hesabın var mı? giriş yap

 • (bkz: bellboy)

  lisedeyken 2-3 ay bellboyluk yapmıştım birinci sınıf bi tatil köyünde. yeminle ön büro müdürü dahil herkese borç veriyordum, yiye yiye bitiremiyordum parayı:)

  öte yandan bu mesleğin turizm sektöründe hiç karizması yoktur o ayrı hikaye, bi zile koşa koşa gidersin, koşa koşa gelirsin işte, o kadar...

 • kendisine ait olmayan, kirasını ödemediği için üst kullanım hakkını bile kaybetmiş olması gereken araziyi devlete hibe ettiğini zanneden galatasaraylı arkadaşım, gel sana bir çift sözüm var;

  "biliyorum ki senin sıkıntın aslında stadı kimin yaptığı falan değil. sen basiretsiz yönetimler yüzünden stadının mecidiyeköy'den allahın dağına gitmesine çok üzülüyorsun. türkiye'de 2 takım kendi stadını kendi gücüyle, kendi yerinde yenileyebildi; beşiktaş ve fenerbahçe. diğer bütün takımlar yerinden yurdundan olup stat sahibi oldu. sen beşiktaş ve fenerbahçe ile aynı kefeye giremedin. eskişehirspor, antalyaspor, bursaspor, konyaspor vs.. ile aynı kefedesin. senin gücün, stadını mecidiyeköy'de yapmaya yetmedi.

  yıllar geçecek, beşiktaş boğaz kenarında, fenerbahçe bağdat caddesinde, kendi semtlerinde maça çıkarken, sen seyrantepe'ye gideceksin. beşiktaş ve fenerbahçe köklerinin olduğu yerde, kendi semtinde kendi taraftarı ile büyürken, sen otoban kenarında ruhsuz beton yığını stadında olacaksın. 50 sene sonra bile bu gerçekle yaşıyor olacaksın.

  seni anlıyor ve sana hak veriyorum. ben de olsam çok üzülürdüm."

 • ''sahalarında şampiyon olduk. stadyuma zarar verdiler, ağladılar çok acı çektiler ben de üzüldüm.''

  ''federasyon başkanı'nın elini sıkmadım çünkü o karanlığa hizmet ediyor.''

  ''bana emre'yi sormayın o düşük profilli, küçük zavallı bir ırkçı.''

 • amk zitvatorok antlaşması gibi adam bundan sonra sen benim değil, sadrazamım suarez'in dengisin dedi resmen ya la.

  gelen mesajlar üzerine edit: avusturya-macaristan imparatoru ile osmanlı sadrazamının denk tutulduğu antlaşma, 1533 tarihli istanbul antlaşması'ymış, zitvatorok antlaşması ile bu durum ortadan kaldırılmış, lise tarih bilgisi ile bu kadar oluyor işte. özel mesaj ile durumu ileten arkadaşlara teşekkürler.

 • " büyücüler neden asâya ihtiyaç duyarlar? " sorusu üzerine asânın tarihçesi;

  asâ; arapça, sopa - değnek anlamına gelir.

  gücü simgeleyen asânın kullanımının ilk olarak mısır'da görüldüğü kabûl edilmektedir.
  burada büyücüler tarafından kullanılan asâ hint mitolojisinde ise tanrı katına çıkarılmış ve ölüler diyarının koruyucusu tanrı yama'nın elinde bir silah olarak betimlenmiştir. bundan sonra yavaş yavaş tüm dünya mitolojilerinde asâ hükümdârlık, bilgelik simgelerinden biri olarak görülecektir.

  yahudîlik'te asânın mucizevi güçleri simgeliyor olmasının başlıca sebebi ise tabii ki tevrat'ta geçen kıssaya göre hz. musa'nın elinde taşıdığı asânın yılana dönüşüp tekrar eski hâline gelmesidir. bundan sonra yahudî din âlimleri, tüccarlar, simyacılar ve seyyahlar ellerinde asâ taşımaya başlarlar. ayrıca israil'de asâ hükümdârlık simgesidir.

  ikonografi araştırmalarına göre asânın çin'de de yine bu dönemlerde kullanılmaya başlandığı tespit edilmiştir ancak çinliler asâyı bir ibadet gereci olarak kullanmaya başlamışlardır. uzakdoğu mitolojisinde asâ, dengeyi simgelemektedir ve ruhun kötülüklere teslim oluşunu engellemektedir.

  işin ilginç yanı ise hristiyanlık tarihinde neredeyse hiçbir dönem ilgi görmeyen asâ, iskandinav mitolojisinin de etkisiyle avrupa hristiyan topluluklarına ait halk hikâyelerinde kendisine yer bulmaktadır.

  yine türklerde islâmîyet öncesi dönemde asâ kullanımı ve asâya mucizevi nitelikler verilmesi gibi durumlar söz konusu olmadığı gibi islâmiyet sonrasında da asâ, bir hükümdârlık alameti olarak görülmemiştir.
  tarihte görülmüş tüm türk devletlerinde hükümdârlar aslında örfî geleneğe daha bağlı kalmışlardır hükümdârlık alameti bağlamında. en büyük istisna olarak adlarına cuma hutbesi okutulmasını gösterebiliriz.

  günümüzde ise asâ denilince aklımıza ilk olarak büyücüler gelmektedir. bunun sebebi ise elbette dünyaca ünlü kitaplarda ve filmlerde anlatılan fantastik evrenlerde büyücülerin neredeyse hepsinin asâ taşıyor olmasıdır. elbette bu durum yukarıda anlattığım gibi tarihî bir geçerliliğin sonucudur.

 • gerizekalılara gereksiz gelebilir. türkiye'nin en büyük sivil toplum kuruluşu iddiasında bulunan bir camianın resmi yayın organından beklenen tepkidir.

  helal olsun diyorum. bu dönemde, bu baskıda resmi olarak bu tepkiyi verebilmek yürek ister.

 • ofsayttan gelen antalyalı futbolcu galatasaraylı futbolcunun 1’e 1 markaj yaptığı takım arkadaşına perdeleme yaparak avantaj sağlıyor. (aktiflik) takım arkadaşının markajsız rahat bir kafa vuruşu yapmasına sebep oluyor.

  çok açık ofsayt.

  edit: bunu gol verirseniz oyun değişir. herkes 3 tane futbolcusunu pasif alana gönderir. atış kullanılırken rakip savunmaya hepsi gelip perdeleme yapar, aradan bir futbolcunuz çıkar golü yapar. bunun tartışılacak bir yanı yok. açık ofsayt.