• efendim çeşme turistik otelciler birliği başkanı yakup demir , bu sezon pek çok otelin personel yetersizliği ile açılmadığını belirtmiş olup " benim otelimde 14 personel çalıştırmam lazım , 7 kişiyi güçlükle bulduk" demiş. bir de üstüne "ilanlarımıza dönüş yapanlar burunlarından kıl aldırmıyor diye feryaad etmiş.

iranlı yönetmen amin feryadi. pardon çeşmeli turizmcinin feryadii

edit : sen 300tl ye lahmacun sat. bilmem kaç euro ya loca sat sonra yanında çalıştırdığın adama günlük 150tl yevmiye ver. sonra gel personel bulamıyorum diye ağla. onu da geçtim paşam zaten otellerin bir çoğunu stajyerler götürüyor. ondan hiç bahsetmiyorsunuz ama? 8-10k ya adam bulamıyorlarmış. yerseniz !

edit 2: lan şunu savunan tek kişi var oda işletmeci ahahha. adam 300tl olayını da anlamamış. evladım 300tl lahmacunu pahalılığı anlamlandırmak için kullanıyoruz. bizde biliyoruz 2-3 mekanın böyle sattığını ancak bu çeşme ve bodrum gibi yerlerin absürt pahalı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
  • olm, bu her duruma tepkisi "beter olun" adamını da ben anlamıyorum. adamlar "turizmde çalışacak personel yok" diye bir tespitte bulunmuş, vay efendim 300 liraya lahmacun satıyormuş da, bilmemne.. la o lahmacunu ülkede sadece iki üç mekan reklam olsun diye satıyor, ama bizim ekşicinin eline fırsat geçse sektördeki herkesi bir tuşa basıp yok edecek. neymiş? 300 liraya lahmacun satıyorlar. aferin, çok güzel düşünmüşsün.

edit: çok dertliyim, bir de ben anlatayım. ufak bir sezonluk işimiz var, ailecek çalışıyoruz. 3-5 masalı, küçücük bir ev yemekleri lokantası. kendi yağımızda kavruluyoruz. bir servis, bir de bulaşıkçı ihtiyacımız var. işlerine yarar, destek olur diye üniversite öğrencisi tercih ediyoruz. kalacak yer, yeme içme, ulaşım, sigorta, hepsi bizden. öyle köle gibi de çalıştırmıyoruz, günde 10 saat gibi bir mesai var. ki, bunun da 2-3 saati yoğun oluyor. kısaca, hem yaz tatili, hem cepten para çıkmayacak, hem de yaz sonu 25-30 bin cebe para kalacak. gelgelelim yok aga, aylardır kimseye beğendiremedik. ama ekşiciye kalırsa hepimiz ölelim tabi, onu da anlıyorum.

sağlam edit: çok mesaj geldi. iş arayan, işe ihtiyacı olan yazar arkadaşların mesajlarına ayrıca cevap vericem. öncelikle "25-30 bin" ibaresine çok takılan olmuş. maaş 5500 + tip. tip de 3 çalışana paylaştırılıyor, eşimle ben almıyoruz. 4 aylık bir iş ve ayda 7, 7 buçuk arası bir ücret söz konusu. 10 saat mesai denince taş kırdırıyoruz muamelesi yapanlar oldu. bulaşıkçı için yoğunluk sadece öğlen ve akşam servisinde oluyor. gerisinde oturup çayımızı kahvemizi yudumluyoruz. hatta endüstriyel bulaşık makinesi de var, yapılacak iş tabak dizmek, temizleri servis için çıkarmak. servis de aynı şekilde. yalnız önceliğimiz bayan, çünkü eşim ve bayan aşçımızla aynı evde kalmaları gerekiyor. neticede, şu yukarıda bahsettiğim şartlarda çalışacak iki personel bulamadık. bunu dile getirmek de acayip nefret yüklü mesajlar almama neden oldu.

herneyse, buradan sonrası da "beter olun, ailecek batın, allah belanızı versin" mesajları için;

"tamam"
  • yazı detayında çalışmak istemeyen gençlerin çalışmak istemediğini gösteren ifadeler şöyle:

“… bana lojmanın resmini, mümkünse videosunu atar mısınız dedi. fotoğraf ve video attım. arkasından benden, personel menüsünü de göndermemi istedi. bir başkası, bana otel odası verip veremeyeceğimi sordu…”

bak sen terbiyesiz gençlere, iş bulmuş bir de düzgün yemek yiyebilecek mi, köpek klübesinde bin kişiyle pislik içinde mi yaşayacak falan bunların hesabını yapıyor!

yok kardeşim bu gençler adam olmaz, iş beğenmiyorlar, sen köle değil misin ne yapacaksın yemeği kalacağın yeri? ölmeyecek kadar yiyip hastalanmayacak kadar uyuyacak bir yatak neyine yetmiyor?

tembel gençler, hep tembel bunlar. halbuki afgan gençleri öyle mi? yemek de sormaz yatak da. açın turizmci kodamanlarn önünü ltf.
  • zamanında bir işletmenin alaçatı şubesi sorumlusu olarak görev yaptığım için iyi biliyorum, personeli çok güzel sikiyorlar orada. dur durağı olmayan, mesailerin sabahın ilk ışıklarına kadar devam ettiği bir yer çeşme. ve evet, milyonlarca liranın her gün el değiştirdiği bir ortamda, çalışanlara hakkını veren çok az sayıda şirket var. benim çalıştığım şirket de bunlardan biriydi örneğin. istanbul'da 3'e çalışan herkesi "orada 5 alırsın, bir o kadar da bahşiş alırsın." diyerek götürdüler; iki ay sonra çocukların yarısı kaçmıştı.
  • tipik işadamı feryadı, bitmediniz bir türlü. sen insanları insani yaşam standardının altında yaşamaya mecbur et, sonra da oturup şikayet et. (bkz: yallah)
  • suriyeli, afgan çalıştıracağım ucuza bak haberiniz olsun feryadıdır.
  • cesmeli bi turizimci vardi. olayin aslini ona sormamiz gereken feryadi.
  • beter olsunlar oçler. insanlara adam gibi paralar versinler.
  • varlık günleriniz sona erecek, paylaşmayı öğreneceksiniz. yaşasın işçi sınıfı.
  • ahahahaha beter olun.

turizm sektöründe insanlar minimum 10-12 saat falan çalışır ücreti ise asgari ya da ondan hallice olur.

suriyeli afgan falan alsınlar çalıştırmak için onlara da gün doğar bol bol taciz ederler turistleri nasıl fikir ama kanser olan turizme son darbe.
hesabın var mı? giriş yap