• artık her şeyin yavaş yavaş e-devlet düzlemine geçtiği günümüz koşullarında mevcut cümle yerini; sistem yok , sistem gitti şeklindeki cümlelere bırakmıştır.
  • daha kötüsü ''bugün git haftaya bugün gel'' denmesidir. cüzdan çaldırma sonrası yeni nüfus cüzdanı çıkartma girişimleri sırasında nüfus dairesinde duyulmuştur.bu çağda hepi topu 90 km.öteden* gelecek faksın* cevabı beklenecektir yeni nüfus verilmesi için.
  • devlette bir işi yapmanın zorluğunu anlatır. halbuki işini bilenler için bu söz pek takılmamalıdır. herkesin bu ülkede bir taktiği vardır, gemisini yürütmek için. benim de başlıca taktiğim: bir işimi yapmayan memur olursa başka bir memura giderim ve o işim çabucak oluverir.

bir kaç örnek vermek istiyorum:

1- bir notere belgenin aynısıdır belgesi için gittim. noter, belgenin aslındaki mühür silik diye kabul etmedi. hiç itiraz etmeden başka bir notere gittim, noter hiç bakmadan imzalayıverdi; hatta benim "mühür biraz silik" dememe rağmen.

2- vergi dairesinde ruhsat fotokopisinden aracın vergi borcunu çıkartacam. memur "olmaz! ruhsatın aslı lazım" diyor; ikna edemiyorum memuru...hemen bir müdür yardımcısına gidiyorum "elemanınızın bana gıcığı var böyle-böyle" diyorum müdür yardımcısı da "efemdim size niye gıcık olsun. sizi tanımıyor ki?" diyor ben de "zaten sorun da burada ya..." dememe rağmen işimi yapamıyorum. olsun. hemen başka bir müdür yardımcısına gidiyorum -sağolsun- "haklısın" diyerek işimi yaptırıyor. memur mu? burnundan soluyor...

3- bir devlet hastanesinde sıtkım sıyrıldıktan sonra, son mühür için başhekim yardımcısına gidiyorum "şöyle yapcaksın da, olmamış da, bıdı da bıdı." diyor; "oldu efendim" diyorum ve hemen bir yan odada bir başka başhekim yardımcısı odasına girip imzalattırıyorum; hatta önceki yardımcının dediklerini söylüyorum "saçmalamış" diyor...
  • bürokrasinin vazgeçilmez, saç baş yoldurucu laflarından biri.
  • turkiye sinirlari i¢erisinde hukum suren burokrasinin temel ta$i. *
  • insanın sinirlerini zorlayan cümlecik. hele de 3. kez duyuyorsanız karşınızdaki insanın boğazına sarılma sebebi. bakalım 4. kez gittiğimde ne olacak, herifi tutup sikesim var...
  • [bir gün selahaddin* yorgundu ve dinlenmeye çalışıyordu; o sırada memluklarından biri yanına gelip imzalanacak bir evrak uzattı. "şimdi bitkinim" dedi sultan, "bir saat sonra gel!*" ama adam ısrar etti. "efendi imzalayıversin*!" diyerek kağıdı neredeyse selahaddin'in burnuna soktu. sultan, "yahu mürekkep hokkam yoktu yanımda!" diye cevap verdi. selahaddin çadırının girişine oturmuştu ve memluk içeride bir mürekkep hokkası olduğunu fark etti. "işte hokka orada, çadırın dibinde." dedi; yani selahaddin'e gidip hokkayı almasını söylüyordu. sultan şöyle bir döndü, hokkayı gördü "vallahi doğru söylüyorsun, oradaymış!" dedi. sonra geriye doğru uzandı, sol koluna yaslanıp sağ eliyle hokkayı aldı. sonra da evrakı imzaladı.] amin maalouf - les croisades vues par les arabes
  • suleyman demirel tarafindan atasozleri veri tabanimiza kazandirilmis bir cumle.*
  • memur lafi.
hesabın var mı? giriş yap