şükela:  tümü | son 24 saat
 • türk tarihinin en büyük savaşı. birinci dünya savaşında sonradan açılan cephelerden biri. ingiliz ve fransız devletleri tarafından hem osmanliyi savaş dışında bırakmak hemde çarlık rusyasına yardım etmek amacı ile açılmıştır. el kadar yerde sadece türk tarafı 250 bine yakın kayıp vermiştir bunların büyük rakamın bir kısmınıda asker yetersizliğinden cepheye sürülen eğitimli insanlar ve üniversite öğrencileri oluşturuyordu.
 • (bkz: anafartalar)
 • birinci dunya sava$i turk cephesi. 1915 yili icinde ba$layan, istanbul'a ula$mak isteyen itilaf devletleri donanmasi'na kar$i tarihin belki en kahramanca ve en kanli sava$lari. du$manin denizden gecme cabasinin sonuc vermemesi uzere cikartmalar ile karaya da yansimi$tir. mustafa kemal o donem albay idi.
 • metrekareye 6000 merminin düştüğü iddia edilen savaş.
  evet oha hatta ve hatta ohara
 • tarihin son romantik savaşı olarak kabul edilir. insan gücünün, hayatının ve cesaretinin hala etkili olabildiği son savaştır, sonra teknoloji karışır işin içine mertlik bozulur. çanakkale savaşı ile ilgili birbirinden ilginç, acıklı, garip hikayeler anlatılır. ancak tüm bunların arasında en etkileyici olanları tabi ki o savaşı yaşamış olanların ağzından anlatılanlardır. çanakkale'de savaşanların hatıralarını okudukça bugün yaşadıklarımızı, değerlerimizi, korkularımızı o zaman ile karşılaştırma fırsatı bulabilirsiniz. bir çoğumuz hayatayken o insanlar da hayataydı, yani kuşaklar kesişti, yani yakındık, ama ne kadar da uzağız şimdi. ilgilenenler için gazilerin hatıraları:
  (bkz: birinci dünya savaşı gazilerinin anıları)
 • "dunyada busbutun darulfununlulardan (universiteli) murekkep (olusan) bir asker ordusu bulundu mu hic? bizimkisi boyle i$te. o zaman aramızda bizim ordunun adı olsa olsa 'irfan ordusu' (kultur ordusu) olur diye bir nukte dogdu ve hepimiz bunu sevdik. allah gostermesin bu ordu yok olursa, memleketin istikbalini du$unebiliyor musunuz?"

  (bkz: uzun beyaz bulut gelibolu)
  (bkz: alıntı)
 • stivın şipilbörg'ün savaş filmleri hakkındaki tecrübesi düşünülecek olursa, ele aldığında ortaya baya bayaa iyi bir film çıkarabilcek malzemeye sahip bir savaştır çanakkale savaşı.!*
 • tarihte canakkale savaslari diye gecer. canakkale savasi deyince hangi savasi anliyoruz; kara savasi mi, deniz savasi mi yoksa ikisini de mi diye dusunduren durum. (bkz: nusrat mayin gemisi)
hesabın var mı? giriş yap