• kuaföre yeni gitmiş, saçını boyatan, kestiren veya farklı bir takı takan, farklı biçimde makyaj yapan klasik kadın sorusu. karşısındaki eşinin, sevgilisinin, arkadaşının vs. bu değişikliği kendi söylemeden fark etmelerini ister ancak bu düşüncesi gerçekleşmediğinde de biraz muzip, biraz ilgi ister biçimde sorusunu yöneltir.

- bende bir değişiklik fark ettin mi?
    + hmm. evet.
    - aaa! söyle bakiim?
    + böyle saçma sorular sormazdın.
  • cevabin sac oldugunu bilip sacta nasil bir degisiklik oldugunu bilememe durumunda deneme yanilma yontemiyle bir suru yanlis cevap verilebilen soru.

- bende bir degisiklik fark ettin mi?
    - saclarin!
    - nolmus saclarima?
    - cok guzel olmus.
    - :)) ?
    - yani eskiden de guzeldi ama boyle ayri bir guzel olmus super olmus...
    - :))
    - ...
  • iltifat etmeyi ya da güzel bir söz söylemeyi beceremeyen veya becerse bile yapmayan erkeğin karşısında sevgilisinden ya da eşinden güzel bir söz duyma umudu olan kadının sarf ettiği sözdür. ama bu tür erkekler genelde o değişimi de görmezler ya da görse bile söze dökme becerisini gösteremezler.
  • cevap olarak -yoo, -ı ıh, - hayııır denmemesi gereken soru.

bu soru sorulduysa vardır bi değişiklik. sen o soruyu sordurma hemen farket. ne demişler; ya öl ya farket
  • ben bu soruya şöyle bir diyalogta maruz kaldım:

x: brooke, bugün bende bir değişiklik fark ettin mi?
    b: saçlarını mı kestirdin? (refleks olarak ilk bu çıkıyor, napalım)
    x: hayır.
    b: sakalını mı kısalttın? (x erkek, evet.)
    x: hayır. fark etmedin mi cidden?
    b: (iyice inceledim artık) valla bulamadım.
    x: bugün kotumun altına taytlarımı giydim!
    b: ... hahahahahah

tanım: tuzak sorudur, görünenin ötesini de düşünmek gerek.
  • dırdırımı yemeye hazırmısın? sorusunun bir başka versiyonudur, yok hazır değilsen guardını al geliyorum ba'bında da kullanılır.
  • bu soruya maruz kalan erkek, yapılan değişikliği beş saniye içerisinde fark etmediği takdirde kendi kendini imha etmeye programlıdır.

- bende bir değişiklik fark ettin mi aşkım?
    - sistem geçersiz bir işlem yürüttü ve şimdi kapatılacak.
  • (bkz: trick question)
    (bkz: iki ucu boklu değnek)
    (bkz: aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık)

yanıtlama, arkana bakmadan hızla ordan kaç.
  • benimde sık sık sordugum soru.

ama bunun erkek arkadasla ilgisi yok ki ben bunu kiz arkadaslarima soruyorum onlardan cevap alamazsam da bozuluyorum ama cok abartip olayi dirdir boyutuna tasimamak lazim tabi.

gecen hafta sacimi kestirdim mesela tamam cok degil de yine de sekil oldu fark etmicek gibi değil bence. ıse gittim kimse fark etmedi bozuldum nasil fark etmediler diye soru asamasina gectim
    -bende bir degisiklik fark ettin mi?
    gelen cevaplarin bir kaci aaa evet canim sacini kestirmissin cok guzel olmus falandi bu olmasi gerekende, birisi de evet sen kilo verdin demi demez mi normalde olsa bu soze cok sevinirim halbuki ama sizin duymak istediginiz cevap bu olmayinca ayni etkiyi yaratmiyor.

soyle ki sen bir degisiklik olsun diye yaptiriyorsun kimse fark etmeyince ben niye bu kadar ugrastim emegime yazik ki diye dusunuyorsun, o yuzden az emege saygi diyorum baska da bir sey demiyorum daha ne diceksem zaten.
hesabın var mı? giriş yap