• gelir düştü, işsizlik arttı, fiyatlar yükseldi, masraflar arttı ... doğal olarak gelebilen müşteriyi harcayacak parası var olarak kabul ediyorlar. sürümden kazanma şansı olmayınca birimden kazanmaya çalışıyorlar.

edit: başlık başa kalmış. başlığı ben açmadım sövmeyin o kadar.
  • hala büyük resmi göremeyenler var.
    fiyatlar pahalı değil siz fakirsiniz anlasanıza artık.
    ayrıca pandemi döneminde ekonomik olarak en çok zorluk çeken kesim sanatçılar ve restoran tarzı mekan sahipleri oldu.
    insanlar devletten alamadığı yardımı vatandaştan alıyor.
  • hala daha gerizekalı gibi aldığınız para düşük yazanlar var. he düşük he. ulan yüksek olsa (genel itibari ile) o fiyatlar orada mi kalacak sanıyorsun. benim maaşım yüksek türkiye ortalaması üzerinde. şu an istanbul da herhangi bir yere (evet lacivert veya mikla da dahil) gidebilirim. veya kadıköy'de herhangi bir yere. fiyatlar insanları keriz yerine koyacak kadar yüksek. bunun aldığın para ile ilgisi yok.

edit: bir arkadaş düzeltti hatamı sağolsun. yani girdi fiyatları yüksek evet haklı da. ama sağolsun bu işletmeciler fiyatlar bir yukseliyorsa dört yukseltiyorlar. bu durum saçma. evet kazanamadilar vs doğru da bu biraz fazla değil mi ?
  • cumartesi gecesi başıma gelen durumdur. canım bir tık acımadı değil.
  • restoran ve kafelerde ürün fiyatlaması nasıl yapılır önce bunu bilmek lazım. zira bunu bilmeden doğrudan hak verenler yanlış yapıyorlar.

semtimde sürekli gittiği kafede, zomato'daki menüsünde covid martı öncesi çay fiyatı 4.5tl'ye satılırken, şimdi 11.5 tl'ye satılıyor. arada muhakkak zam olacak elbette ama bu denli değil. aslında 4.5tl'ye satılan çayda bile güzel bir oranda kar marjı vardı, o çok ayrı bir konu..

bu konuda bu işi bilmeyenlerin yorum yapması kolay ama doğruluk payı yok. şimdi ben ne dersem diyeyim karşı çıkanlar da olacaktır. paramızın değeri düşüyor ama bu denli değil, en azından şu anki aşamada bu derecede değil.. en iyi sonucu, elini vicdanına koyarak, bu sektörde çalışan işletmecilerin doğruyu söylemeleri ile bulabiliriz.

benim yorumum; işletmecilerin büyük kısmı sürümden kazanırken ekonomik sıkıntılar nedeniyle birimden kazanma metoduna döndü. şimdi birimde de müşteri getirisi düşünce, yüksek fiyatlandırma ile hayata tutunmaya çalışılıyor.

yani kafe ve restorancılar, birim maliyet ve kar oranlarını ürüne yansıtırken, ekstra olarak zarar dönemindeki zararlarını da maliyetlendirmiş ve ürünlere yansıtıyorlar. bunu yapmaları kesinlikle doğru değil fakat yüksek ihtimalle yapmazlarsa çok kısa sürelerde büyük kısmı kepenk kapatacak..

bunu yapmadan hayata tutunmaya çalışanlar var ve işleri tam oturana kadar hala sermayeden yiyorlar.. onlar da genelde eski kurtlar oluyorlar..

bunları şu an hala iyi günler olarak görüyorum ve lafın gelişi olarak söylemiyorum. böyle devam ederse işletmeciler batacak, istihdam azalacak, katlayan orandaki gider dünyasında insanlar boğulacak..

bu işin sonu bok..
  • (bkz: yi-üfe)
  • uzun zamandır ilk defa dün avm'ye gittim. yemek salonu tıklım tıklım hiç boş yer yoktu. yemek fiyatları bencede aşırı pahalı geçen seneye göre çok zamlanan ürünler olmuş. insanların maaslarida böyle atsa keşke. bir de aynı avm'de ortada bulunan iki farklı yerden su aldım ilki 2.5 tl idi, ikinci gittiğim yerde su 3.5 tl idi. tabii almadım 3.5 tl olanı. parasında değilim tabii sadece bu şekilde fiyat politikasına karsiyim.
  • kafe ve restoranlarda fiyatlar çıldıramaz. işletmeci ne yaparsa yapsın fiyatlar her zaman normal olacaktır. mesela sen mahallenin içindeki sıradan bir kafeye oturdun. menüde bir çaya 250 tl yazmışlar. mantıklı bir insan olarak kalkıp gidersin. o işletme de iş yapamaz. batar gider. işletme ve işletmeci ortadan kalkmış olur. o yüzden başta yazdığımı yine yineliyorum. o fiyatların çıldırma imkanı yok. bildiğimiz kapitalizm arkadaş. farklı bir durum yok…

bizim kazancımız az. özet bu.

edit: başlık fiyatların çıldırtmasıymış. göz seçememiş. maalesef bu başlık da 2021 ekonomik krizi başlığının alt başlıklarından biri.
  • alım gücümüzün ne kadar düştüğünü gösteren durumdur. daha sıralı zamlar gelecek. ondan sonrası daha kötü olacak. real enflasyon %40 ama çalışana en fazla %10 zam. 5 yıldır alım gücümüz bu nedenle düşüyor. yazık valla
  • dün gittiğim sıradan yerel bir cafenin menüsünde tost 32 lira yazıyordu. türk kahvesi 17 çay 9,5 lira,
    edit: neden yalan söylediğime dair bu kadar mesaj geldi anlayamadım. arkadaşlar yasaklar bitti gidip kafelerin falan menüsüne bir bakın isterseniz. lüx olduğunu söyleyenler olmuş. çay bahçesi değil elbette ama lüx de denilemez bana kalırsa.
hesabın var mı? giriş yap