• normal bir durum. genele gitmeye gerek yok, mahallende aç fakir çocuklar dolanırken sen internete telefona ayda 100+ lira döşeyip çocuklara 1 lira bile destek olmuyorsan senin de bir farkın yok. aç insan var diye bilim de yapmasınlar oldu amk.
  • dünyadaki tüm parayı ve imkanları bütün insanlara eşit olarak dağıtsan, 1 yıl sonra herkes eski haline geri döner. zengin yine zengin. fakir yine fakir. korkak yine korkak. güçlü yine güçlü olur. uzaya giden yine gider. bazı kişiler içinse, hamilelerin sokağa çıkması yine olay olur 'bazı yerlerde'.
  • kabalasicam

kendi karnını doyuramiyorsan çocuk yapma. kimse zorla yaptirmiyor o çocuğu.

savaşma uyanık ol kandirilma. çalış çabala. sadece dua ile olmaz emek ver. çalma caldirtma

ek edit: uzaya araba yollamanın maliyetine takan ergen zihin sigarayı, alkolü, iddiayı bırakırsa en azından 1 çocuğu kurtarabilir. hodri meydan.
  • şimdi aç çocukları doyurursun ancak bir sene sonra herşey eski haline döner. bilime yatırılan tüm para insanlara yatırılırsa yakın bi gelecekte tüm insanlık tehdit altında olabilir çünkü sonsuz bir kaynak yok ortada.

bir de asıl merak ettiğim konu, bu başlıklar altında çocuk ölürse bu nası insanlık, bilime yatırmayın insanları doyurun vs vs yazan insanlardan kaç tanesi aç çocukları doyurmak için bir yardım yapıyor?
  • ayni mantigi daha gerilere, avci-toplayici gunlerimize goturmek de mumkun.

"cocuklar magarada acliktan olurken, ava cikacagina tohumu topraga gommek".
  • falcon heavy için konuştuğumuzu düşünecek olursak dünyadaki çocukları açlıktan kurtarmak için 90 milyon dolar yetmeyeceği için saçma gelen öneridir.

peki başkasının cüzdanındaki paradan bize ne? mesela bunun alternatifi olarak birisi şöyle bir şey dese ekşi'de entry yazacağına gidip gönüllü çalışıp çocukların karnını doyursan.

yok illa ben bir şey yapmayım ama hep başkaları yapsın lale soğanı kafası işte. ulan adam alternatif yaşanabilir gezegen yaratma çabasında sen diyorsun ki, çocuklar aç. onu da sen doyur paşam. az ye biraz, bir işin ucundan da sen tut.
  • nasa'nin simdiye kadar 7 milyar dolar gomdugu, onumuzdeki 15 sene icinde 35 milyar dolar miktarinda para gomecegi sls'le kiyaslandiginda inanilmaz ucuz, sadece 90 milyon dolara maloldugu, saturn v'den beri uretilmis en guclu ikinci roket (ya da ucuncu emin degilim) oldugu, mars'a yapilacak insanli yolculugun ve ileride bu gezegenin kolonilestirilmesinin temellerini attigi icin cok mantikli bir is.

once 4.5 milyar tl'ye yapilan 1000 odali saraylarin hesabini sorun ondan sonra teknolojik ilerlemeyi elestiren goygoylar yapin amk comarlari.
  • matematikten. dunyadaki toplam kisi sayisi 8 olsun. dunyadaki toplam para da 20 lira olsun. bu 20 liranin, 15 lirasini 2 kisiye verirsen, geri kalan 6 kisi kalan 5 lira parayi paylasmaya calisir. bir de vizyonsuzluk elbette. para her seye care de olmuyor. dusunce sistemi degismeden hicbir sey degismiyor; o kadar buyuk paralar donuyor ki o save the children, oxfam benzeri kuruluslarda akliniz sasar. para olmadigindan degil. abartmiyorum, oxfam'in butcesiyle uzaya araba gonderemesen de uzay gorevi icin iki uydu firlatirsin.
    uzaya araba gondermek vizyoner bir istir. cocuklar acliktan olurken canta markasinin bir cantaya 14.000 usd para bicmesi filan olmali baslik. cunku uzaya araba gonderen vizyonerler cocuklari kurtaracak. ama o paralara, kilik-kiyafet-aksesuar alanlar naapicak ben de bilmiyorum. nasil bi fayda saglayacaklar dunyaya allah bilsin derdim ama ona da zor.
  • (bkz: tespit sıçmak)

dünyadaki açlar çok umrundaysa internete verdiğin parayla birini doyurabilirsin. hem bizim kafalar da rahatlamış olur.
  • iyi ki yıllar yıllar önce böyle düşünmemişler. yontma taş devrinde filan kalırdık, ne uçağa binebilirdik, ne yeni teknolojilerle ameliyat olabilirdik vs vs.

önce dünya kaynaklarını israf etmemeyi öğrenmek gerekiyor, savaşlara böyle paralar harcamamak gerekiyor sanırım çocukları düşünmek için. sapıtık, uç eğlence anlayışlarını dizginlemek filan.

biraz vizyon sahibi olmak lazım, çıkaralım gözlükleri.
hesabın var mı? giriş yap