• inanılmaz büyük bir karın ağrısı * olduğunu düşündüğüm akademisyen.

linç yemesiyle ilgili rahatsızlığını dile getiriyor. bu konuda haklı.

ancak haksız olduğu konu, iyi parti danışmanı olduğunu hala daha gizliyor olması.

burak bu ayıp bir şey mi saklıyorsun? çık açık açık de ki, ben bu partiye danışmanlık veriyorum.

biz de bilelim ki senin akademisyen objektifliğin kalmamış.
  • hakkında olumlu/olumsuz çok entry girip çok tweet attım, şu aşamada da kısmi olarak hak veriyorum. bir miktar haksızlık etmiş olabilirim kendisine.

ama bugünkü yayında ilk kez iyi parti danışmanı olduğunu ağzından kaçırdı. “sanki çok ahlaksızca bir şey yapmışım gibi iyi parti danışmanı olduğumu söylediler” dedi. hocam senin iyi parti danışmanı olmana değil bunu açık yüreklilikle söylememene kızdı insanlar.

ayrıca sürekli akşener’in masaya dönmesini eleştiriyor, ancak ağzından bir kez bile masadan o şekilde kalkmasının ne büyük bir hata olduğunu duyamadık. belki iddia edildiği gibi o saçma metni kendisi yazdığı içindir ama yapma hocam, allah aşkına elini vicdanına koy.

1.5 yıl gidip görüştüğün bir masadan kalkmanın yolu noter masası demek miydi? ölümün karşısındaki sıtma demek miydi? bir gece önce metni imzalayıp ertesi gün yan çizmek miydi doğru olan?

önceden onaylarını alıp oyunu kurmadan, başka bir partinin 2 belediye başkanını ayartmaya çalışmak mıydı doğru yol? hem de ikisini birden adaylığa davet edip, ikisi de kabul etse ne olacaktı düşünmeden?

çıkıp adam gibi “kılıçdaroğlunu sever sayarız ama bizce doğru aday değil, ilk turda kendi adayımızı çıkaralım ikinci turda birleşiriz” denmesi daha mantıklı değil miydi siyasi açıdan? yıllardır babacan ve davutoğlundan özeleştiri bekliyorsun haklı olarak, çık sen de şu kadarcık özeleştiri yap ki samimiyetine inanalım.
  • daktilo programini ben de izledim ve bence orada medyascope’da oldugundan cok daha rahat konusuyor. medyascope’da konusurken rusen cakir ve kemal can’in asiri hdp guzellemeleri yuzunden kafasindakileri diyemeyip icine atiyordu. medyascope’da klan lideri onlar, burada kendisi. her horoz kendi coplugunde otuyor ister istemez. ben kendisini cok elestirdim ama ozellikle toplami yuzde 1 etmeyen partilerin masadaki agirligi konusu ve bununla birlikte kemal kilicdaroglu’nun afedersiniz esek yukuyle vekillik vererek kendini aday yaptirtma pazarliginin sonucunu gorduk. hem meclis hem de cumhurbaskanligi gitti. iyi kampanya, durust kampanya, duzgun adam vesaire hepsine eyvallah ama bu ulkenin maalesef ki sosyolojisi kilicdaroglu’nu baskan yaptirmazdi. iktidarin bu kadar zayiflamasina ve yorgunluguna ragmen sonuc ortada.
  • "dün bekir ağırdırı dinledim, yine her zamanki gibi haksızdı." vecizesinin sahibi. haha çok çok iyi.
  • bu adam liberal değilmiydi ya ne ara iyip danışmanı oldu.
  • adamın gayet mantıklı ve akademik bir dille sorulmuş sorularına karşılık verdikleri cevap ya küfür etmek oldu ya da “iyip danışmanı” diye yaftalamak.

bu seçimde iktidarın içinde olduğu kadar muhalefetin de içinde karanlık bir yapı doğdu. sahte anketler yayınlayan, twitter linçleri düzenleyen, ortamı zehirleyen yapı seçimleri manipüle etti. kılıçdaroğlu sahte bir dalga üzerinde yüzdürüldü. videolarına botlar atıldı, izlenme oranları şişirildi. fetö’cü kaçkınlar ve akp’li eski troller çoğunlukla gp ve deva üzerinden muhalafete doluştukça her şey müphemleşti ve laik muhalefet susun, sadece destekleyin, sana söz her şey çok güzel olacak safsatalarıyla oyalandı.

tüm bu çarpıklığı görenler sözde iktidara koşan muhalefetin insicamını bozuyor diye dışlandı. post-kemalist koalisyon kaleyi bu sefer içeriden fethetti. yüzde 0,5 bile oy alamayan partilere, bakanlıklar, 70-80 vekil kontenjanlar, cb yardımcılıkları saçıldı. neden? sırf kılıçdaroğlu’nun adaylığı 6’lı masada onaylansın diye. bunu görüp bu iş siyasetin doğasına aykırı diyenlerden biriydi burak hoca, karşılığında kabataş yalancılarından, tetikçilerden küfürler işitti. benim merak ettiğim chp bu liboşların tetikçilerine kaç para verdi? açıklanmalı.
  • adam gözümüzün önünde ağır çekimde nedim şener'e dönüştü
  • (bkz: iyip31)
  • bu adama beşli çeteye çalışıyor minvalinde yakıştırmalar bile yapıldı dediğim birkaç aklı başında akademisyenden biridir.

hdp'siz olmaz diyen phd tayfa sıçtı, utanmadan hala konuşuyor. bu adam kelam etse hemen saldırı, sikimsonik laflar.
  • burak efendi yine haksiz ve icten pazarliklisin. neden oldugunu sana birkac maddede anlatacagim:

1) en son medyascope yayininda kendisinin "iyip danismani" olarak sosyal medyada asagilandigini soyledin. hatta daha da ileri gidip, cinsiyetci de bir ifade kullanarak, "iyip danismaniyim diye sanki pavyona dustum gibi konusuyorlar" gibi bir ifade kullandin. yani iyip danismanisin. peki guzel. ama bunu neden sakladin? hatta cem kucuk'u dava bile etmistin bu sebeple.

herhangi bir siyasi partiye danisman olmak elbette ki ayip bir sey degil. ama sen bunu sakliyorsan burada bir sikinti var. ikinci olarak da sen bir partiye siyasi danismansan "bagimsiz/tarafsiz akademisyen" huviyetini kaybetmis oluyorsun. cunku sen o savundugun bir siyasi partiden maddi veya manevi cikar elde ediyorsun. ortada bir cikar catismasi oluyor. o siyasi partiden tek kurus almasan bile ortada cikar catismasi var. cunku birileri sana paye veriyor, seni ciddiye aliyor ve belki ilerisi icin cesitli siyasi makamlar teklif ediyor. hatta esin olacak kisi bir tivitinde muhalefetin kazanmasi halinde senin onemli bir siyasi pozisyona getirilecegini citlatmisti. tiviti bulamadim ama yemin ederim boyle bir tiviti vardi. hatta seni elestiren birilerine "kudurun" diyip ardindan da bu bilgiyi citlatmisti.

kimin ekmegini yiyorsan onun kilicini sallarsin!

nasil akp'de siyaset/danismanlik yapan bir akademisyenin siyasi goruslerini cok da ciddiye almiyorsak, iyip'deki birinin de siyasi goruslerini ciddiye alamayiz. cunku o kisinin kendi partisinin eksiklerini bilse daha iyi soylemeyecek ve surekli sucu baska partilere veya insanlara atacaktir. hadi senin guzel hatrin icin goruslerini ciddiye alsak bile buna ciddi bir iskonto uygulayip oyle okumaliyiz.

bir hisse senedi analisti eger migros hissesini oneren bir arastirma raporu yaziyorsa altina her turlu cikar iliskini listelemek ve seffaflik ilkesi geregi bunu kamuya duyurmak zorunda. kendi kisisel portfoyunde bin liralik migros hissesi bulunsa bile yazmali. o araci kurum daha once migros ile is yapmissa bunu yazmali vs.

ayni sey, akademisyenler icin de gecerli olmali. hangi partiyle ne tur bir iliskiniz var bilmeliyiz. bunu ciktigin yayinlarda veya yazilarda dipnot olarak beyan etmelisin. aksi halde etik disidir. e turkiye'de bunu kim yapiyor diye "whataboutism" ile gelmeyin. dogrusu bu, ideali bu. gerisi beni ilgilendirmiyor.

2) kilicdaroglu'nun adayligi aciklanana kadar, yani uzunca yillar, altili masayi elestiren namuslu muhalifleri akp'li olmakla sucladin. onlara "muhalefete muhalefet" etmeyin diye kizginca parmak sallayarak sindirmeye calistin. sokaga cikmagi kriminalize ettiniz berk esen ile "aman muhafazakarlar urker" diye. 6'li masayi iyice igrenc sagci bir duzene oturttunuz. sonra ne oldu? o temelini attigin duzen seni yedi. masayi deviren aksener'e oyle abartili bir tepki geldi ki tukurdugunuzu yalayip geri donmek zorunda kaldiniz.

3) kilicdaroglu ve ekibi sizi kundeye getirdigi icin ona nefret duyuyorsun. iyip'in kilicdaroglu'nu istememesinin nedeni secimin neticesi ile ilgili endisileri degildi. kimse kimseyi kandirmasin. kilicdaroglu suclu mu? evet en buyuk suclulardan biri. ama sadece secimi kaybettigi icin degil, kendisini dayatarak geldigi icin. peki iyip'in "kazanacak aday" argumani ile kk'ya karsi cikmasi samimi miydi? zerre samimi degildi. nasil kk istikbalini dusunduyse, bu ekip de kendi istikbalini dusundu. post-erdogan doneminde bizim kadrolarimiza kim en cok alan acar, hangi aday bize en cok siyasi ve ekonomik rant saglar diye baktilar. kk'nin imamoglu'na gore iyip'e daha sert durusu ve ekonomi gibi onemli bakanliklarda babacan'a teveccuh gostermesi sebebiyle onu istemediler. ekrem ve mansur'u manipule etmeye calistilar, yani bir nevi onlar da kk gibi dayatici ve santajci bir yol izledi. ama ikisi de dik durup aksener'e yanasmadi.

yani kk gibi, aksener ve iyip ekibi de kendi istikbalini dusundu. sonucta bunlar siyasetci. senin benim gibi duz vatandas degil. bu insanlara haddinden fazla anlam yuklemeye gerek yok.

ama kk ve ekibinin sizi suya goturup susuz getirmesi kk'nin cok zeki biri oldugunu gostermiyor. iyip ekibinin biraz salak oldugunu gosteriyor. cin olmadan adam carpmaya kalkip kk gibi vasat bir adama yenilmek buyuk rezalet.

4) kk ne kadar suclu ise aksener de suclu. ikisi de istifa etmeli. ama sen aksener'i sosyal medyadan elestiremezsin degil mi? cunku onun danismanisin. iyip, hem 2018'de hem 2023'de mhp'ye yenildi. yerel secimlerde bile bir tane belediye alamadiniz chp tarafindan pek cok kilit yerde desteklenmenize ragmen. anketlerde yuzde 20'yiz diyip yuzde 10'u gecemediniz bu secimde. genel baskani "hans, herkel, coni, toni" diye zirvalayan yaslica bir adam sizin o doktorali ekibi yine tokat manyagi yapti. bu ayip size yeter. e milletvekilligini para ile satan ve eski ulkuculerin aktif oldugu ucube bir partinin de hakettigi bu zaten.

-----

ozetle, sen ve iyip ekibi bu secimi hem genel olarak kaybettiniz, hem de kilicdar'in ekibi ustaca bir manevra ile sizi kazdiginiz kuyuya firlatip uzerinize toprak attigi icin kaybettiniz. sonra kilicdar da kaybetti. ama en onemlisi biz kaybettik. biz kimiz? bu ulkenin muhalif insanlari. hicbir siyasi parti ile akceli isleri olmayan, herhangi bir siyasi ihtirasi olmayan duz vatandaslar olarak kaybettik. sen bu grupta yoksun arslanim. oyleymis gibi de davranma bundan sonra.

edit: bir arkadas uyardi. 1. maddede bahsettigim yayin medyascope yayini degil daktilo yayini idi.
hesabın var mı? giriş yap