• bundan önceki birçok seçimde gerçeğine en uygun sandık sonuçlarını duyuran haber ajansı. şimdilerde tutuşan birileri tarafından manipülasyonla suçlanmakta.

insan bir kere haram yemeyegörsün; herkesi de kendisi gibi sanıyor demek ki.
  • her seçimde şaşırtmayan güvenilir ajans.
  • akpliler tarafından seçim sonuçlarında manipülasyon yaptıkları iddia ediliyor. e sormazlar mı adama madem bu adamlar manipülasyon yapıyor neden diğer ajans tıkır tıkır sonuçları verirken bunların web siteleri çöktü, serverları çalışmıyor?
  • rte'yi %68 ile önde göstermeyip %53 ile başlattığı için akplo itlerin saldırısına uğramış.

ee oçlar ne oldu? sike sike %68'den indirmediniz mi %51'e?
  • internet sitesinin hack'lenmesi manidardır. adamlar oy sayımlarını türkiye'de en iyi gözlemleyebilecek muhalif ekip. hile hurdanın haddi hesabı yok. bugün geçecekleri haberler çok önemli.
  • ankara muhabiri ulus patlamasını sky türke aktarırken ısrarla şarampol parçası bulunduğunu iddia ediyor yaralılar üzerinde. şarapnel demek istiyordur diye düşünüyor ama bu yanılgıyı bir başkent muhabirine yakıştıramadığımı belirtiyorum burdan.
  • "madem biliyordunuz niye arkadaşlarinizi uyarmadiniz?!"

takvim gazetesi yazarı arda uskan, bugün köşesinde van'daki son depremde yaşamını yitiren dha muhabirleri cem emir ve sebahattın yılmaz ile ilgili bir yazı kaleme aldı. bölgede görev yapan cihan ajansı muhabirlerine çok zor bir soru sordu.

işte uskan'ın neden meslektaşlarınızı uyarmadınız diye sorduğu o yazı:

"son depremden kurtulan cihan haberi ajansı muhabiri, televizyonlardan birinde ana habere çıkmış anlatıyor; "kalacağımız bayram otelinin oda duvarları çatlamıştı, kameraman arkadaşa dedim ki, 'burası yıkılabilir!' bunun üzerine otelin güvenli olmadığını anlayıp, ayrılmaya karar verdik. ama gitmeden önce birkaç görüntü almak istedik... sonra hem kendi odamızı, hem de alt katlardaki tüm yıkık dökük duvarları filan görüntüledik. bu esnada bir çinli televizyoncu da aynı şeyleri filme alıyordu.

daha sonra da valizlerimizi alıp oteli terk ettik! ve otelin yıkıldığını duyduk!"

buraya kadar çok güzel, büyük geçmiş olsun. yanlış düşünüyor olabilirim ama insanın aklına şöyle şeyler geliyor; madem tehlikeyi sezdiniz, üstelik bunu görüntülediniz; vazgeçtik diğer otel müşterilerinin kapısını tek tek çalmayı, neden en yakınınızdaki dha meslektaşlarınızı da uyarmadınız?

veya neden o çektiğiniz görüntüleri kapıp, valiye koşmadınız; "sayın valim bakın hele şunlara ve boşaltın şu oteli" diye... muhtemelen basiretiniz bağlandı veya ikinci bir deprem tahminlerden çok uzaktı.

bu arada bir de diyorsunuz ki, "insanlar öngörümüzü tebrik ettiler!" neyin öngörüsüdür bu?

elbette depremden sağ çıkmanız hepimizi mutlu etti. ama diğer yandan şunu da düşünmeden edemiyoruz; acaba meslektaşlara o yıkılan duvarları gösterip, uyarmama nedeni, ertesi gün yapacağınız haberin sadece size ait olması arzusu mudur? "7.2'lik van depreminde ağır hasar gören otel gördüğünüz gibi hala müşteri kabul ediyor!" mesela...

http://www.odatv.com/…inizi-uyarmadiniz-1311111200#
  • üniversiteli cemaat mensubu öğrencileri seçim sandıklarını gönderen haber ajansı. bir tanesi hemen yanımda otururken aramızda şöyle bir diyalog geçmiştir.

c.h.a.m: merhaba.
    ben: merhaba.
    c.h.a.m: ben gazeteciyim. sandık sonucunu alacağım.
    ben: hangi gazete?
    c.h.a.m: cihan haber ajansı. sadece seçim için görevlendirildik. normalde eğitim fakültesi öğrencisiyim. öğretmen adayıyım.
    ben: güzelmiş. ücret alacak mısın peki?
    c.h.a.m: hayır almayacağım.
    ben: karizması yeter yani.
    c.h.a.m: ehehe

yarım saat sonra sonuçlar kendini belli eder. akp açık ara farkla birincidir.
    c.h.a.m: görüyorsun değil mi?
    ben: neyi?
    c.h.a.m: insanlar artık bilinçli. nasıl oy kullanacaklarını biliyorlar.
    ben: siktir lan!

sonrasında bir kelime dahi etmemiştir. gazeteciymiş!
  • 2014 yerel seçimlerinde de olduğu gibi, yine siber saldırı altında olduklarını belirten haber ajansı.

eğer becerebilirlerse, seçim sonuçlarını buradaki sayfalardan vereceklermiş.
  • lan siteni çökerttiler twit at facebook'dan post gir. bu kadar mı basiretsizsiniz dedirten haber ajansı...
hesabın var mı? giriş yap