• ing. surunmek
  • --- spoiler ---

yönetmen alexandre aja, kızın bodrum katından eve çıkmak için araladığı kapağı tutuş şekli ve sallamasıyla filmin yapımcısı sam raimi ve efsanesi evil dead'e selam çakmıştır. ya da ben bu aralar biraz işsizim bana öyle geldi.

--- spoiler ---
  • 2019 yapımı klastrofobik bir gerilim filmi. vahşi hayvanların daha da vahşileştigi ve insanların peşine düştügü filmler kategorisine, timsah ile bu filmi de ekleyebiliriz. bu tarz filmleri sevenleri oldukça tatmin edecek bir film, aksiyonu bol, heyecanı tavan seviyesinde, filmin hemen hemen tamamı kapalı bir ortamda, evin bodrum katında geçen timsah sürüsüne karşı hayatta kalma mücadelesi. film efektlerini çok başarılı buldum, heyecan seviyesi de gerçekten çok yüksek ama olur olmaz bir yerde bir anda baba-kız ilişkisi duygusallığı yaratmaları bana o kadar geçmedi ki :) yahu arkadaş, timsahlardan kaçma mücadelesi verirken bir kolun kopmuş, kan revan içinde kapana sıkışmışken kızı ile yaptıgı konuşmalar bence çok gereksiz olmuş. kızın oyunculuguna da iki çift lafım var :) heyecanı bize yansıtmak için agzını balık gibi açıp açıp kapatmanın anlamı neydi anlamadım :) nefes alıp vermek miydi neydi çözemedim :)
    neyse sonuç olarak genele baktıgımızda başarılı bir vahşi hayvanla mücadele filmi olmuş. yapımcı olarak sam raimi ismi de bence kaliteyi arttırmış.
    keyifli seyirler..
  • parçalanmış ve iletişimleri neredeyse kopma noktasına gelmiş bi' ailenin sorunlu baba
    -kız ilişkisine odaklanmış film.

--- spoiler ---

küçük yaştan bu yana babasının yoğun teşvikiyle yüzme sporuyla ilgilenen hal, anne babasının boşanmasının nedenini babasının tüm ilgi ve zamanını (babası aynı zamanda antrenörü) kendisine ayırması sebebiyle annesini boşlaması dolayısıyla da, kendisi olarak görmektedir. durum böyle olunca eskiden bu yana aralarında özel bi' ilişki olan baba - kızın arasına kara kedi girmiş, uzun vakitten beri görüşmemektedirler. florida'yı vuran kasırga sırasında hal, babasının boşanma sonrası oturduğu bekar evine giderek babasının durumunu kontrol etmek ister fakat babasını burada bulamaz ama aile parçalanmadan önce hep birlikte yaşadıkları evin ''bodrum''unda ''yaralı'' olarak bulur babasını. baba, derinlerde geçmişiyle muhasebe halindedir ve ailenin parçalanmasında baş suçlu olarak kendisini görmektedir. baba-kız geçmişin derinliklerinde ve üstelik ikisi de ''yaralı'' halde ortak bi' düşmana karşı savaşmak durumdadır. bu ''düşmanı'' alt edebilirlerse gün yüzüne çıkabileceklerdir. ortak düşmanın su altında yaşayan dev timsahlar olması hal'ın bi' yüzücü olması ile bağdaştırıldığında, kızın babasıyla ilişkisini biçimlendiren ve aşmaları gereken sorunun kaynağı olarak başından beri baba-kız ilişkisinden antrenör-sporcu ilişkisine evrilen ( adamın evliliğine mal olan) ve aradaki bu ilişkinin sonlanmasıyla baba - kız ilişkisinin de kesintiye uğramasıdır. film boyunca işte bu ortak düşmana karşı savaşarak baba-kız ilişkisini tekrar yoluna koymaya çalışmaktalar.

--- spoiler ---
  • konuşur gibi seslendirilmiş güzel bir 8mm parçasıdır. sözleri de şöyledir:

standing at the window looking out with both hands on the phone pressed to my ear
    i lean my forehead against the glass
    and it's cold against my skin
    i run my fingers along the shape of the phone searching out every seam and crevice
    looking for the way in
    the phone rings in my ear again and a machine you comes on
    and tells me to leave a message and you'll call
    i think now that if i try, if i try, if i concentrate hard enough
    i can change myself into something else
    then i'll be able to pour myself into this wire
    travel across these lines and find my way to you
    or maybe there's another trick, another spell
    and i could change you
    and i'd draw you to me,
    pull you to me,
    crawl to me

draw you to me
    pull you to me
    call you to me
    crawl to me

dinlemek için burdan buyrun
  • 2011 yapımı gerilim filmi. sikko sikko festivallerden ödülü de var. gerçek bir ‘kötü’ korku/ gerilim sever olarak izledim, bence siz izlemeyin. bir de başrol hatuna *sally’ye ithafen ,(bkz: marilyn burns) marilyn demişler ki bu da kutsal bilgi kaynağı notu olsun.

--- spoiler ---

filmde garson kıza 10 spank karşılığı 100 dolar veren bar sahibi var. nerden baksan 700tl. adamı orospu eder bunlar.
    --- spoiler ---
  • günümüz korku sinemasının en önemli yönetmenlerinden alexandre aja nın (haute tension, the hills have eyes) son filmi. bu yaz gösterine girecek.

filmde, 5 kişinin gölün ortasında yüzen bir evde timsahlar tarafından kuşatılması anlatılıyor.

timsahlı korku filmlerini en son lake placid de bırakmıştık ancak konu aja olunca işler değişir tabii.

çekimleri biten film temmuz 2019 da gösterimde.

edit: 5 değil 2 kişi.
  • breaking benjamin'in her albümünde 3.şarkısına istisnasız aşık olunur. bu da son albümlerinden işte;

a shadow of a man
    i'm nothing less
    i am holding on, still holding on
    and every now and then life begins again
    i am holding on, still holding on
    i'm not like you
    your faceless lies
    your weak dead heart
    your black dead eyes
    i'll make it through, but not this time
    your hope is gone, and so is mine
    live, fight
    crawl back inside
    sick, blind
    love left behind
    and i wont live, your weak wicked lie
    you pull me in, i'm one step behind
    show me where it hurts
    and i'll make it worse
    are you holding on? keep holding on
    dilated eyes shine for one last time
    are you holding on? keep holding on
    you're not like me
    your faceless lies
    your weak dead heart
    your black dead eyes
    i'll break you in, and let this die
    your hope is gone
    and so is mine
    live, fight
    crawl back inside
    sick, blind
    love left behind
    and i wont live your weak wicked lie
    you pull me in, i'm one step behind
    i'm becoming a monster, just like you
    after it all you'll try to break me too
    falling forever, chasing dreams
    i brought you to life so i can hear you scream
    live, fight
    crawl back inside
    sick, blind
    love left behind
    i wont live your weak wicked lie
    you pull me in
    i'm one step behind
    i'm one step behind
    i'm one step behind
  • akıcı bir timsah-insan mücadelesi içeren film. izlenebilirliği iyi seviyede.
  • crawl ne yazık ki 4d teknolojisi ile izleme bahtsızlığını yaşadığım bir film oldu. ancak çok iyi bir gerilim filmi olduğunu düşünüyorum. beklediğimden çok daha iyi bir filmdi kesinlikle ve eksi olarak görebileceğimiz yönleri bile filmin genel anlamdaki başarısının yanında önemsiz kalıyor.

timsahlarla ilgili korku filmleri arasında 80'lerden kalma olan bir iki tanesi hariç özellikle rogue'u hatırlamadan edemiyorum. rogue'da timsah bir korku ögesi gibi görünmekten çok doğal davranışlar sergileyen bir anne timsahın insanlara yaşattığı korkuyu anlatıyordu, ama bunu yaparken insanı medeniyet dediği şeylerden uzaklara çekerek doğanın içerisine götürüyor ve dikkat çekici doğa görüntüleri içerisinde hikyesini ekolojik içerikli bir korku örneği olarak koyuyordu önümüze, sanki. crawl'la ilgili yabancı eleştirilerden birinde güzel bir nokta gördüm; küresel ısınmanın insana ödetebileceği bedellerden birisi olarak söz ediyordu filmde yaşananlardan. crawl ekolojik bir probleme işaret ediyor elbette, ama bence gerçekte kasırga da timsahlar da baba ve kızı arasındaki problemi sırtlanmış sembolik öykü taşları. filme buradan bakıp görevlerini yerine getiriyorlar mı diye sorarsak, hayır çünkü bu gerilimli ilişki yeterli bilgi verilmeden, klişe bir şekilde işleniyor, hatta geçiştiriliyor, tipik basit cümlelerle. filmin olumsuz yanları zaten işte bu gevşek noktalar. bunun dışındaki her şey yerli yerinde, kıvamında, ilgi çekici ve zaman zaman çok ürkütücü. kendi adıma son 10 dakikada bağırıp çığlık atmadan-aynen- filmi izleyemedim. bu anlamda dört dörtlük bir gerilim filmiydi crawl yani "sürün".

filmi izlemeyi düşünenlere kesinlikle 4d olarak izlememelerini öneririm.
hesabın var mı? giriş yap