66 entry daha
  • bu kahve işi baya çetrefilli bir mesele. bir kere herkesin damak tadı farklı dolayısıyla net bir şey söylemek zor ama mevcut deneyimler üzerinden fikir verilebilir.
    tchibo ile başlayalım fiyat olarak mevcut şartlarda ortalama fiyatlarda diyebiliriz. tchibonun çekirdeklerine gelirsek,
    barista espresso; bence tchibonun herkese hitap eden çekirdeği budur. orta kavrum. ortanın bir tık üstü yoğun aroması var. çok sert değil içimi kolay.
    barista caffe ,crema: ben daha hafif bir şeyler isterim diyenlere hitap ediyor çok tercihim değil.
    barista espresso dark: ben sert kahve içecem içtikçe zehri daha da hissedecem diyorsanız sizi vu tarafa alalım. bence bu kahvenin sertliği ve yoğunluğu tatmin edicidir.
    african blue: az kavrulsun ama yoğun olsun, sert olsun diyorsanız sizin kahveniz burada. zaten bence african blue'nin olayı da bu az kavruma rağmen yoğun ve sert bir kahve...
    latin grande: ne şiş yansın ne kebap yansın, ben dengeli severim her şeyin ortası iyidir diyenler latin grandeden devam edebilir.
    brazil mind: kahve içecem acı çekemem hafif olsun benim olsun diyenler brazil mind tam sizin aradığınız kahvedir.
    evet tchibodaki deneyimlemelerim böyle gelelim kahve.com yani moliendo'ya
    yemen mocha: herkese uyar kimseyi kırmaz ortalama bir tadı var icilmeyecek gibi değil ama öyle sert bir içim de beklemeyin.
    house blend: yemen mochaya göre daha yoğun bir tadı var ve içimi bence yemen mochaya göre daha keyifli
    amalfi espresso blend: düşük asidite orta icim fena değildi f/p ürünü
    salerno espresso: kokusu güzel içimi dengeli.
    positano espresso: asiditesi orta içimi dengeli ama bence bir salerno espresso değil. bir de tadım notları çok bana hitap etmiyor ama içilebilir kötü değil.
    colombia medellin: budur. bence kokusu, içimi, asiditesiyle çok güzel kesinlikle içilebilir.ben normalde daha sert içim çekirdekleri tercih etmeme rağmen bunu gerçekten beğendim. tadim notlari, tatlı çikolata ve fındık.
    kahve.com son birkaç aydır tercih ettiğim bir marka ama f/p olarak iyidir tavsiye ederim.
    evet bir de sanalbaharat.com var bu sanalbaharat.com'un bir de mersin'de mekanı vardı oraya da gittim direkt elden de kahve aldım kendilerinden mekanlarını tavsiye ederim bu arada çok ilgililer ve kahve ile ilgileniyorlar ama çekirdek kalitesi konusunda hâlâ mükemmel değiller. şimdi bir de onların çekirdeklerine bakalım,
    blend gurme: bu kendilerinin spesiyali diyebileceğimiz bir kahve. iyidir güzeldir dengeli bir içimi var. çok sert de değil.
    kenya aa top aroma: bu da yine yumuşak içim bir kahve bana çok hitap etmedi ama yumuşak içim sevenler tercih edebilir
    honduras marcala: daha yoğun bir tad olarak aldım ama kesinlikle beğenmedim. dolayısıyla tavsiye edemiyorum
    honduras la valentina red hokey: o sondaki honey var ya o gerçek evet evet bal tadı var kahvede ben bir kere tek yaptım sonra bir daha hiç icemedim. ama ben kahvede tatlı tatlar severim diyorsanız tabi ki tercih edebilirsiniz.
    sanalbaharat'in fiyatları daha makul diyebileceğimiz noktalarda.
  • keyif, tarz meselesi. ben pek kahve de sevmem. fakat sumatra çok başkadır. neredeyse hiç asit yok ve yoğun kahve aroması. enfes bir lezzet
  • eminönü’nde kuru kahveci mehmet efendinin bol kavrulmuş kenya kahvesini alıyorum yıllardır. özellikle lattede çok iyi sonuç veriyor yoğun aroması nedeniyle. güncel fiyatı 600tl/kg
  • bu konularda forumlara danışmak daha iyi bence.
    her ay (bkz: kahvekulubu.net) forumunda bir toplu alım etkinliği oluyor.
    bu etkinlikte indirim de oluyor.
    ayrıca sagolsunlar hangi kahve nasıl olmalı konusunda da bilgi paylaşımı çokça oluyor.
  • daha pahalı günlük kavuran butik üreticileri de denedim, davidoff, lavazza, illy vs. gibi markaların da hepsini denedim, yine en iyi fiyat/performans tchibo.
  • birkaç yıldır kahve dünyasının çekirdek kahvesini alıyorum, fiyatı makul. hepsiburada kampanyalarında çok çok uygun fiyatlara gelebiliyor.
    espresso makinemi ilk aldığımda kutudan beko'nun hediyesi, tchibo'nun barista cafe crema çıkmıştı, itiraf etmeliyim ki o daha güzeldi.
    ama kahve dünyasının espresso çekirdeği de işinizi görür.
hesabın var mı? giriş yap