• + bane kara şövalye yükseliyor filminin kötü kahramanıdır.

+ batman'i de kırar.

+ dc comics'den chuck dixon bane'i şu şekilde anlatır : "bane'e içinde bulunduğu şartların zorluğu sebebiyle okuyucunun acıma duygusu besleyebileceği bir arka plan öyküsü yarattık."

--- spoiler ---

+kara şövalye filminde batman'e şunları söyler : "genç bir adam gibi dövüşüyorsun, her şeyini veriyorsun. takdire şayan ama yanlış. karanlık senin müttefikin sanıyorsun. ama sen karanlığı sonradan kucakladın.ben onun içinde doğdum. onun tarafından biçimlendim. yetişkin bir adam olana dekışığı bile görmedim. gölgeler sana ihanet eder; çünkü onlar bana ait."

--- spoiler ---

- severiz kendisini zekidir ve güçlüdür.
  • nasıl yemek yiyor, su içiyor bu adam? acı çeke çeke mi? o kadar kas kütlesini beslemek için de sağlam protein almak lazım hani.
  • bir kahve kupası ve gripten biraz kalınlaşan sesimle, aynı ses tonunu yakaladığım villain. şuan kupanın içine "you think darkness is your ally?" diyip eğleniyorum.

not: bunu işyerinde keşfetmeseydim iyiydi.
  • the dark knight rises'ın türkçe dublajında vurgu, tonlama ve hitabetteki başarısıyla recep tayyip erdoğan'ı anımsatan film karakteri. medeniyyyet, zihniyyyet yahut cehape diyeydi daha iyi anlardık.
  • saniye isimli youtuber'ın ürettiği bir akım, sosyal medyada bir akım yaratmanın ne kadar kolay olduğunu da bize göstermiştir. bir kaç kişi ve bir çok takipçili hesap.

ilgili video şurda https://youtu.be/0foinjzupb8
  • batman'in baş düşmanlarından, batman'i kıran adam. beynine , damarlarına venom verildikten sonra şişer, kudurur, zede almaz bi süper human olar... insanı döwer, acıması yoqtur, kafasında sürekli bi maske wardır, karaktersiz bi düşmandır...

kendime ps: hatalı bkz'dan dolayı silindiği için değiştirdim.
  • ne çizgi romanlarda, ne de beyaz perdede bir joker olamayan. olay ne nolan ile, ne de bence çok iyi iş çıkarmış olan tom hardy ile alakalı. filmdeki bane ya da hardy için "başarısız" diyecek adam zaten türk ise kesin ekşisözlük yazarıdır anasını satayım. öte yadan filmin bir önceki daha başarılı filmle, villain'in de bir önceki daha başarılı villain ile kıyaslanması çok normal.

--- knightfall spoiler ---

bane dediğimiz karakter batman serilerine bir dönem dc'nin süper kahramanlarını madara edip bir de oradan ekmek yeme politikasının bir sonucu olarak katılmıştır. aynı dönemde superman de doomsday adında bir çam yarması tarafından öldürülmüştür mesela, sonra geri döndü o ayrı konu. bane knightfall serisinde gotham'a gelir, batman'i kırar ve misyonunu tamamlar. knightfall'un 2. bölümünde yeni batman jean paul bane'i mağlup eder, ilerleyen sayılarda bruce wayne iyileşip yine batman olur ve efsane devam eder. bane elbette daha sonra tekrar karşımıza çıkar ama knightfall'daki kudretine bir daha yaklaşamaz, batman evreninde pek bir ağırlığı kalmamıştır.

--- knightfall spoiler ---

--- the dark knight rises spoiler ---

filme baktığımızda çok güçlü, acımasız, karizmatik bir ses tonu olan ve batman'i kırarak şanına şan katan bir karakter görüyoruz ama ne fayda? tüm yaptıklarını bir kadına duyduğu aşk uğruna yapan, esasında kukla gibi yönetilen bir karakter bane. sonunda da batman'e yenilmekten kurtulamadı tabi. batman'in motivasyonu bir kadın değildi, filmlerde hayatında bir kadın vardı ama gerçek motivasyonu bir kadın değildi. batman öfkeydi, bir intikamcıydı aslında, tıpkı joker gibi, aralarında çok fark olmasına rağmen çok da benzerlik vardır bu iki karakterin, özellikle çizgi roman takipçileri bilirler ve bu sinemaya da iyi yansıtılmıştır bana göre. bane'in filmdeki motivasyonunun bir kadın olması benim kendisine dair en büyük hayal kırıklığım oldu.

--- the dark knight rises spoiler ---

kısacası bane de iyidir ama bu karakteri batman'in adeta "antitezi" olan, filmde de görebilenler için batman'i bane'in hiç yapamadığı şekilde mutlak bir mağlubiyete uğratmış joker gibi bir karakterin önüne yazıyorsanız batman serisine bakışınızı baştan bir gözden geçirin bence. "bane dövdü, joker dövemedi" garip bir argüman, joker zaten biraz da sadece zekasıyla batman'in karşısına dikilebildiği için bu kadar ilginç ve sevilen bir karakter. çizgi roman karakterlerinden sokak delikanlılığı beklemeyi de pek mantıklı bulmuyorum.

bane güzeldi, ama ledger vefat etmese muhtemelen joker'i izlemeye devam edecektik, nolan bunu çokça ima etti zaten. yani nolan'ın tercihi de normal olarak joker. bu bile çok şeyi anlatmaya yeter kanımca.

http://www.drunktiki.com/…d-joker-share-a-laugh.jpg
  • the dark knight rises teaser'ında tom hardy'nin harbiden olmuş dedirttiği süper kötü. bu haliyle sanırım sonunda batman and robin isimli joel schumacher faciasında taşak oğlanına çevrilmiş halini insanlara unutturacaktır. bir de lan hatırlayan var mı ki?
  • maske [checked]
    sehri karantinaya aldi [checked]
    spor faaliyetlerini durdurdu [checked]
    sorunun kokeni yine bir yarasaydi [checked]

seni unutmayacagiz ileri goruslu reis.

orjinali: https://twitter.com/…ley/status/1238137382177652736
  • bir gün arkadaşlarla gotham city stadına maça gidiyoruz. dedik stadın karşı çaprazındaki biraneye gidelim. maça girmeden iki bira çakalım ki muhabbet olsun falan bir de eski açığa giricez, hava da göt kesiyo içimiz ısınsın falan. neyse girdik birane ağzına kadar dolu hemen kapıda bi masa bulduk çömdük oraya. söyledik biralarımızı fıstık falan gömüyoruz. arkadaşlar teknik direktörden dert yanıyo, ben diyorum takımda ruh yok falan öyle tadında bi sohbetimiz var. bir anda yanımıza böyle ağzında maske sanki götünden konuşuyomuş gibi hırıl hırıl bişey söyleyen bi herif geldi. dedim herhalde müptezel para istiyo. son dönemde hükümet çok göz yumdu her yer dilenci kaynıyo. dedim garibana 1-2 lira bozukluk ateşliyim gitsin başımızdan. tam vericem parayı bileğimden tuttu barzo. tabi arkadaşlar ayaklandı etti dedim durun, çektin elimi hırıl hırıl içinden "alevler yükseliyo, alevler yükseliyo" diyo hala. dedim sen misin bana şekillenen yalattırdım buna şamarı yapıştı yere tabi müptezel. bi baktım ağzındaki maske gibi şey çıktı. yerde yatıyo nefes falan alamıyo. bi an üzüldüm herife millette toparlandı tabi etrafına kaldırdım bunu gel dedim amk oturttum bizim masaya patates neyin söyledim acıkmış pezevenk. anlattı herif derdini bunu bi cemaate mi ne yazdırmışlar çocukken bu da cemaatin liderinin kızına aşık olmuş. onun peşinden böyle müptezel olmuş herif. kız gitmiş zengin bi puştla evlenmiş bu da onun derdine sokaklara düşmüş. verdim buna el altından bi 100 lira dedim git bugün sıcak sıcak bi motelde falan kal. aman abi sağolasın allah sevdiğine kavuştursun falan iki büklüm oldu önümde. her maça gittiğimde görürüm çocuğu selam falan verir bana, delikanlıdır özünde.
hesabın var mı? giriş yap