• ben bu illetten her yıl belli dönemlerde muzdaribim. denediğim çözümler:

1. tıkalı burnun tersi yönünde uyuma. bir entryde görmüştüm hafif tıkanıklıklar için işe yarıyor ama sonrasında burnunuzun diğer tarafı tıkanıyor ağızdan soluyorsunuz, geçici çözüm olabilir sonrasında işe yaramıyor.

2. deniz suyu aspiratörü vb. ne kadar etkili olsa da bazen hiçbir işe yaramıyor. direk denize girme imkanınız varsa atlayın denize.

3. nefesi tamamen boşaltıp bir süre tutmak... vücudun otomatik olarak tepki vermesini sağlıyor. bazen hafif de olsa açılıyor -genelde açmıyor-.

4. (bkz: illadin) çok fazla etkisini görmediğim, fazla da kullanmadığım sprey.

5. (bkz: otrivine) özellikle sabahları burun tıkanmasından dolayı uyandığım çok oluyordu. bu mucize sprey kısa sürede açıyor burnu. bağımlısı olmayın. (bkz: otrivine bağımlılığı)

6. kaynayan su + vicks + havlu üçlüsü. şuana kadar en çok işe yarayan bu oldu bende. vicksi direk sürmek yerine su buharıyla çekmek çok daha etkili. tamamen geçirmesede rahatlatıyor ve bir süre daha yaşamanıza imkan veriyor.

onun dışında burnunuz çok çok tıkalı olduğunda nefesle sümkürmeye falan çalışmayın daha kötü oluyor.

eğer uyumaya çalışıyorsanız ve burnunuz hiçbir şekilde açılmıyor, yukarıdaki çözümleri de denediniz, pes etmiş duruma geldiyseniz ayağa kalkın biraz dolanın... muhtemelen yine açılmayacaktır.
  • soğanı ortadan bölün, üzerine karanfil saplayın 5-6 tane, baş ucunuza koyun. sonra gelip elimi öpersiniz mk. 80 yıllık büyücü ninemden öğrendim tarifi.

edit: arkadaşlar koku yapacak tabii ki, o koku burnu açıyor zaten. ve dalga geçmiyorum deneyebilirsiniz.
  • (bkz: otrivine)
  • vicks.
    her derde deva. nerene sürersen orana iyi geliyor.
  • toplanın anlatıyorum: tuzlu ılık su sadece o anlık çözüm sağlar, otrivine bağımlılık yapar, etkisi sınırlıdır.

en etkili çözüm ardıç yağıdır.

kullanımı: aktardan gidin alın, damlalıklı değilse eczaneden birkaç tl'ye bir damlalık alın. evde iki parça pamuğa 5-6'şar damla damlatıp iki burun deliğine tıkayın koyun. pamuklar 5-6 damlayla ıpıslak olacak kadar küçük olmasın, yoksa burnu tahriş edebilir. hasılı kelam 15-20 dakika devamlı olarak burundan nefes alıp ağızdan verin. o an burnunuzun tıkanıklığı geçtiği gibi 10 gün süreyle yatmadan önce yaparsanız, bonus olarak sonraki 6-7 ay sinüzitin ne olduğunu unutursunuz, rüzgar çarpınca başınız da ağrımaz.
  • sağ burun deliği tıkanıklığı icin sola yatmak sol burun deligi tikanikligi icin saga yatmak. baska da bir yolu yok oyalamayin milleti.
  • kulak burun boğaz uzmanıyım, 5 senedir işim sadece burun. asistanlık, uzmanlık, kongreler, kitaplar...binlerce hasta baktım,yüzlerce ameliyat yaptım.. şurda cayır cayır tavsiye verenler kadar cesur olamıyorum. kaynımda da var insanları bilir kişi olmuş.

hastalık yoktur, hasta vardır. herkeste burun tıkanıklığı yapan nedenler farklı farklıdır. size iyi gelen bir yöntem, ilaç veya ameliyat bir başkasının 3 olan hastalığını 5 yapabilir. bunlar şakaya gelecek konular değil.

çok basitçe bahsedeyim. septum deviyasyonu olan bir kişinin tedavisi cerrahidir medikal tedavi çözüm sağlamaz, allerjik riniti olan hastalarda işe yarayan spreyler vazomotor riniti olan hastalarda ters etki yapabilir.

lütfen tedavi yöntemleri önerirken bunları göz önünde bulundurun.

sizin kadar olmasa da az çok bilen bir insan olarak tavsiyemi de verip gideyim. burun tıkanıklığı yaşıyorsanız öncelikle bir hekime muayene olun.

edit: gelen mesajlar üzerine yanlış anlaşıldığımı gördüm. bir şeyi düzeltmek istiyorum. tabi ki burun tıkanıklığını açacak cerrahi, medikal veya alternatif yöntemler var. söylemek istediğim önce burun tıkanıklığının sebebinin ne olduğunu tespit etmek gerektiği. daha sonra tabi ki fayda gördüğünüz yöntemleri tavsiye edebilirsiniz.
  • oncelikle burnunuzun neden tikandigini bilmeniz lazim. o yuzden gidip doktorunuza ya da eczaciniza danismaniz gerekir. bu is inanin bu kadar zor olmamali.

ayrica gelip burada; alerjik rinit, sinuzit gibi hastaliklarin semptom tedavisinde endike bir kimyasal bilesime sahip olan ve 7 gunden fazla kullanilmasi sakincali olan ilaclari yani beseri tibbi urunleri tavsiye edemezsiniz! yapmayin bunu artik. lutfen!
  • bi kere önce şunu bi ayıralım.

burun tikanmasi demek burnun sümükle tikanması değil illa. hatta burun tıkanıklığı yaşayanların çoğunun konka şişmesi nedeniyle burnu tıkanıyor.

bu yüzden sümkurmek yazıp durmayın su başlığa
  • (bkz: otrivine)

geri kalan her şey yalan. hepsini denedim. açılmıyor. bir tek matkap kaldı denemediğim.

çok kullanmayın ama.
hesabın var mı? giriş yap