• telefonda alo sözü, her tür diyalog için dinlemedeyim manasına da gelir
  • tdk'ye göre yazarlarca doğru yazılışı becerilemeyen kelime : buyurun
  • beceriksiz yazarlarca becerilemeyen link yanına açıklama kelimesi. ama yardım eden arkadaşlar var bu hususta.
  • bar girişlerindeki iri arkadaşların, tam siz içeri girecekken söyledikleri ve "damsız almıyoruz" kardeşim anlamına gelebilecek kelime. bir diğer versiyonu "yardımcı olalım arkadaşlar"dır. ancak her iki durumda da bu kişilerle sözsel münakaşaya girebilirsiniz. şöyle ki, eğer arkadaş "buyrun" derse -ki emredin anlamına gelmektedir, buyurmak kökünden çekilmiştir - siz de "kapıyı aç" şeklinde bir emir kipiyle karşılık verebilirsiniz. çünkü bu kelimeyi söyleyerek kendisi sizden bir emir beklediğini belirtmiş olmaktadır. siz de herhangi bir emir kipiyle durumu idare edebilirsiniz. ikinci duruma bakarsak yani "yardımcı olalım arkadaşlar" da ise "kapıyı açmama yardımcı olun" şekinde cevap verebilme ihtimaliniz vardır. ilk hareket karşı taraftan geldiği için böyle bir şey söylemeye de hakkınız vardır teoride.

pratikte ise bu tipten cevaplar vermeniz durumunda terbiyesizce terslenirsiniz. * münakaşanın uzama ihtimali yüksektir. sonuç olarak eliniz cebinizde geri dönersiniz.
  • paylaşmaya davet.
  • buyruğun nedir? sorusunun kısaltılmış halidir.

üzülerek edit: biliyorum ki; bu entry'de haftanın en beğenilen entry'leri kategorisinde yer almayacak.
    farkındayım a dostlar; yeterince chp'yi överek, akp'den nefret ettiğimi söyleyip, evrim teorisinin ne kadar mübarek bir ay olduğundan bahsedip, yobazlara tatmin edici küfürler giydiremedim. biraz amy winhus ne kraldı diyerek, nihat doğan ile dalga geçeydim iyi olacaktı.
  • eve gelen birine hosgeldin anlaminda soylenen soz.

isyerine gelen ziyaretcilere de soylenir.

birine bir soru sorup "aha sictin simdi sen hadi cevapla da gorelim bakalim" anlaminda dayilanma tarzindaki soz.
  • telefonda duyuldugunda "yarim kilo peynir, iki ekmek" vs... deme hissi uyandiran soz.
  • iş yaşamında da müdüründen tut memuruna kadar, özellikle telefon konuşmalarında kullanılabilen hiç de profesyonel olmayan bir durum yaratan kelime. biraz uzun ama "nasıl yardımcı olabilirim" demeye üşenmeyin.
  • duyduğum anda "biz buyurduk siz dibini sıyırın" demek isteği duyduğumdan olsa gerek fazla samimi olmadığım insanların mümkün mertebe şahsıma yöneltmemesini istediğim, yöneltirlerse de içimden o karşılığı verdiğim kelime. akabinde en yakın arkadaşlarım hale, jale, lale, için "ehe ehe" geliyor. yine içimden tabi.
hesabın var mı? giriş yap