemiz gereken bir housewarming'imiz vardı. gazı çakmağı hazırladım evi yakacaktık galiba.. oh shit.. çok excited hissediyordum... benim için oldukça extra ordinary bir durumdu. awkward..
  • türkiye'de hızla benimsenmekte olan amerikan adeti.
    amerika'da genelde anne adayının arkadaşları bu aktiviteyi düzenler. amaç bebeğin ihtiyaçlarını el birliği ile karşılayıp ailenin masrafını biraz olsun rahatlatmaktır. malum orada altın geleneği yoktur.
    burada ise genelde anne adayının kendi kendine düzenlediği bir okazyondur. organizasyon şirketlerine paralar harcanıp,
    bebeğin isminin yazdığı mumlar, balonlar ve pastalar eşliğinde, 'gelinin dayısından beşibiryerde takdimi misali' bebeğe alınan zıbın ve oyuncakların takdim töreni yapılır. video'ya filan çekilir ileride çocuğumuza gösteriririz diye.
    insanlar bu töreni yaparak çevrelerine ne kadar trendy olduklarını gösterir, bir de bebek doğduğunda gelecek altınlara ek olarak hediye almış olurlar. siz davetli iseniz de bebeğe altın dışı bir hediye daha almak zorunda kalarak daha da iflas edersiniz.
hesabın var mı? giriş yap